Ulgi, zasiłki, świadczenia: na jaką pomoc od państwa może liczyć rodzina w Polsce

W końcu polityka prorodzinna w Polsce stałą się poważnym tematem rozmów, a za słowami poszły także działania. Rząd już niemal doprowadził do zwiększenia ulgi podatkowej na trzecie i kolejne dziecko o 20 proc. Zdaniem ekspertów może to być skuteczne narzędzie wsparcia polityki demograficznej i duży krok w kierunku powszechnych świadczeń dla rodzin z dziećmi. W rozwiązanie problemów rodzin z dziećmi zaangażował się także prezydent. Sprawdziliśmy, na jaką pomoc polskie rodziny mogą liczyć już teraz.

osiedle, blok i para, nieruchomości, dom

żródło: Bloomberg

Program "Mieszkanie dla młodych"

Od stycznia 2014 roku kupujący swoje pierwsze mogą liczyć na pomoc państwa w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”, który skierowany jest głownie do rodzin.

Pomoc polega na dofinansowaniu wkładu własnego. Rodziny, w których pojawi się trzecie dziecko własne lub przysposobione, mogą dodatkowo dostać pomoc na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu. Ponadto osoby, które rozpoczną budowę pierwszego własnego mieszkania (zarówno lokalu mieszkalnego, jak i domu jednorodzinnego) mogą na nowych zasadach skorzystać z tzw. częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane.

Jednak, aby uzyskać wsparcie od państwa, trzeba spełnić szereg warunków:
- nie można posiadać innego mieszkania (także w przeszłości),
- nie można mieć więcej niż 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka),
- musi chodzić o zakup na rynku pierwotnym lokalu mieszkalnego do 75 m2 lub domu jednorodzinnego do 100 m2, albo odpowiednio do 85m2 i 110 m2 - jeżeli nabywca wychowuje minimum 3 dzieci,
- zaciągnięty kredyt powinien być na co najmniej 50 proc. ceny mieszkania, na co najmniej 15 lat.

Po spełnieniu powyższych warunków, rodziny mogą liczyć na dopłatę do do 50 m2 (nie więcej niż powierzchnia kupowanego mieszkania) w wysokości:
- 15 proc. dopłaty do wkładu własnego dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko,
- dodatkowe 5 proc. na wcześniejszą przedterminową spłatę części kapitału kredytu dla osób, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie (lub kolejne) wychowywane dziecko.

Zarówno warunki uzyskania dopłaty, jak i jej wysokość są przy tym uzależnione także od lokalizacji mieszkania.

Dopłata jest przy tym liczona w odniesieniu do wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (8)

 • tom(2014-10-16 12:49) Zgłoś naruszenie 60

  Te wszystkie przepisy i polityka prorodzinna są chore Ja mając piątkę dzieci i sam pracując nie mam rodzinnego bo mój dochód przekroczył 50 zł na osobę a kolega pracując w Niemczech otrzymuje niemieckie rodzinne bo tam dziecko jest dzieckiem - ale są to też konkretne pieniążki Żal;)

  Odpowiedz
 • Mama EKJ(2015-06-17 22:59) Zgłoś naruszenie 31

  Pomoc dla rodziny? mam troje dzieci, niedawno mój partner zaczął zarabiać tyle, że balansujemy na kilku złotych poniżej progu kwalifikującego do rodzinnego i z tego powodu niemal co miesiąc jestem wzywana żeby przedstawić zaświadczenie o dochodach. Tylko czekają żeby nam te parę złotych zabrać, a i z tym ciężko jest związać koniec z końcem. Do MOPSu poszłam raz, dwa lata temu jak było naprawdę ciężko i poza upokorzeniem niewiele zyskałam(dopłacili nam do węgla równowartość pół tony i dali po 200 zł przez 3 miesiące). Tylko kłopoty, bo zaczęli grozić, że jak nie zaczniemy odpowiednio zarabiać, to nam założą sprawę w sądzie o tymczasowe odebranie dzieci. Skandal, a nie pomoc!. Choćbym miała ściany gryźć nigdy więcej takiej "pomocy".

  Odpowiedz
 • PRAWNIK(2014-10-14 12:15) Zgłoś naruszenie 20

  Po przeczytaniu powyższego artykułu nasuwa się mi bardzo uporczywa myśl, iż autor nie jest bezstronny i chwali rozwiązania jakie pojawiły się w prawie a odnoszą się do rodzin. Ja jestem bardziej krytyczna wezmę pod lupę pierwszy podany przykład czyli Mieszkania dla młodych. Rząd zapomniał chyba o małżeństwach, które nie chcą mieć dzieci albo z jakiegoś powodu nie mogą ich mieć. Ponadto faworyzuje deweloperów, ponieważ mieszkanie musi pochodzić z rynku pierwotnego a te są czasami 2 razy droższe niż mieszkania dostępne na rynku wtórnym. Kto był tak mądry i wymyślił, iż dom ma mieć nie więcej niż 100 m2. To tylko początek zaniedbań ze strony rządzących. Program Mieszkanie dla Młodych już osiąga wyniki gorsze niż poprzednio realizowany Program Rodzina na Swoim, który cieszył się znacznie większą popularnością wśród młodych ludzi. To Tylko jeden przykład nie mam czasu ani chęci nawet mówić o głodowych zasiłkach o problemach z ich otrzymaniem itp. itd.

  Odpowiedz
 • Marek(2014-10-14 08:24) Zgłoś naruszenie 00

  To należy udać się do MOPSY o pomoc i wtedy spojrzenie na temat pomocy rodzinie będzie inne Jaka jest pomoc rodzinie i jakie trzeba spełnić warunki i ile dokumentów przynieść i poniżający wywiad w domu rodziny,żeby raz się załapać .To jest pomyłka i od tego trzeba zacząć idąc raz do MOPSY np.Warszawa Ul Bema

  Odpowiedz
 • precz z tym krajem(2014-10-13 21:19) Zgłoś naruszenie 01

  ciekawie kto na te ulgi będzie pracował, patologia tylko będzie się rozwijać, za pracę pieprzony rząd płaci mi po 35 latach 1400 zł a za leżenie daje więcej, chory rząd

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Grzegorz(2014-10-19 11:19) Zgłoś naruszenie 01

  Ustawa miała być ,kotek tez mówi miał ale mleczka nie ma .Od kiedy ulgi wejdą jeszcze do końca nikt nie wie ? czy to następna obietnica.Nikt nie pomaga rodziną w MOPSACH to pomyłka ,żeby dostać pomoc.Super spławianie.Proszę na bieżąco pewne rzeczy kontrolować jak taka pomoc funkcjonuje ,a może pracownicy nic nie winni takie mają zarządzenia.

  Odpowiedz
 • Weronika wierzbicka(2017-10-30 17:23) Zgłoś naruszenie 00

  Mam 5malych dzieci jest mi ciezko finansowo by mieszkanie oplacam 1000zl w tym pram przedczkole 600zl mamy tez dlugi na jedzienie nam starcza na 2tygodnie maz nie pracuje ja mam23lat moj maz 25lat kuba ma5lat nikola 4lata sebastian ma3lata oliwia2lata patryk nie cale 6miesiecy chcialabym zeby ktos mi pomugl nie stac nas na ubrania dla dzieci prosze o pomoc

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!