« Powrót do artykułu

Prowadzenie domów pomocy społecznej jest nieopłacalne

80 tysiącami pensjonariuszy w domach pomocy społecznej zajmuje się 51 tysięcy pracowników. Złe przepisy i biurokracja sprawiają, że prowadzenie DPS-ów jest nieopłacalne, a na miejsce czeka się tam nawet cztery lata.

Emeryt

żródło: ShutterStock

Średni koszt pobytu pensjonariusza w DPS wynosi od 2,6 do 4,5 tys. zł miesięcznie w zależności od regionu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (9)

 • dora(2012-08-22 08:41) Zgłoś naruszenie 00

  usiłuję uruchomic rodzinny dps lecz pomimo istnienia chętnych mops odmawiaja podisania umowy i wydawania decyzji kierujac uzasadniajac to brakiem środków fin proponuja mi bym została placówka prywatną a ja chce prowadzic rodzinny dps dla max 5 osób ,kto nakaze podpisac umowę -przepisy swoje a urzędnicy swoje. pomimo że rodzina chce pokryć wszystkie koszty pobytu nie ma woli do współpracy

  Odpowiedz
 • jacuś(2015-06-16 09:27) Zgłoś naruszenie 00

  Tendencyjny, jątrzący artykuł. Rodzinne Domy Opieki mają rozwiązać problemy z brakującymi miejscami, bo są tańsze? Farsa. Mieszkańcy DPS to nie tylko słodcy, milusi seniorzy. Wrzuć do takiej placówki alkoholików (oraz innych uzależnionych), ja k również w ten czy w inny sposób niepełnosprawnych intelektualnie, socjopatów (zeków też). Całodobowa opieka przy nie funkcjonującej poprawnie "służbie " zdrowia? Standardy w prywatnych domach opieki są tyko w najdroższych i to nie zawsze,. Popracuj w DPS'ie kilka lat, to ci przejdzie ochota na wypisywanie podobnych, nierzetelnych informacji.

  Odpowiedz
 • pracownik(2012-02-21 17:09) Zgłoś naruszenie 00

  Powyższy artykuł zawiera istotne błędy. 1/ „Poza tym obowiązek ten mają tylko osoby, które trafiły do placówki po 2004 roku. Ci, którzy przyszli tam wcześniej – nie płacą” . Płacą Pani redaktor i to dokładnie według tych samych zasad, co Ci umieszczeni po roku 2004. 2/ „Taniej się nie da, placówki muszą spełniać standardy: mieć pralnie, kuchnie, sale rehabilitacyjne, gabinety lekarskie – wylicza Zuzanna Grabusińska z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej”. Nie muszą mieć pralni i kuchni. Muszą – natomiast- zabezpieczyć żywienie i pranie, może to być usługa zewnętrzna. 3/ „. W wielu domach personelu administracyjnego jest więcej niż pielęgniarek czy salowych. Tak dużą liczbę załogi narzucają przepisy o pomocy społecznej.” Powyższe sformułowanie jest nie tylko nieuczciwe, ale i wysoce społecznie szkodliwe. Sugeruje ono kompletny brak odpowiedzialności i społecznej troski o finanse publiczne z jednoczesnym lekceważeniem samorządów przez władze centralne. 4/ „Dlatego utrzymanie jednej osoby w placówce kosztuje 2 – 3 razy więcej niż np. zapewnienie jej stałej opieki w domu.” Tutaj mamy kolejne przekłamanie, otóż zapewnienie OBCEJ CAŁODOBOWEJ OPIEKI osobie w warunkach domu rodzinnego, kosztuje zdecydowanie więcej, niż w warunkach placówki pomocy społecznej. Wystarczy.
  Problem funkcjonowania i finansowania domów pomocy społecznej jest naprawdę bardzo ważny i nie wolno go trywializować nieodpowiedzialnymi i nierzetelnymi informacjami.
  Swoją drogą przywołanie w nim z imienia i nazwiska pracownicy departamentu pomocy społecznej MPiPS wywołuje mylne wrażenie profesjonalizmu i wiarygodności przytaczanych w artykule tez i komentarzy.

  Mieszkańcy domów pomocy i ich opiekunowie zasługują na rzetelne informowanie o ich sytuacji przez media.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • żona(2012-02-21 18:14) Zgłoś naruszenie 00

  A żony ciężko chorych,niepełnosprawnych mężów mają obowiązek się nimi opiekować bez żadnego wsparcia ze strony państwa WSTYD I HAŃBA!!!

  Odpowiedz
 • córka niepełnosprawnych rodziców(2012-02-21 20:46) Zgłoś naruszenie 00

  A dzieci już niepełnosprawnych rodziców mają obowiązek się nimi opiekować również bez wsparcia państwa. Mało tego te "dzieci" pomimo długiego stażu pracy nie mają prawa do emerytury i dostają głodowe zasiłki przedemerytalne, często sami wymagają opieki. Pytam się co państwo robi dla pokolenia wojennego i tego z wyżu demokratycznego z lat pięćdziesiątych ? Odpowiedzi napewno nie otrzymam ale wszyscy będący w takiej sytuacji wiedzą: NIC.

  Odpowiedz
 • Psychicznie chory(2012-02-22 09:42) Zgłoś naruszenie 00

  Przewlekle psychicznie chorzy w rodzinnym domu pomocy.
  Dlaczego wszystkie proponowane dotychczas zmiany dotyczące instytucjonalnej pomocy społecznej nie uwzględniają konieczności stosowania bardzo specyficznych form pomocy osobom przewlekle psychicznie chorym ?
  Czyż nie jest tak, że podstawowe formy terapii stosowane w psychiatrii, prowadzone powinny być pod kierunkiem psychologa, terapeuty zajęciowego, z udziałem pielęgniarek. Jak radzić sobie z agresją ? Czy i jak stosować przymus bezpośredni ? Warto zadać jeszcze wiele pytań

  Odpowiedz
 • dawny pracownik(2012-02-23 13:28) Zgłoś naruszenie 00

  faktycznie jak można napisać,że płacą tylko te osoby które poszły do dps-ów po 2004 r. zawsze od poczatku powołania tej instytucji a ja pamietam nawet o 1970 r. należało płacić, owszem mozna było zwolnić z odpłatności, ale nie obligo

  Odpowiedz
 • leszcz(2012-03-21 15:02) Zgłoś naruszenie 00

  Banda kombinatorów

  Odpowiedz
 • Janek(2012-06-15 10:57) Zgłoś naruszenie 00

  DPS 130 osób administracja 120 osób..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!