Ochrona pracy i urlopy, czyli jak państwo pomaga wrócić do pracy po urodzeniu się dziecka

Przyrost naturalny w Polsce jest nadal ujemny, dlatego ustawodawca wprowadził szereg rozwiązań mających zachęcić Polaków do powiększania rodziny, a jednocześnie pomóc im - zwłaszcza kobietom - w powrocie do pracy po urodzeniu się dziecka. Oto niektóre z nich.

Dziecko ojciec

żródło: ShutterStock

Urlopy macierzyńskie i urlop ojcowski

Po porodzie każdej kobiecie przysługuje urlop macierzyński, jeżeli w chwili porodu pozostaje w stosunku pracy. W taki wypadku jest przyznawany wszystkim pracownicom jednakowo, ale czas jego trwania zależy od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu.

Przysługuje on na okres 20 tygodni przy urodzeniu pierwszego dziecka, 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci, 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci, 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci

Ponadto po wykorzystaniu całego urlopu macierzyńskiego kobieta może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który jest przyznawany jednorazowo i wynosi do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 8 tygodni w przypadku urodzenia dwóch lub większej liczby dzieci.

Z urlopu po urodzeniu dziecka mogą skorzystać także ojcowie - przysługuje on w wymiarze 2 tygodni do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Urlop ojcowski może być udzielany równolegle z urlopem macierzyńskim.

>>Czytaj też: Dodatkowy macierzyński już wkrótce zostanie połączony z urlopem rodzicielskim?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (1)

  • wjw(2015-02-05 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo "ładnie" w taką politykę państwa wpisuje się ZUS pozbawiając przyszłe matki pod byle pretekstem prawa do zasiłku.
    A co na to konstytucja ? Jest ale sądy o niej "zapominają".

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!