Ulgi podatkowe i zasiłki rodzinne, czyli na co mogą liczyć rodzice w 2015 roku

Nasze społeczeństwo starzeje się coraz szybciej - Polki niechętnie rodzą dzieci i znacznie później zakładają rodziny. Eksperci ostrzegają, że już niedługo nie będziemy w stanie zapracować na utrzymanie starszych osób. Dlatego też zarówno prezydent, jak i rząd popierają politykę prorodzinną i proponują kolejne rozwiązania, które mają pomóc rodzicom i tym samym zachęcić ich do powiększania rodziny. Zobacz, czego możemy spodziewać się w 2015 roku.

Dziecko, pieniądze

żródło: ShutterStock

PIT 2014: Większa ulga na dzieci

Pierwsza zmiana weszła już w życie. W rozliczeniu PIT za 2014 roku jak co roku można, w ramach ulgi prorodzinnej, odpisać od podatku 1112,04 rocznie na dziecko. Jednak w tym roku zmieniły się przepisy i ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł.

Ponadto nowe przepisy zakładają, że podatnik, który obecnie płaci za niski podatek, by odliczyć pełną ulgę, będzie mógł otrzymać zwrot kwoty stanowiącej różnicę między przysługującym mu pełnym odliczeniem a kwotą odliczoną - w zeznaniu podatkowym. Zwrot nie będzie mógł przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zgodnie więc z oficjalnymi obliczeniami, rodzina z jednym dzieckiem będzie mogła maksymalnie odliczyć w zeznaniu podatkowym a 2014 rok - 1 tys. 112,04 zł; z dwójką dzieci – 2 tys. 224,08 zł; z trójką – 4 tys. 224,12 zł; z czwórką – 6 tys. 924,12 zł, a z pięciorgiem – 9 tys. 624,12 zł.

Skorzysta na tym ponad milion rodzin: Prezydent podpisał ustawę podwyższającą ulgi podatkowe na dzieci>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • dyskryminacja bezdzietnej biedoty pracujacej(2015-01-10 15:19) Zgłoś naruszenie 00

  galopujaca dyskryminacja bezdzietnych jest niezgodna z konstytucja. Wielu bezdzietnych nie ma dzieci z powodu niskich zarobkow, wiec za kare beda placic jeszcze wieksze podatki na dzietnych. A juz wyjatkowa bezczelnoscia jest utrzymywanie bezrobotnych dzietnych...Bogacze zawsze mieli i beda miec dzieci, jak nie wlasne to z probowki, stac ich na wszystko. Wyksztalcona biedota swiadoma swoich ograniczen i nie rozmnazajaca sie bezmyslnie i bez mieszkania i bez etatu, bedzie utrzymywac nie tylko bogatych dzietnych czy bezdzietnych, ale takze bezrobotnych, biednych dzieciorobow. Brawo.

  Odpowiedz
 • aldi(2015-01-10 17:43) Zgłoś naruszenie 00

  Ja mam dwoje dzieci ale jestem na świadczeniu pielęgnacyjnym i nie dostane zwrotu z podatku bo go nie mam i tu jest sprawiedliwość.

  Odpowiedz
 • kris(2015-02-26 15:48) Zgłoś naruszenie 00

  Śmiechu warte!!! Ja mam siedmioro dzieciaków i moglibyśmy odpisać sobie ok. 10tys ale niestety nawet calej zaliczki pobranej nie mogę sobie odpisać tj.5.5 tys bomi przekroczy dochód i nie dostane rodzinnego ... jedno dadzą a drugie zsbiorą i gdzie tu pomoc ...

  Odpowiedz
 • xena9342@buziaczek.pl(2015-06-14 14:38) Zgłoś naruszenie 00

  Niech rząd coś zrobi bo mam alimenty na dzieci i choc pracuję i mam ulgę prorodzinna to nic a nic nie dostaje bo za długi męża komornik jego mi wszystko zabiera czyli w tym roku 3700.Jestem tym oburzona bo to jego długi a nie moje zgody na nie nie dawałam a mimo wszystko ja z dziećmi jesteśmy za to karani i przez ulgę której nie mam nie wiem czy mi się będzie należało świadczenie rodzinne czyli mi się nie opłaca pracować .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!