Zasiłek rodzinny i świadczenia pielęgnacyjne, czyli ile w Polsce można dostać na dziecko

W Polsce do świadczeń rodzinnych zalicza się zasiłek rodzinny (z dodatkami przysługującymi do tego świadczenia), jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka oraz świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy. Zobacz, ile Polska rodzina może z tytułu tych świadczeń i zasiłków dostać na dziecko.

zabawki, dziecko

żródło: ShutterStock

Świadczenie pielęgnacyjne

Przysługuje między innymi rodzicom rezygnującym z pracy, by zajmować się niepełnoprawnym dzieckiem.

Od 1 lipca 2013 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 620 zł. Przysługuje przy tym niezależnie od dochodów rodziny.

Osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne spełniające nowe, obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. warunki ustawowe, w okresie od kwietnia do grudnia 2013 r. mają również prawo do przyznawanego z urzędu dodatku w wysokości 200 zł miesięcznie na podstawie rządowego programu wspierania osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne.

W sumie łączna wysokość wsparcia dla osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne wynosi więc obecnie 820 zł miesięcznie.

Te zasady ulegną jednak zmianie. Nowe przepisy, które weszły w życie w styczniu 2013 roku, pozbawiły bowiem świadczenia pielęgnacyjnego ponad 150 tys. osób. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że takie działanie było niezgodne z ustawą zasadniczą i teraz trwają prace nad nowelizacją ustawy. Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, potwierdził DGP, że rząd podjął tymczasem decyzję o wypłacie zaległych pieniędzy tym, którzy wcześniej utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • Bans(2015-11-03 20:57) Zgłoś naruszenie 00

    A czy wiecie, że na biednej Ukrainie, w którą Polska ładuje pieniądze na urodzone dziecko dostaje się równowartość 2 tys. euro ??? ( dwa tysiące euro !!!) Kwota ta przekazywana jest w transzach przez pierwsze 24 miesiące od urodzenia by rodzice z dzieckiem mieszkali i płacili podatki na Ukrainie. Niby tacy głupi Ukraińcy, a jednak mądrzejsi od nas...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!