Jak wyjechać do sanatorium z NFZ. Poradnik krok po kroku

Kiedy stan zdrowia wymaga leczenia w sanatorium, trzeba spełnić określone warunki. Oto procedury, które umożliwiają wyjazd z NFZ.

sanatorium, uzdrowisko, emeryci

żródło: ShutterStock

"Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku, albo z powodu choroby zawodowej wymagasz określonych zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach, możesz skorzystać z tego rodzaju leczenia" - informuje NFZ.
Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych. Aby wyjechać do sanatorium konieczne jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Wystawić może je lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Dokument trzeba dostarczyć do wojewódzkiego oddziału NFZ (konieczna jest zamknięta koperta z napisem "skierowanie na leczenie uzdrowiskowe"). Skierowanie to jednak dopiero początek, ponieważ nie gwarantuje ono wyjazdu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • ccx(2014-10-31 03:43) Zgłoś naruszenie 10

  ale łaska i po co te ceregiele jak trzeba doplacać a z koleji jak ktos jest na rencie to na ozdrowienie wysylaja szybko i bezplatnie absurd goni absurd w naszym kraju wogóle ta nasza demokracja to jakas nie pojeta rzecz i na razie tak kipi a ludzie sie motaja w tym kotle kto kogo usunie na bok czasami przypomina wojne domową prowadzona pod egidą demokracji

  Odpowiedz
 • polka(2014-10-30 11:34) Zgłoś naruszenie 10

  To jest mocno niesprawiedliwe, żeby NFZ decydował komu sanatorium przysługuje , a komu nie.
  Od pierwszej pracy i opłacania składek na zus nfz każdy powinien mieć zagwarantowane miejsce w sanatorium raz na trzy lata, o ile zechce wyjechać . Bo wiadomo młodzi mają inne. problemy i z sanatorium prawie nie korzystają . Po prostu nie mają czasu , pracują wychowują dzieci. Więc czasu nie mają żeby wyjeżdżać do sanatorium.
  A z sanatorium to najczęściej korzystają osoby zatrudnione w służbie zdrowia , mają możliwość 3 razy do roku korzystania z różnych sanatoriów oraz osoby będące na emeryturach wojskowych i policyjnych. Ci którzy przechodzili na emerytury mając 40 lat życia , korzystają z każdej okazji rehabilitacyjno rozrywkowej. A zwykły obywatel który rozpoczął prace wieku dziecięcym obecnie musi pracować do 67 roku życia jak chce skorzystać z sanatorium to NFZ stawia jakieś warunki, zamiast przyznawać każdemu kto chce skorzystać z rehabilitacji i klimatu dla podleczenia zdrowia.

  Odpowiedz
 • Danusia(2016-02-26 02:27) Zgłoś naruszenie 00

  A Pani Zofiato chyba nnikogo nie poderwała i stad ta zgorzkniala opinia! Ludzie w sstarszym wieku wciąż żyj i cchcą z życia czerpać to co najlepsze! uważam że będąc w sanatorium mogą się kurowac nie tylko po przez llampy i masaże. .. śmiech i zabawa w dobrym towarzystwie to najlepsze lekarstwo na każdą chorobę! Radzę Pani otworzyć się na świat! Bo życie może być piękne w każdym wieku. .

  Odpowiedz
 • zofia (2015-12-29 03:56) Zgłoś naruszenie 00

  Sanatoria powinny byci w 100 odpłatnościa cześć osób zrobiła z tych wyjazdów wypoczynek z super sex rozrywką. Zacni dziadkowie i babcie dostają przepływu energii tylko w sanatorium w tym zakresie no bo jak za darmo to mozna poszaleć , jak patrzy sie a tych ludzi pseudo kuracjuszy co wyprawiaja to pozostaje wstyd i obrzydzenie .

  Odpowiedz
 • Hanna(2014-10-31 12:34) Zgłoś naruszenie 00

  Z NFZetem czy bez polecam wizytę w Uzdrowisku Ciechocinek. Niezwykle urokliwe miejsce, prawdziwa sanatoryjna perła.

  Odpowiedz
 • cd(2014-10-31 15:57) Zgłoś naruszenie 00

  NFZ to zwykła pasożytnicza Instytucja utworzona przez szulerów dla wyprowadzania kapitału z Polski i zatrudniająca tylko jedną nację mniejszościową- PILNIE NALEŻY TO ZLIKWIDOWAĆ.

  Odpowiedz
 • hyzdner(2014-10-31 16:05) Zgłoś naruszenie 00

  Hanna masz rację Ciechocinek jest fajny pod każdym wzgl. zwl. dla panów,których jest tam jako kuracjuszy zdecydowanie mniej.Fajne spacery koło tężni oraz potańcówki.Co po tym ten wie kto był już w sanatorium zwł w Ciechocinku.Polecam bo mam dzieki temu fajną przyjaciółkę, z którą jestem w nieformalnym związku od 4 lat.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!