Na co uważać czytając oferty pracy

Internet znacznie usprawnił poszukiwania pracy dając każdemu dostęp do milionów ofert zatrudnienia z całego świata. Szukanie pracy przez internet ma jednak również swoje ciemne strony. Sprawdź, na co powinieneś uważać szukając pracy w sieci.

phishing, cyberprzestępcy, internet

żródło: ShutterStock

Zamiast dać pracę - wyłudzą adres e-mail

Jedną z wielu nieuczciwych praktyk stosowanych przez firmy, jest zamieszczanie w sieci fikcyjnych ofert pracy tylko po to, by zebrać dane osobowe od osób starających się o zatrudnienie. Autorom takiej oferty nie chodzi o nasze kwalifikacje, ale o adres e-mailowy oraz informacje o naszej płci, wieku czy miejscu zamieszkania. Jak rozpoznać ofertę, która służy wyłącznie wyłudzaniu danych? Z racji tego, że autorom zależy na tym, by zebrać jak najwięcej adresów, wymagania stawiane w takiej „ofercie” opisane są tak, by spełniało je jak największe grono osób. Są to więc oferty, w których od kandydata wymaga się minimalnych kwalifikacji, w zamian za co oferuje mu się bardzo atrakcyjne wynagrodzenie.

Ale uwaga! Niektóre firmy umieszczają oferty skierowane do specjalistów i stawiają w nich bardzo nietypowe wymagania tylko po to, by zebrać dane kontaktowe do wąskiego grona specjalistów, którzy są bardzo poszukiwani na rynku. W takich przypadkach również nie chodzi o rzeczywista rekrutację, tylko o zbudowanie określonej grupy kontaktów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • bolo(2014-07-07 07:05) Zgłoś naruszenie 00

  Rekruterzy internetowi to PUP (INACZEJ)

  Odpowiedz
 • Sławek(2014-07-06 14:09) Zgłoś naruszenie 00

  UWAGA na wykorzystywanie przez pracodawców w ramach rekrutacji aby kandydat wykonał pracę dotyczącą realnych zadań np. stworzenie projektu/koncepcji/strategii dla nowych produktów/usług etc. za co nie płaci! które może wykorzystać jako własne.
  Konsulting free - za co pracodawca musiałby zapłacić tłuste tysiaki dla zewnętrznej agencji.
  Nie daj się nabrać na wykonywanie realnych zadań, alternatywnie zapronuj że przygotujesz coś dla nich w ramach rekrutacji ale nie będzie to dotyczyło ich produktów/usług.

  Odpowiedz
 • ironista(2014-07-07 11:29) Zgłoś naruszenie 00

  Dobre też są oferty z adnotacją: "aplikuj tu". Pod spodem zamieszcza się informację: zgłoszonych (np.) 500 osób. Pracodawcy chcieliby, żeby za 1500 - 2000 zł. brutto, ludzie czynili cuda, dawali z siebie wszystko. Nie dziwmy się, że wolą wykeżdżać z Polski.

  Odpowiedz
 • T(2014-07-06 21:46) Zgłoś naruszenie 00

  Racja

  Odpowiedz
 • pracodawca(2014-07-07 16:44) Zgłoś naruszenie 00

  dlatego warto założyć konto np na gmail służące jedynie do celu komunikowania się z potencjalnymi pracodawcami.

  Odpowiedz
 • Robert(2014-07-08 20:17) Zgłoś naruszenie 00

  PR Marketing - Wojkowice, woj Śląskie.
  Typowy przykład łajdactwa. Kto tam był na rekrutacji ten wie co mają z pazurem.
  Poza tym stosują w swojej pracy "brudne" seo. O czym potencjalni klienci mogą się przekonać kiedy przestają korzystać z ich usług. Drodzy klienci szukający agencji seo/marketing, omijajcie szerokim łukiem i ostrzegajcie innych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!