« Powrót do artykułu

Artyści chcą pomocy w opłacaniu składek ubezpieczeniowych

Samoistne umowy o dzieło mogą być objęte tylko składkami na przyszłą emeryturę. Ale twórcy krytykują nawet tak ograniczone obciążenie.

pieniądze, finanse, budżet

żródło: ShutterStock

Umowy o dzieło będą podlegały ubezpieczeniu do kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (22)

 • exa(2014-02-25 20:33) Zgłoś naruszenie 10

  Następna zgraja cwaniaków która jak pasożyty żeruje na innych, mamy już aparat ucisku tj. sędziów, prokuratorów, mundurowych, rolników, mafię w sejmie i senacie a teraz dojdzie elyta od siedmiu boleści. Kto żyw musi uciekać z tego bandyckiego kraju stworzonego przez solidaruchów

  Odpowiedz
 • rolnik(2014-02-25 14:14) Zgłoś naruszenie 00

  Może kiedy media będą pokazywały naszych ,,artystów,, , którzy są zbulwersowani swoimi niskimi emeryturami z zus a przy okazji pokażą ile oni wpłacili na swoje emerytury to już będzie jaśniej w tunelu, jak żyją , jakimi furami podjeżdżają do telewizji , prawie jak mataczka okradająca naród ukraiński na wózku inwalidzkim ale na wysokich obcasach!
  Komuś chyba Polakowi tam powyżej przeszkadza Krus i rolnicy, chyba wiemy jak oceniono po kontroli działalność Krus na forum międzynarodowym, jeżeli nie to proponuję poczytać, a może jeszcze dodać, że chłop po wypadku dostaje 6zł zasiłku chorobowego dziennie, a emerytura po 40 - 45 latach pracy 800-900zl.A najciekawszy jest zapis ustawy, że rolnik prowadzący gospodarstwo rolne wraz z małżonkiem, w przypadku nieszczęścia, choroby stałej niezdolności do pracy rolniczej renty nie otrzyma.Musi zdać gospodarstwo na skarb państwa, przepisać na dzieci, sprzedać itp.
  Znaczy to, że nawet jeżeli gospodarstwo zostało nabyte za środki własne,/nie z mocy nadanie jak w latach 45-50 ub. wieku/ skarb państwa odstąpił od prawa pierwokupu , ogranicza się prawo do renty niepełnosprawnym rolnikom ograniczając skutecznie prawo własności oraz przymuszając drugie z małżonków do działań wbrew swej woli i prawnie posiadanemu , zakupionemu majątkowi - ziemi.
  Maksymalne naruszenie praw zagwarantowanych konstytucją.

  Odpowiedz
 • Sanata(2014-02-25 23:16) Zgłoś naruszenie 00

  Przypominam tylko wszystkim chlapiącym jadem, że owi 'artyści' pracujący w oparciu o umowe i dzieło to nie tylko gwiazdki telewizji i muzyki, a tak zdaje sie ogół odbierać słowo 'artysta'. Artysci to też wszelcy graficy, muzycy, tłumacze, pisarze i cała rzesza ludzi którzy za swoją pracę dostają 500zł, nie 50,000 jak zdaje się jadowitej tłuszy wydawać.
  Co do 50% kosztów... - w działalności możecie sobie odpisać 'koszty prowadzenia dzialalnosci', więc może bez hipokryzji...

  Odpowiedz
 • Zarabiali krocie ...(2014-02-25 22:47) Zgłoś naruszenie 00

  W głowach im się poprzewracało, nie zapominajmy, że do niedawna płacili podatki tylko od połowy swoich dochodów; zarabiali krocie, zatrudniali się na umowy o dzieło, nie płacili składek, a następnie w mediach rozpaczają jakie to niskie mają emerytury np. Rodowicz, Tyszkiewicz, Wodecki i inni; zapominają jednak mówić o tym ile mają z tantiemów i reklam, ile to mogą dorobić jako ci biedni emeryci;

  Odpowiedz
 • cd(2014-02-25 18:52) Zgłoś naruszenie 00

  Budżet, czyli podatnicy mają się składać na emerytury dla twórców, czyli na osoby które już mają 50 % koszty uzyskania dochodów...

