« Powrót do artykułu

Policjant bardziej chory niż pracownik

Planowana reforma systemu emerytalnego służb mundurowych może objąć zmiany zasad wypłacania uposażenia w czasie choroby.

Policja

żródło: ShutterStock

Policja

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (71)

 • mmm(2013-05-30 10:52) Zgłoś naruszenie 00

  3200 na ręke za nic nie robienie to mało??? Boże w jakim kraju ja zyje

  Odpowiedz
 • JUDGE(2011-12-03 15:52) Zgłoś naruszenie 00

  Pan Życia i Śmierci ma zdecydowaną recję !!! Jak dadzą 80% to niech płacą za nocki, weekendy i święta 200%

  Odpowiedz
 • chodźcie z nami, chodźcie z nami :)(2011-12-03 14:43) Zgłoś naruszenie 00

  Do mis
  No to własnie chcemy, aby was też kodeks obowiązywał. Żebyście mieli oddawana za nadgodziny, żebyście spali na delegacji w takich luksusach jak my, żebyście na chorobowym dostawali takie kokosy jak my i żebyście na emeryturę ZUS-owską przechodzili w wieku 67 lat.

  SKORO TO WSZYSTKO JEST LEPSZE NIŻ TO CO MACIE, TO SIĘ PRZYŁĄCZCIE DO NAS - SZYBCIEJ ZAŁATWIMY WAM WYNAGRODZENIE ZA NADGODZINY

  Odpowiedz
 • fizjolog(2011-12-03 15:06) Zgłoś naruszenie 00

  DYSPROPORCJA MIĘDZY MUNDURÓWKĄ A CYWILAMI JEST WIĘKSZA NIŻ NA PIERWSZY RZUT OKA.

  Chorobowe policjanta to zawsze 100%. Chorobowe pozostałych to MAKSYMALNIE 80 %. (nie liczę ciężarnych).

  Zwykły pracownik jeżeli weźmie dzień wolnego np. poniedziałek, dostanie trochę ponad 50 % swojego wynagrodzenia. Policjant za ten jeden dzień 100 %.
  Wynika to z prostego faktu, że chorobowe jest przyznawane na każdy dzień, a lekarze najczęściej dają zwolnienie na dni pracy.

  Ta dysproporcja to zwykłe draństwo w stosunku do podatników. Nie dość, że płacą, to traktowani są w tym państwie policyjnym jak heloci.

  Dziwne jest też to, że skoro do policji przyjmuje się po badaniach lekarskich i psychologicznych to jakim cudem tylu tam inwalidów. Jak za 25 lat pracy mam 18 dni chorobowego, a tu czytam, ze za piętnaście lat pracy niektórzy mają całe lata chorobowego.
  Dlatego postuluję wywalić na zbity pysk policyjne komisje lekarskie, bo nie spełniają swojego zadania.

  Należałoby też sprawdzić jak chorują policjanci, którzy po przejściu na emeryturę podejmują kolejne zatrudnienie. Czy oni są tak naturalnie chorowicie, czy może cudownie zdrowieją.

  Odpowiedz
 • mis(2011-12-03 12:15) Zgłoś naruszenie 00

  Dla mnie jest proste 4 raz z rzedu nie mam wolnego sylwestra i pewnie z 2 lata jeszcze nie bede mial, o nockach i jednym weekendzie wolnym w miesiacu nie wspomne ... czy ktos mi za to zaplaci ??? nie!!! jak jestem delegowany do innej sluzby to mam zapewnione zakwaterowanie w szkole na materacach na ziemi i jedzienie dla dzieci w wieku 12 lat , nie tak jak cywil delegacja to hotelik i 30 zl na jedzienie , tu niby panstwo ci wszystko zapewnia ale to jest minimum. Ale u nas kodeks pracy nie obowiazuje takze takze mozemy sie ugryzc. Powodzenia dla nowoprzyjmujacych sie poznacie smak tego chleba

  Odpowiedz
 • Policjant(2011-12-02 16:28) Zgłoś naruszenie 00

  Rozwiązanie jest proste: każdy dzień L4 oddala od praw emerytalnych.Czuli był na L4 placić 100% , ale jak idzie na emeryturę to o te dni musi dopracować. Tym sposobem będą chorować naprawdę chorzy. Ja to znam od podszewki, robię grafiki. Jest tak ,że większość służy uczciwie ale 10% TO LESERY!

