Likwidacja urlopów, dodatkowe zasiłki: zobacz, co może wkrótce zmienić się w świadczeniach rodzinnych

Zarówno rząd, i prezydent składają kolejne propozycje, których celem jest zachęcić kobiety do rodzenia większej liczby dzieci. Oprócz między innymi becikowego czy urlopów rodzicielskich, rodzice mogą korzystać również z udogodnień przy rozliczaniu PIT. W 2015 roku szykują się kolejne zmiany w polityce prorodzinnej w Polsce - zobacz jakie.

Matka, dziecko

żródło: ShutterStock

Zasiłek macierzyński dla prowadzących działalność gospodarczą

Od początku 2015 roku miała zniknąć luka w prawie, która umożliwiała ciężarnym kobietom, rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej tuż przed porodem na uzyskanie wysokiego, ponad sześciotysięcznego zasiłku macierzyńskiego. Rządowy projekt nie został jeszcze przyjęty przez Sejm, więc zmiany wejdą w życie być może w lipcu.

Zasiłek macierzyński mogą otrzymać ci przedsiębiorcy, którzy podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Co ważne, teraz prawo do wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia jest przyznawane tuż po opłaceniu pierwszej składki ubezpieczenia. A to oznacza, że jeśli ciężarna zarejestruje działalność gospodarczą co najmniej miesiąc przed porodem i opłacił składkę chorobową od najwyższej obowiązującej podstawy za co najmniej jeden pełen miesiąc kalendarzowy poprzedzający miesiąc, w którym nastąpił poród, to może przez rok pobierać wysoki zasiłek macierzyński w wysokości nawet ok. 6,6 tys. zł miesięcznie (100 proc. zasiłku), a jeśli pobiera go przez cały rok - 5,2 tys. zł miesięcznie (80 proc. zasiłku).

W związku z rządową nowelizacją ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa od 2015 roku te zasady mają się zmienić, a wysokość zasiłku macierzyńskiego przy prowadzeniu działalności gospodarczej będzie uzależniona od czasu opłacania składek oraz ich kwoty.

Początkowo kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą krócej niż 12 miesięcy i opłacającej składki przewyższające ustawowe minimum zostanie przyznany zasiłek w minimalnej wysokości, który będzie powiększany o 1/12 za każdy miesiąc opłacania składek przypadający przed nabyciem prawa do świadczenia. W praktyce kobieta, która opłaciła tylko jedną składkę, także tą najwyższą, otrzyma niecałe 2,2 tys. zł zasiłku. By uzyskać zasiłek w pełnej wysokości, odpowiadającej podwyższonej składce, będzie musiała opłacać wyższe składki ubezpieczeniowe przez 12 miesięcy przed porodem.

>>Czytaj też: Jak rodzice mogą podzielić się zasiłkiem macierzyńskim

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • Kikunia55(2015-01-23 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  No no,ale szykują się luksusy dla przyszłych rodziców.A co P. Prezydencie Komorowski z zasiłkami pielęgnacyjnymi dla chorych dzieci i nie tylko.Od lat ciągle 153 zł. Wstydu nie macie.

  Odpowiedz
 • ojciec(2015-01-23 09:47) Zgłoś naruszenie 00

  Te 153zł przecież nie jest wypłatą tylko zasilkiem do wypłaty. Na zdrowe dzieci nie ma takich przywilejów. Więc morda w kubeł.

  Odpowiedz
 • rodzic(2015-01-23 11:31) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież to gruszki na wierznie.Projekt projektem i polityka prorodzinna jest? jest.Tak naprawdę to kiełbasa przedwyborca. Przecież na jesień będą wybory, a jak z projektem nie zdążą bo to tak naprawdę niewiele czasu, to projekt do kosza, bo przecież nowy rząd nie kontynuuje projektów rozpoczetych przez rząd poprzedni.Czyli będzie trdycyjnie: obiecanki cacanki..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!