Ustawowe zniżki Karty Dużej Rodziny

Ustawa o Karcie Dużych Rodzin wprowadza w 2015 roku kilka nowych przywilejów, takich jak nowe zniżki za przejazdy koleją, niższe opłaty paszportowe czy zlikwidowanie opłat za wydawanie odpisów aktów stanu cywilnego, a nawet darmowe wejścia do parków narodowych.

 • <b>Karta Dużej rodziny a przejazdy kolejowe</b><br><BR>

Nowy rok odciąży kieszenie wielu rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny. Od 1 stycznia 2015 korzystający z niej dorośli mają prawo do nowych, ustawowych zniżek na przejazdy pociągami. 37 proc. wyniesie ulga w publicznym transporcie kolejowym na podstawie biletów jednorazowych, a 49 proc. ulga dla posiadaczy biletów miesięcznych. Podczas pojedynczej podróży rodzina wielodzietna otrzyma w sumie 62 proc. zniżki.
 • <B>Karta Dużej Rodziny - zniżki paszportowe</b><BR><BR>Do ustawy włączono także propozycję MSW na zniżki za opłaty paszportowe dla rodzin wielodzietnych. Dzięki niej posiadacze Karty Dużej Rodziny dostają ulgęza wydawane dokumenty paszportowe. Zniżka w przypadku dzieci wynosi 75 proc. (wcześniej 50 proc.). Dla uczącej się młodzieży ulga jest taka sama, natomiast dla rodziców wynosi 50 proc. Opłata za wydanie paszportu wynosi 140 złotych. "Po wejściu w życie nowych przepisów, członkowie programu Karta Dużej Rodziny poniosą o wiele niższe koszty. Za paszport dzieci do 13. roku życia zapłacą15 zł. Młodzież do 25. roku życia – ucząca się – zapłaci 35 zł, a rodzice -70 zł" - wylicza MSW.
 • Karta Dużej Rodziny obejmuje także liczne zniżki w instytucjach kulturalnych i rekreacyjnych. Dysponując dokumentem wiele miejsc odwiedzimy za darmo. Wstępy z ulgą wynoszącą 100 proc. są możliwe między innymi do parków narodowych. i rezerwatów przyrody
 • <b>Kultura i rekreacja</B><BR>Zniżki proponuje m. in. warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Dla rodziców jest to bilet za 16 zł i 13 zł dla dzieci. Zamek Królewski w Warszawie pozwala na wejście dzieci obiętych KDR za 1 zł na ekspozycje stałe, a większość muzeów daje na karte ulgę w wysokości 40 proc. na wszystkie bilety.
 • <b>Zniżki handlowe</b><BR><BR>

" Karta Dużej Rodziny poza zniżkami ustawowymi uprawnia także do zniżek handlowych w instytucjach publicznych i firmach prywatnych. Do tej pory do programu włączyły się m.in. banki PKO BP i BOŚ, sieć PLAY, księgarnie Świat Książki i Bonito, kina Helios, supermarkety Alma oraz Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce. Członkowie rodzin wielodzietnych mogą także skorzystać ze zniżek w sklepach sieci Carrefour oraz na stacjach paliw LOTOS. W sumie do programu przystąpiło już ponad 470 partnerów, którzy oferują zniżki 1500 miejscach" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Pracy.
statystyki

Komentarze (1)

 • viatrak(2015-01-10 14:34) Zgłoś naruszenie 00

  Władcy RP silą się i prężą szastając przywilejami i ulgami, ba, nawet posełki w telewizorach szczebioczą, że pakiet socjalny w Polsce nie jest mniejszy od włoskiego, francuskiego i jeszcze jakiegoś tam i w związku z tym Polacy mogą spokojnie zakładać rodziny w ojczyźnie..Brawo, brawo, bravissimo! Pakietami socjalnymi dościgamy zachód! Jeszcze rok, może dwa i sięgniemy dna.
  Nasi przenajmądrzejsi zapominają, że Naród jest bogaty gdy jego obywatele coś posiadają a nie łapy do MOPSów wyciągają!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!