  Odpowiedz
 • f-sz nie na zwolnieniu(2011-12-02 14:47) Zgłoś naruszenie 00

  oddam 100% zwolnienia w zamian za płacenie za nadgodziny, płacenie za noce w pracy, za święta w pracy, za niedziele w pracy. Poproszę. Do pracownik: skoro u nas tak dobrze to co Cie zapraszam

  Odpowiedz
 • historic(2011-12-02 13:17) Zgłoś naruszenie 00

  Wybujałe przywileje policji nie są związane z charakterem pracy ale z charakterem państwa. Władza opłaca w ten sposób wierność swoich ochroniarzy, którzy mają za zadanie pałować podatników, gdyby znudził im się ten układ. Dlaczego takich przywilejów nie ma w starych demokracjach, a są w krajach, w których rządzili komuniści.

  Kiedy nam wydłużają wiek emerytalny albo zmuszają nas do OFE to nie ma mowy o "prawach nabytych". Policja nie jest z innej (nomen omen) gliny niż my.

  Odpowiedz
 • pan życia i śmierci(2011-12-02 12:53) Zgłoś naruszenie 00

  do Psycholog ja sobie dobrze radze ze stresem, LECZ zanim coś się napisze...TO TRZEBA mieć o tym pojęcie--niektórzy z tego forum go nie mają-- zapoznać się z wszystkimi postami /za i przeciw/ i dopiero pisać wypociny---tylko że w tym kraju jeśli kto ma coś więcej inż inni to już jest źle...PISAŁEM WCZEŚNIEJ ALE ci ludzie tego nie rozumieją ...dlatego DELIKATNIE ich tak nazwałem...COŚ ZA COŚ i dlatego takie uprawnienia powinny zostać...a co do leczenia to po 20 latach w tym resorcie to co drugi się leczy ...

  Odpowiedz
 • ike(2011-12-03 15:25) Zgłoś naruszenie 00

  CZAS SKOŃCZYĆ Z TYMI IDIOTYCZNYMI PRZYWILEJAMI, ZA KTÓRE PŁACI SPOŁECZEŃSTWO.

  To przecież jest kpina, że trzydziestoparolatek dostaje EMERYTURĘ a potem idzie sobie pracować do innej pracy. Skoro to taki wrak człowieka to niech odpoczywa, a nie dorabia. Nie dał rady robić w policji, a na robotę gdzie indziej to siły mu nie brakuje?

  Mało tego, taki trzydziestoletni wyeksploatowany - nie ma ograniczeń w tym ile sobie dorobi. Emeryt 65 letni - ma. Czemu? Nie mam pojęcia.

  To jeszcze nie wszystko. On nawet po kilkunastu latach pracy ma kilka razy wyższą emeryturę niż my będziemy mieć po 47 latach pracy. TO KPINA. My za 47 lat pracy będziemy chyba wyjadać po śmietnikach, a to dlatego, że musieliśmy oddawać nasze podatki na emeryturki dla znudzonych pracą trzydziestolatków.

  Odpowiedz
 • wzburzony sum(2011-12-02 12:41) Zgłoś naruszenie 00

  Przeciętny mężczyzna może zachować wystarczającą sprawność do ok. 50 roku życia. I to powinna być minimalna granica wieku emerytalnego policjantów liniowych.
  Trzydziestoparolatek albo czterdziestolatek który nie może pracować oznacza, że przyjęto osobę z jakimś defektem zdrowotnym. A wtedy właściwa jest renta, a nie emerytura.
  Przed oczami mam obraz agenta Tomka (dla jasności dodam, że uważam że agent Tomek pracował dobrze), czy innych nawet nie czterdziestoletnich policyjnych emerytów. I dla kontrastu pamiętam mojego ojca, który w wieku 65 lat pracował na budowach.

  Z jednej strony chłopy jak dęby - emeryci policyjni (albo wojskowi). Z drugiej strony starzy schorowani ludzie, tak jak mój ojciec, którzy robią na tych odpasionych byków. Teraz jeszcze starsi. Jest to obraz tak niegodny i niesprawiedliwy, że nie sposób na to nie reagować.

