« Powrót do artykułu

Efekt likwidacji wcześniejszych emerytur? Po pięćdziesiątce tylko bezrobocie

W ciągu roku o ponad 6 proc. wzrosło bezrobocie wśród osób po 50. roku życia. Pod koniec października było ich 411 tys. – wynika z najnowszych danych GUS. Paradoks polskiego rynku pracy polega na tym, że w tym samym czasie bezrobocie wśród osób do 25. roku życia spadło o 0,7 pkt proc. A to właśnie z brakiem pracy dla młodych nie może sobie poradzić przeżywająca kryzys Europa. U nas jednak rzesza bezrobotnych starszych pracowników jest większa od 401-tysięcznej grupy absolwentów bez zajęcia.

Udział osób powyżej 50. roku życia w ogólnej liczbie bezrobotnych

żródło: DGP

Udział osób powyżej 50. roku życia w ogólnej liczbie bezrobotnych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (72)

 • fifi(2011-11-29 21:30) Zgłoś naruszenie 00

  Emerytura w wieku 67 lat? To będę miał 52 lata pracy. Zna ktoś sposób na dożycie?!

  Odpowiedz
 • MB(2011-11-29 19:59) Zgłoś naruszenie 00

  starsi pracownicy są drożsi i mniej wydajni. A więc pracodawcy wykorzystują potencjał młodych za 1.386 złotych na miesiąc. Młody z biegiem wieku też będzie stary, bezużyteczny i co wtedy na bruk. Pracodawcy nie zbankrutują, stać ich będzie na luksusy, a pracowników w wieku starczym zaledwie na chleb. Dopóki jest na rynku podaż siły roboczej, pracodawcy wykorzystują tę sytuację na maksa jak się da i ile się da, ale przyjdzie czas, że się koniunktura odmieni i pracownik będzie wybierał sobie pracodawcę i wynagrodzenie. Ci wyzyskiwacze będą na czarnej społecznej liście. Już zaczynają się ostrzegać ludzie przed pseudo pracodawcami.

  Odpowiedz
 • Stan(2011-11-29 20:56) Zgłoś naruszenie 00

  Hej młody z pozycji 12. Może jesteś młody i bezrobotny ale czy wykształcony to z tym bym polemizował. Widzę że nie rozumiesz pojęcia homo sovieticus.
  Wypowiedzi ludzi którzy tutaj piszą są wypowiedziami ludzi którzy zostali zawiedzeni. Wpłacali składki na emerytury. Tu nie ma mowy o podatkach.
  A jeżeli uważasz że składki emerytalne to są podatki to wątpię że jakąkolwiek szkołę ukończyłeś bo znam ludzi którzy ukończyli tylko podstawówkę i mają większą świadomość.
  Jaka instytucja bankowa pobiera pieniądze na konto swojego klienta a potem nie dość że robi mu laskę że mu coś wypłaci w najmniej dogodnym dla niego czasie, to jeszcze doszczętnie go okrada.
  Gdyby te pieniądze przez 45 lat były wpłacane przez nich osobiście na chociaż zwykłe oprocentowane konto w tej kwocie w jakiej wpłaca na ZUS firma zatrudniająca plus ich składki, to po przejściu na emeryturę mogli by żyć bez obniżenia dotychczasowego standardu przez co najmniej następne 40 lat.
  To są głosy ludzi ograbionych z wielkiej ilości pieniędzy.
  Z bankiem który ci to zrobi możesz iść do sądu i wygrasz a z państwem nie masz szans.
  To istnienie ZUS-u jest elementem komunistycznym który tkwi jak drzazga w ciele finansów i zamiast ją wyrwać i uleczyć ciało to się ją trzyma i dopuszcza do jeszcze większego zaognienia. A gorączka dalej trawi organizm.
  Ogarnij się i zacznij myśleć.

  Odpowiedz
 • zpj(2011-11-30 06:19) Zgłoś naruszenie 00

  ad. 52 fifi
  w Niemczech zdaje się jest tak (może ktoś sprostuje, jeśli się mylę), że mężczyzna przy 45 latach składkowych emeryturę może otrzymać bez względu na wiek. Dlaczego tak nie może być u i nas?

  Odpowiedz
 • xxx(2011-11-29 21:20) Zgłoś naruszenie 00

  zabrano nauczycielom prawo do wczesniejszych emerytur po 55 roku życia, teraz maja pracowac do 67 lat.
  Jak sobie wyobrażacie nauczanie waszych dzieci przez dzidków w tym wieku.
  Przeciez wiadomo, że dobry kontakt dzieci nawiązuja tylko z młodymi osobami.

