Ulgi, zasiłki, świadczenia: na jaką pomoc od państwa może liczyć rodzina w Polsce

W końcu polityka prorodzinna w Polsce stałą się poważnym tematem rozmów, a za słowami poszły także działania. Rząd już niemal doprowadził do zwiększenia ulgi podatkowej na trzecie i kolejne dziecko o 20 proc. Zdaniem ekspertów może to być skuteczne narzędzie wsparcia polityki demograficznej i duży krok w kierunku powszechnych świadczeń dla rodzin z dziećmi. W rozwiązanie problemów rodzin z dziećmi zaangażował się także prezydent. Sprawdziliśmy, na jaką pomoc polskie rodziny mogą liczyć już teraz.

dzieci, rodzeństwo

żródło: ShutterStock

Wyższa ulga podatkowa dla rodzin wielodzietnych

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem, nowa ulga na dzieci miała by obowiązywać już przy rozliczeniach za 2014 r. Pomoc skierowana jest głównie do rodzin wielodzietnych - z trojgiem i więcej dzieci.

Ulga będzie przysługiwała także opiekunowi prawnemu dziecka, rodzicowi zastępczemu oraz osobie, która płaciła alimenty i w ciągu roku podatkowego utrzymywała pełnoletnie dziecko. Dodatkowe wsparcie obejmie tylko te osoby, które wcześniej wpłaciły do systemu składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Kwotę ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko podwyższono o 20 proc. W związku z tym, kwota ulgi wynosi:

92,67 zł miesięcznie (rocznie jest to 1 112,04 zł) na pierwsze i drugie dziecko, 166,67 zł miesięcznie (rocznie – 2 000,04 zł) na trzecie dziecko, 225 zł miesięcznie (rocznie – 2 700 zł) na czwarte i każde kolejne dziecko

Rodzina wychowująca dzieci będzie mogła maksymalnie odliczyć w zeznaniu podatkowym następujące kwoty: na jedno dziecko – 1 112,04 zł; na dwoje dzieci – 2 224,08 zł; na troje dzieci – 4 224,12 zł; na czworo dzieci – 6 924,12 zł i na pięcioro dzieci – 9 624,12 zł. Dla osób wychowujących dwoje i więcej dzieci skorzystanie z ulgi nie jest ograniczone uzyskanym dochodem.

Ponadto podatnik otrzyma dodatkowe wsparcie finansowe w kwocie stanowiącej różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym.

Według szacunków rządu, na zmianie skorzysta ok. 1,2 mln rodzin.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (8)

 • tom(2014-10-16 12:49) Zgłoś naruszenie 60

  Te wszystkie przepisy i polityka prorodzinna są chore Ja mając piątkę dzieci i sam pracując nie mam rodzinnego bo mój dochód przekroczył 50 zł na osobę a kolega pracując w Niemczech otrzymuje niemieckie rodzinne bo tam dziecko jest dzieckiem - ale są to też konkretne pieniążki Żal;)

  Odpowiedz
 • Mama EKJ(2015-06-17 22:59) Zgłoś naruszenie 31

  Pomoc dla rodziny? mam troje dzieci, niedawno mój partner zaczął zarabiać tyle, że balansujemy na kilku złotych poniżej progu kwalifikującego do rodzinnego i z tego powodu niemal co miesiąc jestem wzywana żeby przedstawić zaświadczenie o dochodach. Tylko czekają żeby nam te parę złotych zabrać, a i z tym ciężko jest związać koniec z końcem. Do MOPSu poszłam raz, dwa lata temu jak było naprawdę ciężko i poza upokorzeniem niewiele zyskałam(dopłacili nam do węgla równowartość pół tony i dali po 200 zł przez 3 miesiące). Tylko kłopoty, bo zaczęli grozić, że jak nie zaczniemy odpowiednio zarabiać, to nam założą sprawę w sądzie o tymczasowe odebranie dzieci. Skandal, a nie pomoc!. Choćbym miała ściany gryźć nigdy więcej takiej "pomocy".

  Odpowiedz
 • PRAWNIK(2014-10-14 12:15) Zgłoś naruszenie 20

  Po przeczytaniu powyższego artykułu nasuwa się mi bardzo uporczywa myśl, iż autor nie jest bezstronny i chwali rozwiązania jakie pojawiły się w prawie a odnoszą się do rodzin. Ja jestem bardziej krytyczna wezmę pod lupę pierwszy podany przykład czyli Mieszkania dla młodych. Rząd zapomniał chyba o małżeństwach, które nie chcą mieć dzieci albo z jakiegoś powodu nie mogą ich mieć. Ponadto faworyzuje deweloperów, ponieważ mieszkanie musi pochodzić z rynku pierwotnego a te są czasami 2 razy droższe niż mieszkania dostępne na rynku wtórnym. Kto był tak mądry i wymyślił, iż dom ma mieć nie więcej niż 100 m2. To tylko początek zaniedbań ze strony rządzących. Program Mieszkanie dla Młodych już osiąga wyniki gorsze niż poprzednio realizowany Program Rodzina na Swoim, który cieszył się znacznie większą popularnością wśród młodych ludzi. To Tylko jeden przykład nie mam czasu ani chęci nawet mówić o głodowych zasiłkach o problemach z ich otrzymaniem itp. itd.

  Odpowiedz
 • Marek(2014-10-14 08:24) Zgłoś naruszenie 00

  To należy udać się do MOPSY o pomoc i wtedy spojrzenie na temat pomocy rodzinie będzie inne Jaka jest pomoc rodzinie i jakie trzeba spełnić warunki i ile dokumentów przynieść i poniżający wywiad w domu rodziny,żeby raz się załapać .To jest pomyłka i od tego trzeba zacząć idąc raz do MOPSY np.Warszawa Ul Bema

  Odpowiedz
 • precz z tym krajem(2014-10-13 21:19) Zgłoś naruszenie 01

  ciekawie kto na te ulgi będzie pracował, patologia tylko będzie się rozwijać, za pracę pieprzony rząd płaci mi po 35 latach 1400 zł a za leżenie daje więcej, chory rząd

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Grzegorz(2014-10-19 11:19) Zgłoś naruszenie 01

  Ustawa miała być ,kotek tez mówi miał ale mleczka nie ma .Od kiedy ulgi wejdą jeszcze do końca nikt nie wie ? czy to następna obietnica.Nikt nie pomaga rodziną w MOPSACH to pomyłka ,żeby dostać pomoc.Super spławianie.Proszę na bieżąco pewne rzeczy kontrolować jak taka pomoc funkcjonuje ,a może pracownicy nic nie winni takie mają zarządzenia.

  Odpowiedz
 • Weronika wierzbicka(2017-10-30 17:23) Zgłoś naruszenie 00

  Mam 5malych dzieci jest mi ciezko finansowo by mieszkanie oplacam 1000zl w tym pram przedczkole 600zl mamy tez dlugi na jedzienie nam starcza na 2tygodnie maz nie pracuje ja mam23lat moj maz 25lat kuba ma5lat nikola 4lata sebastian ma3lata oliwia2lata patryk nie cale 6miesiecy chcialabym zeby ktos mi pomugl nie stac nas na ubrania dla dzieci prosze o pomoc

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!