  Odpowiedz
 • psycholog(2011-12-02 12:00) Zgłoś naruszenie 00

  Do 40 tzw. "pan życia i śmierci"
  Słusznie zostało wytknięte, że stosowanie takiego pseudonimu świadczy o problemie, który powinien diagnozować psychiatra. Mam nadzieje, że nie masz pozwolenia na broń, bo wtedy na miejscu służb wewnętrznych policji, ekspresowo bym podjął decyzję o kompleksowych badaniach psychiatrycznych.
  Czytając twoje bardzo agresywne posty, obfitujące w obelgi w stosunku do pozostałych uczestników forum, nie sposób nie dojść do wniosku, że selekcja przy naborze do policji bardzo zawodzi.
  Gdyby do policji przyjmowano osoby ze zrównoważoną psychiką, pewnie nie było by problemu masowych zwolnień (szczególnie od psychiatrów). Jeżeli siedząc przed komputerem nie potrafisz powstrzymać agresji, to jak możesz sobie poradzić w warunkach "polowych".
  Mam nadzieje, że nie tak profesjonalnie jak jeden z policyjnych bohaterów demonstracji podczas święta niepodległości, który napadł na idącego (może i kibola) i po uderzeniu go pięścią w twarz, spryskał mu oczy gazem łzawiącym a następnie kopał po głowie skulonego a potem kopał leżącego. Podkreślam, przy całkowicie biernej postawie napadniętego (oglądałem dostępny w internecie film z całości zajścia i nie było to w obronie własnej ani stanie wyższej konieczności).

  Jeżeli nie dajesz sobie radę ze swoimi emocjami, to lepiej idź na rentę zanim się z policji wyrzucą.

  Odpowiedz
 • funkcjonariusz(2011-12-02 12:00) Zgłoś naruszenie 00

  moim zdaniem moga zabrac niech mi tylko wypłacają według kodeksu pracy nadgodziny (mam ich kilkaset i sa praktycznie nie do odebrania bo zawsze coś i nadgodziny dalej sobie rosną), nocki, święta itp wtedy zgadzam sie na 80% L4, wtedy bym godziwie zarabiał a tak pracuję na praktycznie na 2 etaty a zarabiam jak za 1 i to nie cały bo wykonuję pracę z wyższego stanowiska a płacą mi z niższego

  Odpowiedz
 • fru(2011-12-02 11:09) Zgłoś naruszenie 00

  1: Obserwator z IP: 83.11.29.* (2011-12-01 14:40)

  Myślę,że problem wcześniejszych emerytur oraz zwolnień lekarskich służb mundurowych jest bardzo prosty do rozwiązania. Mianowicie proponuję czas przebywania na zwolnieniu lekarskim zaliczyć jako okres nieskładkowy tzn. 0,7% za rok, który nie będzie wliczał się:
  - do okresu służby celem nabycia praw emerytalnych,
  - do nagrody rocznej.
  W takim przypadku każdy policjant nie odejdzie na zaopatrzenie emerytalne po 15 latach służby. Natomiast obliczenie emerytury nie powinno być z ostatniej pensji tylko z trzech ostatnich pensji ponieważ mundurowi odchodzący z wysokich stanowisk otrzymują bardzo dużo podnoszonego dodatku, który znacznie podnosi emeryturę niejednokrotnie jest ona wyższa od poborów otrzymywanych w służbie. Myślę, że takie rozwiązania są sprawiedliwe.

  I tu się można zgodzić, nie ma slużby, nie ma liczonej pracy w szczegolnym charakterze, skończą się głupie gadania, że komuś się coś należy bo ma 25 lat służby z czego np. 8 lat na zwolnieniach. Proponuję jeszcze weryfikację do tyłu. Ci co uczciwie służą wypalają się wcześniej i jeszcze są piętnowani.

  I do tego wszystko powyżej komisariatu w wwydziałach innych niż robocze emerytura od 67, skończą się kadrowe na wysokich stanowiskach, czy rzecznicy, o których się potem piszą, że długo slużyli - zawsze w logistyce, co już sie przemilcza.