  Odpowiedz
 • piotr(2011-11-29 20:23) Zgłoś naruszenie 00

  Takiej propagandy, oraz niezliczonej rzeszy wazeliniarzy nie miała nawet komuna. Gdzie tylko się obrócisz, to wszędzie ****** polityk albo dziennikarz.
  Nieudolność i arogancja rzadzących, przebija dawnych funkcjonriuszy PZPR, przeciwko którym strajkowaliśmy. Polska to kraj donosicieli, kolaborantów, wazeliniarzy i wszelkiej maści pokrzywdzonych odwetowców. W tym kraju, nie ma już chyba szans, na sprawiedliwość i normalną egzystencję. Posłów i senatorów charteryzuje wyłącznie tupet. Są do tego stopnia zidiociali i zrozumiali, że już sami zaczynają wierzyć w to co sobą reprezentują. To co mówią i czynią, to same brednie, nie mające nic wspólnego z matematyką, statystyką , zasadami społecznego współżycia i sprawiedliwości społecznej. To moralni ignoranci. Dowody i przykłady na to co powyżej stwierdziłem, można mnożyć w nieskończoność. Szkoda czasu. Jedynymi osobami, co do których nie mogę mieć zastrzeżeń, to Panowie Mazowiecki, Zemke, Szmajdziński i Kuroń. Reszta to zwyczajny chłam.
  To w tym kraju stało się po roku 1989, można określić cytatem "Ludzie ludziom zgotowali ten los..."

  Odpowiedz
 • alfanabeta(2011-11-29 20:09) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekaw jestem co Pan "Premier" ma do powiedzenia na temat artykułu. Może wypowie się też niejaki pan Wałęsa

  Odpowiedz
 • antek(2011-11-29 20:09) Zgłoś naruszenie 00

  "Cyt. (...) na dłuższą metę sytuacja starszych pracowników powinna się poprawić, bo zaczną zastępować młodszych. – Nie będzie gwałtownych zmian po wydłużeniu wieku emerytalnego. Społeczeństwo się starzeje i będzie pracowało coraz mniej młodych" - tak, to prawda, dlatego Urzędy Pracy zachęcają osób, którzy ukończyli minimum 50 r.ż. do korzystania z Centrów Aktywizacji Zawodowej. Tam można wybrać sobie interesujące nas szkolenie lub kurs podnoszący nasze kwalifikacje. Warunkiem skorzystania z CAZ, projektów unijnych lub szkoleń jest pozostawanie w rejestrze PUP przez minimum rok. Jeśli szkolenie wynosi 2 lata - okres ten się wydłuża proporcjonalnie. Okres szkolenia może być krótszy, np. 3 miesiące, jednak prawo stanowi pozostawanie w rejestrze na okres minimum 12 miesięcy (czyli w szczególnej sytuacji na rynku) lub 24 miesiące (czyli w trudnej sytuacji na rynku). Oferta taka znajduje szczególne uzasadnienie w przypadku osób, którym pracodawca nie płaci składek na FGSP, FP, tym samym te osoby tracą na świadczeniach emerytalnych a ich emerytura jest niższa. Zwiększony wpływ składek odtrącanych do ZUS (na ubezpieczenie) przez PUP-y zwiększa możliwości dostania lepszego świadczenia emerytalnego przy zachowaniu ciągłości ubezpieczenia. Nadwyżka na szkolenia/ kursy z FP oraz środki unijne na przełomie lutego/marca powinna zachęcić do skorzystania z CAZ -ów oraz utrzymać ubezpieczenie na czas zwolnienia się z pracy na 18 miesięcy ( o ile pracodawca zadeklarował zwolnienie z pracy).

  Odpowiedz
 • ZIMBABWE(2011-11-29 19:40) Zgłoś naruszenie 00

  ******** RZĄD Z TUSKIEM NA CZELE NIE LICZĄ SIĘ Z LUDŹMI.TO PADALCE I HIENY ŻERUJĄCE NA ZWYKŁYCH LUDZIACH.DO KOMORY GAZOWEJ SIĘ TYLKO TACY NADAJĄ.ICH ILORAZ INTELIGENCJI WYNOSI MNIEJ NIŻ ZERO,CZYLI DOKŁADNIE TYLE ,ILE DLA NICH ZNACZY POLSKI OBYWATEL.

  Odpowiedz
 • beznadzieja(2011-12-05 07:19) Zgłoś naruszenie 00

  beznadzieja, po co głosowaliście na po? to teraz maci co chcieliście

  Odpowiedz
 • Aśka(2011-11-29 19:33) Zgłoś naruszenie 00

  do Doradcy Emerytalnego:śmiać mi się chce,kiedy czytam Twoje wywody...jak pan D.Tusk i inni nie zostaną wybrani to nic im nie zaszkodzi,dostaną tyle kasy na odprawy i sami się nachapią przy korycie przez te lata,że nie muszę się martwić o pracę i emeryturę

  Odpowiedz
 • Prawda jest taka(2011-11-29 19:27) Zgłoś naruszenie 00

  jestesmy praktycznie bankrutami - komu najlatwiej zabrac... wiadomo , w ustawie budzetowej emeryturyto jedna z niewielu konkretnych wyszczególnionych pozycji, reszta to papka np administracja rzadowa , a w ministerstwach przecietna pensja to 10 tys., równoczesnie bezrobotni na bruk, nawet zakaz eksmisji zima zlikwidowali! A wy ciagle wierzycie telewizyjnej papce ... Albo wybieracie na zasadzie lubie - nie lubie!!! czy jest glupszy naród w Europie??? Na 1 000 000% NIE!