  Odpowiedz
 • Nieartyasta(2014-02-25 17:25) Zgłoś naruszenie 00

  nikt nikomu do cholery nie każe być artystą zawodowo. Niech pracują w innych zawodach, a "artystami " niech będą po godzinach. a po drugie to jaka praca taka płaca.

  Odpowiedz
 • exa(2014-02-25 17:24) Zgłoś naruszenie 00

  do rolnik; Państwo powinno wam płacić emerytury tylko i wyłącznie wtedy jeśli gospodarstwo zostanie przepisane na skarb państwa, skoro przepisujesz gospodarkę dzieciom to niech ci dzieci wypłacają emeryturę w końcu to one odniosły korzyści, ja jak dziecku przepisuję mieszkanie lub działkę nie dostanę emerytury, muszę na nią zapracować i płacić składki, a i tak ten złodziejski rząd kombinuje jak mnie okraść i nie wypłacić emerytury między innymi po to żeby fundować takim lewusom jak wy

  Odpowiedz
 • nastek(2014-02-25 16:39) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego nie rusza się KRUS i mundurówek tudzież górników ? bo strach tyłek władzy ściska. Jaką składkę ma zapłacić rzeźbiarz za stworzenie jednego dzieła w ciągu roku i jak to będzie przeliczane na lata liczące się do emerytury, jeśli składka emerytalna i to i zdrowotna inaczej to absurd w poszukiwaniu każdego grosza do zmarnotrawienia przez niszczący kraj od siedmiu lat rzad.

  Odpowiedz
 • sdsd(2014-02-25 15:45) Zgłoś naruszenie 00

  W d... mają poprzewracane, to już 50% ulga w PIT nie wystarcza tym "biedakom"

  Odpowiedz
 • Stef(2014-02-25 14:15) Zgłoś naruszenie 00

  Kochani "biedni" artyści!!! Jeden markowy ciuch, czy też dodatek do niego i będziecie mieć na opłacenie ZUS. Nie będziecie płakać , że macie maleńką emeryturę. Wstydem jest prosić o wsparcie , kiedy większość dużo biedniejszych Polaków płaci miesięcznie najniższą składkę w kwocie 1042,46 zł. Załóżcie własną działalność gospodarczą i płaćcie podatki oraz ZUS tak jak ogół społeczeństwa.

  Odpowiedz
 • aktorka(2014-03-01 00:19) Zgłoś naruszenie 00

  to przykre, że ludzie odbierają artystów - aktorów tylko przez pryzmat celebrytów!!! przecież nam aktorom do nich bardzo daleko! prosze by jeden, taki mądry z drugim przeszli się do swojego miejscowego teatru i tam porozmawiali z aktorami - jak dziś wygląda ich rzeczywistość. łatwo rzucić - zmień zawód! tak,kochani - czesto musimy szukać innej pracy zarobkowej ba nasz "zawod" - nie daje nam szansy na przeżycie!!! 90%czasu poświęcamy na poszukiwaniu pracy (nikt za to nie płaci), a jak wygra sie los na loterii i jest robota - to potem pół roku nie płacą - fajnie ,nie? nie patrzcie na nas jak tylko na ludzi z pierwszych stron gazet! może 100 osób to cleebryci (czesto amatorzy - nazywani aktorami - dlaczego? bo zagrał jedna role, dwie, reklame zrobił i już aktor?), a co z 10000 aktorami o ktorych istnieniu nie wiecie - ktorzy walczą w teatrze o piękna rolę i sztuke. tak zabierzcie wszystko - niech grają amatorzy! po co aktorzy dyplomowani? sztuka padła na pysk, kultura tkwi w jakimś bagnie i serialach paradokumentalnych!!! super! oto Polska sztuka własnie i artyści... jeżeli to wam odpowiada. to po co mamy walczyć o ten kaganek? "Dziady" ?- tak dziady - my. ps, i pan premier, ktory porownuje Stocha, ze lepszy do wybitnego aktrora... super... Stoch- Łomnicki, Stoch- Holubek, Stoch- Gajos... myśle,że należy zamknać teatry, produkcje filmowe, i wogole ministerstwo kultury - po co one komu? ach , no tak - ministerstwo - by finansowac budowy kościelne - super! bo na pewno nie dla nas aktorów.
  a my przecież dla ludzi jesteśmy - jako lustra. niech nas rozpieprzą - a z tych kawalków głodnych niech sie smieją. z kogo sie smiejecie? - z samych siebie sie smiejecie!

