Jakie dodatki na dziecko można otrzymać do zasiłku rodzinnego

Zasiłek rodzinny przysługuje nie tylko rodzicom i opiekunom dziecka, ale także pełnoletniej osobie uczącej się, pozbawionej pomocy rodziny czy osób trzecich. Pomoc przysługuje na dziecko do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia, ale wypłacanie zasiłku może zostać przedłużone do 24. roku życia, jeśli osoba, na którą została przyznana, dalej się uczy. Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest głównie od spełnienia kryterium dochodowego (w 2014 roku przeciętny miesięczny uprawniający do pobierania zasiłku dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie może przekraczać kwoty 539 zł). Rodzina, której przyznano zasiłek rodzinny, może też liczyć na dodatki. 

dziecko, matka, macierzyństwo

żródło: ShutterStock

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka przysługuje jednorazowo w wysokości 1000 zł. Ma do niego prawo matka, ojciec albo opiekun prawny lub faktyczny dziecka. W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

Co ważne, dodatek ten przysługuje tylko wtedy, gdy matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży - obowiązek ten nie dotyczy opiekunów prawnych/faktycznych. Specjalne zaświadczenie musi wystawić lekarz lub położna.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!