Jakie uprawnienia przysługują kobiecie w ciąży

Polskie prawo pracy w sposób szczególny chroni kobietę w ciąży. Część uprawnień nabywa ona już będąc w ciąży, inne przysługują jej dopiero po urodzeniu się dziecka. Zawsze jednak mają one charakter bezwzględnie obowiązujący, a to znaczy, że naruszenie ich przez pracodawcę jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny do 5000 zł. Pracownik może też z tego tytuły wystąpić o odszkodowanie. Jednak przepisy Kodeksu pracy, między innymi zakazujące rozwiązania stosunku pracy z kobietą w ciąży czy gwarantujące młodej matce urlop macierzyński, odnoszą się tylko do tych kobiet, które zawarły z pracodawcą umowę o pracę. Zasady te nie obowiązują natomiast w przypadku świadczenia pracy przez kobiety na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło czy innej umowy cywilnoprawnej.

Kobieta w ciąży

żródło: ShutterStock

Zakaz zatrudniania kobiety w ciąży w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej oraz obowiązek zmiany warunków pracy

Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej i są to zakazy bezwzględne, co oznacza, że jest to sprzeczne z prawem nawet wtedy, gdy kobieta wyrazi zgodę na takie zatrudnianie.

Natomiast względny charakter ma ochrona zakazująca delegować pracownicę w ciąży poza stałe miejsce pracy czy zatrudniać ją w przerywanym systemie czasu pracy. Wyjazdy służbowe mogą więc odbywać się za zgodą pracownicy.

Kobieta w ciąży nie może też pracować dłużej niż 8 godzin i nie może pracować w nocy, pracodawca musi więc zmienić pracownicy godziny pracy, a jeżeli nie jest to możliwe, musi przenieść ją do pracy na inne stanowisko. Tak samo musi zachować się pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne.

Jeżeli pracodawca nie może spełnić tych warunków, musi zwolnić pracownicę w ciąży z obowiązku świadczenia pracy - z prawem do zachowania dotychczasowego wynagrodzenia.

Natomiast pracownika - zarówno kobietę, jak i mężczyznę - opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w przerywanym systemie czasu pracy oraz delegować poza stałe miejsce pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (4)

 • J 23(2017-04-19 19:32) Zgłoś naruszenie 26

  Są kobiety które wykorzystują pracodawców

  Odpowiedz
 • Magda(2017-03-21 11:10) Zgłoś naruszenie 10

  Witam W prawie pracy pisze ze kobieta w ciazy moze pracować tylko do 8 godzin a co zrobić w sytuacji gdy pracuje obecnie w gastronomii i pracuje po 13 godzin. A pracodawca nic z tym nie robi a ciąży wie

  Odpowiedz
 • A32(2017-04-22 12:35) Zgłoś naruszenie 00

  Witam Piszę z zapytaniem odnośnie urlopu macierzyńskiego oraz umowy o pracę zawartej na początku kwietnia na okres próbny. Jestem w 7 tygodniu ciąży o której dowiedziałam się dość niedawno. Podpisałam umowę na okres próbny 3-ech miesięcy w dniu 03.04. Po 3-ech miesiącach podpisuję kolejną umowę na 7-em miesięcy. Moje pytanie to, czy po podpisaniu już 7-mio miesięcznej umowy i przejściu na zwolnienie lekarskie będzie przysługiwał mi po porodzie urlop macierzyński ? Pozdrawiam serdecznie A32

  Odpowiedz
 • Kaska(2018-05-04 09:37) Zgłoś naruszenie 00

  I sa koniety jak ja ktore chca pracowac i pracodawca wyslal mnie na bezplatne na 1.5 miesiaca nie poszlam donsadu zagryzlam zeby wrocilam do pracy ...i po miesiacow znow kobieta cudowala bym odeszla...sugerujac ze jak mi sie nie podoba to moge sie zwolnic.jak tak mozna...teraz jestem na zwolnienu bo sytuacja przez stress sie pokaplikowala ale to szok...jak mozna matke zwalniac...gyby nie ciaza mozna szukac innej pracy a tak kto mnie z brzuchem wezmie...przeciez ciaza to okres gdzie kobieta powinna byc chroniona ja pracy sie nie boje wole miec tez doswiadczenie na dalsza przyszlosc...ale to nie zawsze ciezarne oszukuja...duzo pracodawcow nie szanuje kobiet w ciazy bo laczy sie to z dodatkowymi wydatkami...ale to ze kilka lat sie pracowalo oki to nie ma nic do rzeczy...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!