  Odpowiedz
 • żona policjanta(2011-12-02 09:53) Zgłoś naruszenie 00

  gadajcie sobie co chcecie ale to nic miłego dostac w łeb od jakiegoś zbira,i być na l-4 80% to lepiej go wcale nie ruszać i zmienić slubowanie będziemy służyc w 80%!!!nie wspominając jak psycha siada gdy trzeba powiedzieć rodzinie że ktoś nie żyje albo patrzysz jak wyciągają z wypadku dziecko w kawałkach nie mówiąc o interwencjach domowych gdzie dzieją się różne cuda i trzeba trzymać nerwy w ukryciu żeby takiego delikwenta co katuje rodzine nie zatłuc, dlatego w tym zawodzie czasem potrzeba kilka dni na wyciszenie się.Pracując kilka miesięcy nawet bez chorób tradycyjnych potrzebne jest wolne dodatkowe dla duszy,chociaż są inni co uciekają w alkoholizm i wtedy nie trzeba dodatkowego wolnego aż do czasu psychiatryka.

  Odpowiedz
 • Policjant(2011-12-02 09:41) Zgłoś naruszenie 00

  Zgadzam się, niech będzie to 80 %. Ba! Niech nawet będzie 60%, ale jak chcecie nas traktować jak "resztę pracowników" dajcie płatne nadgodziny, ekstra płatne weekendy i święta.

  Odpowiedz
 • Miro(2011-12-03 15:41) Zgłoś naruszenie 00

  Problem tkwi też w tym, że z tych przywilejów korzystają mundurowi, którzy cały czas pracują za biurkiem - w logistyce finansach warsztatach magazynach zamówieniach itp. Jak przejdą na emeryturę to trafiają na te same stanowiska tylko cywilne i biorą dwie pensje.

  Odpowiedz
 • niewolnik ZUS-u(2011-12-03 16:58) Zgłoś naruszenie 00

  Do Judge
  Niech płacą według Kodeksu pracy, czyli jak robota będzie ci według planu wypadała na święto, to nic ekstra nie dostajesz.
  A doplata do każdej godziny w nocy to według KP tylk 20 procent liczone od godziny przy najniższym wynagrodzeniu.
  Za nadliczbówki dostaniesz wolne. Będziesz miał czego chcesz :))

  Moi rodzice pracowali w przemyśle ciężkim, czyli w przeciwieństwie do różnych ZOMO-wców czy SB-eków generowali dochód narodowy. Pracowali ponad 45 lat i mają teraz emerytury rzedu 1300 zł. ZOMO-wcy i SB-eki mają kilka razy większe emerytury.
  To się nazywa w tym kraju - SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA
  W Policji jakiś młokos trzydziestoparoletni, któremu się już nie chce pracować dostaje co najmniej dwukrotność tego czego moi rodzice dorobili się po ponad 45 latach pracy.
  To najlepszy dowód na to, że komuna się nie skończyła.

  Odpowiedz
 • 890wer(2011-12-01 22:11) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie a co mnie to obchodzi ze pan policjant pracuje w swieta itd.Człowieku jeden z drugim a zmien zawód,przeciez jak zaczynałes ta robote to wiedziałes na co sie piszesz.Wiem akurat sporo na temat pracy w policji,bliski mój krewny pracował całkie niedawno w tej instytucji kilka lat.Nikogo to nie obchodzi ze zwykły budowlaniec pracuje z 10 lat w jednej firmie,siada mu zdrowie i oczywiscie jego pracodawca go wyrzuca jak smiecia.Pytam sie kogo to obchodzi?Nie lepiej liczyc na panstwo,panstwo mi da.Nie człowieku nie panstwo!Tylko my!Zwykli podatnicy!

  Odpowiedz
 • Roibol(2011-12-05 18:18) Zgłoś naruszenie 00

  Do Polaka widzę że się w Polsce marnujesz bo wszystkich uważasz za głupich wszystcy wiedzą jak służba wygląda napisz otwarcie że ciężko się rezygnuje z tych dawnych przywilejów tylko dlaczego innym można zabrać wszystko tylko nie Wam.Nie wiem czy kadrowa księgowa itp była na każde wezwanie przełożonego może i tak ale myślisz że w cywilu jest inaczej i za jaki pieniądze to wpierw poznaj pracę w cywilu a potem będziesz dyskutował zobacz sobie po klepsydrach ile lat żyją ludzie i biorą emeryturę Po Twoich wpisach to już chyba nawet na psychiatrę za pużno przypadek nie do wyleczenia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!