Zasiłki i świadczenia: Na jakie wsparcie od państwa można liczyć w Polsce?

Z oficjalnych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że 771 dzieci w zeszłym roku przebywało w pieczy zastępczej z powodu biedy i niezaradności życiowej ich rodziców. Jest to jednak ostateczność - zanim do tego dojdzie, państwo polskie ubogim rodzinom oferuje różnego rodzaju pomoc socjalną.

Pieniądze

żródło: ShutterStock

Zasiłek stały, okresowy i celowy

Wyróżnia się trzy rodzaje zasiłków z pomocy społecznej: stały, okresowy i celowy.

Pierwszy rodzaj zasiłku przysługuje osobom całkowicie niezdolnym do pracy, których dochody nie wystarczają na utrzymanie. Maksymalna wysokość zasiłku stałego wynosi 529 zł miesięcznie. Osoba, która gospodaruje razem z rodziną, ma prawo do zasiłku w wysokości różnicy między kwotą 456 zł a dochodem na osobę w rodzinie. Kwota zasiłku nie może być niższa niż 30 zł miesięcznie.

Zasiłek okresowy przysługuje osobom, które przejściowo znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji, a nie mają żadnych dochodów lub ich dochody nie wystarczają na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych - chodzi zwłaszcza o przypadki długotrwałej choroby czy niepełnosprawności. Maksymalna wysokość tego świadczenia to 418 zł miesięcznie, przy czym zasiłek okresowy w przypadku rodziny ustala się, biorąc pod uwagę 25 proc. różnicy pomiędzy kwotą 456 zł a dochodem tej rodziny. Kwota zasiłku nie może być niższa niż 20 zł.

Zasiłek celowy jest przyznawany na sfinansowanie określonych wydatków, na przykład na zakup żywności, leków, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów czy kosztów leczenia. Rodzajem tego świadczenia jest specjalny zasiłek celowy, który w uzasadnionych przypadkach może zostać przyznany także osobie czy rodzinie o dochodach przekraczających kryterium ustawowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!