  Odpowiedz
 • polak(2014-02-25 10:00) Zgłoś naruszenie 00

  może tak jak w KRUS, gdzie państwo faktycznie finansuje 95% emerytury? No każdy by tak chciał.

  Odpowiedz
 • Anka(2014-02-25 12:38) Zgłoś naruszenie 00

  Oni zawsze z władzą. Widzą, że PO spada to zaczynają szantażować, coś wyrwać dla siebie. Ico my społevczeństwo mamy się zrzucać na emerytury dla artystów? Wolne żarty. My odkładamy na swoja emeryturę. Podobno ile odłożymy taką będziemy mieć. A wy co? łazicie na wszystkie imprezki, popieracie PO, ROBICIE ZA CELEBRYTÓW I JESZCZE NIE CHCECIE SAMI ODKŁADAĆ NA STAROŚĆ. Sprzątaczki , sklepowe w mar4ketach pracyją za grosze i jeszce muszą płacić ZUS, ale "artyści" już nie. Im się wszystko należy. Zmieńcie zawód cały czas rząd zaleca się przebranżowić. Droga wolna

  Odpowiedz
 • FK_(2014-02-25 12:05) Zgłoś naruszenie 00

  Kolejna grupa aspirujaca do bycia uprzywilejowanymi, na ktorych szaraki maja sie zrzucac... :)

  Odpowiedz
 • ja i inni(2014-02-25 11:46) Zgłoś naruszenie 00

  Nie płacą składek i potem "się chwalą" jakie to niskie mają emerytury... 200 zł, 300 zł ...

  Odpowiedz
 • Papcio(2014-02-25 11:38) Zgłoś naruszenie 00

  "Jednak objęcie choćby tylko składką emerytalną umów o dzieło spowoduje, że twórcy otrzymają do ręki mniejsze wynagrodzenie" No to negocjujcie z pracodawcą, niech płaci wam netto tyle samo! Dlaczego podatnik ma łożyć na wasze emerytury, komedianci?

  Odpowiedz
 • postronny(2014-02-25 10:43) Zgłoś naruszenie 00

  Przedsiębiorcy też mogą świadczyć usługi tylko od czasu do czasu i również być opłacani sezonowo itp a ZUSik trzeba bulić co miesiąc, czy jest przychód czy go nie ma...

  Odpowiedz
 • ciekawa(2014-02-25 10:38) Zgłoś naruszenie 00

  A czym właściwie różni się działalność artystyczna od działalności gospodarczej?

  Odpowiedz
 • jan 50(2014-02-25 08:41) Zgłoś naruszenie 00

  umowy o dzieło dla artystów, muzyków itp. powinny pozostać w takiej formie jak są obecnie. Ci co chcą wprowadzenia zmian są oderwani od realiów tych zawodów. Składki, albo będą uderzać w zleceniodawców i wzrosną koszta albo w artstów i będą mniej zarabiać. Wzrost kosztów za występ zrodzi ograniczenia w spektaklach,koncertach, ponieważ zlecedniodawca nie będzie chciał ponosić kosztów składek tym samym zacznie padac kultura. Artystą również nie będzie sie to opłacało gdyż to oni za swoje środki tworza to dzieło - rekwizyty,instrumenty,oświetlenie, i dojazd. To m.innymi, to musi sie opłacać. Jak będą musieli ze swoich wynagrodzeń płacić składki to będą musieli obniżyć poziom występu żeby godnie zarobić. Myślę , że nikt nie powinien MAJSTROWAĆ w umowach odzieło dla artystów i muzyków. Trzeba znać realia tych zawodów. Piszę bo jestem muzykiem i cholera mnie bierze jak biorą sie za to ludzie siedzący za biurkami i nie mający pojęcia o tej branży!!!

  Odpowiedz
 • IG(2014-02-25 08:37) Zgłoś naruszenie 00

  Ja też proszę Państwo o pomoc w opłacaniu składek... kiedy patrzę na mój PIT to mi aż serce rozdziera ile oddaję Państwu, nie mając pewności czy z emerytury, którą kiedyś dostanę będę mogła się utrzymać. Proszę mi nie potrącać składki (tylko refundować ją z budżetu państwa) a ja zainwestuję odzyskane pieniądze w zakupy (Państwo zyska na VATcie)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!