Najbardziej oryginalne muzea w Polsce

Wśród propozycji propozycji na zbliżający się długi weekend nie może zabraknąć szczypty kultury, także tej zaprezentowanej z przymrużeniem oka. Dziś pokazujemy kilka najdziwniejszych muzeów w Polsce.

 • <b> <a href="http://www.zapalki.pl/">Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie</a> </b><br /> Chyba każdy z nas miał w ręku charakterystyczne zapałki z wizerunkiem czarnego kota. Będąc w Częstochowie warto zajrzeć do muzeum, stanowiącego część fabryki zapałek, gdzie do dziś dnia są produkowane. Można tutaj obejrzeć cykl produkcyjny zaczynający się od przygotowania drewna osikowego i zakończony napełnianiem zapałkami pudełek, także tych z etykietą „Black cat”.
 • <b> <a href="http://www.pngs.com.pl/muzeum.html"> Muzeum Żaby</a> - mieści się budynku obok Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych w Kudowie Zdroju </b><br /> W działającym od 2002r. muzeum amatorzy Żab mogą oglądać swoich ulubieńców w różnych wydaniach: znajduje się tu ponad 3 tys. eksponatów z blisko 20 krajów i 6 kontynentów. Jeśli chcecie zobaczyć popielniczki, maski do nurkowania, skarbonki, mydelniczki, ceramiczne figurki czy broszki – koniecznie tu zajrzyjcie. I oczywiście uważajcie na żaby, na terenie parku jest ich mnóstwo.
 • <b> <a href="http://www.guzikowo.eu/">  Muzeum Guzików w Łowiczu</a></b><br /> Widzieliście już guzik Wisławy Szymborskiej, Marka Edelmana, Władysława Sikorskiego, Jerzego Popiełuszki czy Lecha Kaczyńskiego? Jeśli nie, to zapraszamy do Muzeum Guzików. Tutaj każdy eksponat opowiada historię swojego właściciela. To również okazja, by zobaczyć jedno z najmniejszych – o ile nie najmniejsze – muzeum świata. Zbiory mieszczą się w niewielkiej siedzibie, jaką jest XIX-wieczna waliza o wymiarach 45 cm x 45 cm x 30 cm.
 • <b><a href="http://www.muzeum.filumenistyka.pl/muzeum/">  Muzeum Ognia</a>(Muzeum Filumenistyczne) w Bystrzycy Kłodzkiej </b><br /> Od 45 lat zbierane są tu eksponaty związane z nieceniem ognia: zapalniczki palniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe z całego świata. Gorące wrażenia będzie podsycał Andrzej Mleczko – w muzeum można obejrzeć 70 satyrycznych prac jego autorstwa.
 • <b> <a href="http://spgwizdaly.republika.pl/gwizdki.html"> Muzeum Gwizdka w Gwizdałach</a>, województwo mazowieckie</b><br /> Większość z nas zapewne nie ma pojęcia, ile różnych rodzajów gwizdków można zgromadzić w jednym miejscu. Ci wszyscy, którzy na własne oczy chcą zobaczyć kolekcję gwizdków drewnianych, od czajników, z zawodów sportowych, służbowych, ratunkowych, obronnych czy też odpustowych kogucików z gliny – powinni odwiedzić Szkolne Muzeum Gwizdka w Gwizdałach.
 • <b><a href="http://www.zgora.pl/muzeum/2007/tortury.html">  Muzeum Dawnych Tortur </a> w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze </b><br /> To nie lada gratka dla amatorów mocnych wrażeń. Obejrzymy tu hiszpańskie buty, hiszpańskiego osła czy dziewicę norymberską, fotele czarownic, łoże do rozciągania i wiele innych atrakcji. Możemy także zobaczyć świetnie zachowane kamienie hańbiące – czyli dwa kamienie ważące ok. 30kg, połączone łańcuchem i zawieszane na szyi kobiet skazanych głównie za plotkarstwo, wszczynanie awantur czy cudzołóstwo. Gdy już nam się znudzi oglądanie narzędzi tortur, warto poczytać księgę protokołów z procesów czarownic.
 • <b><a href="http://www.muzeumrowerow.pl/golab.html">  Muzeum Pijaństwa</a>– w Gołębiu niedaleko Kazimierza Dolnego </b><br /> Właściciel tego miejsca, Józef Konstanty Majewski, pokazuje wszystkim zainteresowanym mnogość butelek, kufli i kieliszków w najróżniejszych kształtach. Tym, którzy nasycą się wrażeniami proponujemy obejrzenie drugiej ekspozycji – rowerowej. Odważni mogą spróbować swoich sił i pojeździć na sprzęcie prezentowanym w Muzeum Nietypowych Rowerów.
 • <b><a href="http://www.orzechowka.com/"> Muzeum Siekier</a> w gospodarstwie agroturystycznym w Orzechówce </b><br /> Tutaj właśnie mieści się kolekcja siekier, toporów, maczug i oszczepów, tych najstarszych i pochodzących z naszych czasów. Na uwagę zasługuje topór katowski, którym ścinano głowy złodziejom monet na Rynku Krakowskim.
 • <b> <a href="http://www.kopalniazlota.pl./ "> Muzeum Przestróg Uwag i Apeli </a></b><br /> W muzeum znajdującym się na terenie Podziemnej Trasy Turystycznej Kopalni Złota w Złotym Stoku na Dolnym Śląsku jest już ponad 300 różnych apeli, uwag i przestróg. Z tabliczek płyną życiowe mądrości, np.: „Rolników obsługujemy szybko, sprawnie i życzliwie”, „Drabina dla celów gospodarczych. Zabrania się ewakuowania osób niepełnosprawnych”, „Zwracaj poprzednikowi to co zepsuł” czy „Nie rzucaj młotkiem, będąc na rusztowaniu”. Na zdjęciu wejście do Muzeum dawnej Kopalni Złota w Złotym Stoku.
 • <b> <a href="http://www.chatawalonska.pl/"> Muzeum Tanich Win</a> w Chacie Walońskiej w Szklarskiej Porębie </b><br /> Tutaj można obejrzeć nietypową kolekcję butelek i etykiet. Zwiedzających będzie kusił „ Mocny Walduś K.”, „Don Diego”, „Komandos Strong”, „Sen sołtysa”, „Maryś osiemnastka mocne przeżycie”, „Arizona”, „Apacz” czy „ Killer 2 strzelający smakiem”.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!