  Odpowiedz
 • rozczarowany(2011-11-29 19:06) Zgłoś naruszenie 00

  Uważam że, jest to zaplata dla nich za strajki, przed wprowadzeniem stanu wojennego w 1981. To wlaśnie oni mieli wtedy 20 + i pili wóde w pracy, leżeli na styropianach i narzekali, że źle, że drogie masełko i wędlinka. Naprawdę nie żałujcie ich to najgorsze leniwe i rozkapryszone pokolenie to że dzisiaj wyglądają poważnie to nic nie znaczy w sercach są zdegenerowni. Jednego zatrudniłem i wiem co mówię... Normalnie rozpacz, nic nie robić a mieć. Jedyną sprawiedliwością jest to że zostaną po nich skladki dla młodych w Zusie, przynajmniej tyle.

  Odpowiedz
 • ala57(2011-11-29 18:57) Zgłoś naruszenie 00

  38/alik, Jesteś bardziej "konkurencyjny" na rynku pracy bo praca nie jest jedynym twoim źródlem utrzymania i pracodawca nie ma takich ograniczeń jak w przypadku pracownika w okresie przedemerytalnym. Poza tym, moim zdaniem system ten jest nieetyczny bo emeryci na wcześniejszych emeryturach, bez wieku emerytalnego "konkurują" na rynku pracy z tymi którzy nie mają prawa do emerytury nawet jeśli mają staż ponad 40 lat. Praca
  na emeryturze tak ale po 65 roku życia, albo przywileje albo praca.

  Odpowiedz
 • Doradca emerytalny(2011-11-29 18:36) Zgłoś naruszenie 00

  A jak Pan Donald Tusk skończy 55 lat i przestanie być premierem oraz nie zostanie wybrany na posła lub senatora (co może okazać się całkiem realne za 4 lata), a |Platforma rozpadnie się, to gdzie się zatrudni na etacie? Bycie człowiekiem władzy nie jest nikomu dane raz na zawsze i może nadejść taki moment, że trzeba będzie znalażłszy się pod wozem, wreszcie zacząć zarabiać na chleb jak zwykły obywatel. Ponieważ z zawodu jest historykiem, to do osiagnięcia powszechnego wieku emerytalnego tj. 65+ lat może któraś szkoła go przyjmie, chociaż iuż teraz szkolnictwo boryka się z nadmiarem nauczycieli i etat w szkole może okazać się również nieosiagalny

  Odpowiedz
 • alex60(2011-11-29 17:51) Zgłoś naruszenie 00

  Przedwczoraj po południu w telewizyjnej "dwójce" nadano program z Frasyniukiem i innymi, którzy walczyli o wolną Polskę. Któryś z nich wspominał, jak to był studentem w Łodzi i to oni zaczęli strajki studenckie , tam narodziło się Niezależne Zrzeszenie Studentów...Panowie rozprawiali z zapałem o "złych” czasach, ciesząc się z tych obecnych- dobrych
  Zrobiło mi się przykro. Pamiętam łódzki strajk. Wtedy my- poznańscy studenci zorganizowaliśmy" strajk solidarnościowy z Łodzią”. Jacy dumni byliśmy ,że walczymy z komuną o lepsze jutro! Wierzyliśmy, że tak się na pewno stanie. A gdy przyszło zwycięstwo, nie pchaliśmy się po władzę:mieliśmy swoich liderów, którzy byli naszym głosem...
  Dziś wczorajszy liderzy strajków, dzisiejsi rządzący- zapomnieli ,że nie byli tam sami. Gdyby nie masy nas strajkujących - studentów, robotników- nigdy nie doszlibyście do obecnych stanowisk- skończylibyście w komunistycznych więzieniach. Dziś , panie Tusk i inni - zdradziliście waszych dawnych "towarzyszy broni" i -pazerni władzy i pieniędzy- potraktowaliście ich najokrutniej. Tak, panie Tusk i inni- swoją grupę wiekową 50+ skazaliście na głodowe emerytury i, depcząc nasze prawa nabyte, każecie pracować lat 40 i więcej. Choć wiecie ,że pracy dla nas nie ma i nie będzie. Choć wiecie ,że za starzy jesteśmy by emigrować. Żałuję ,że zamiast walczyć o lepszą Polskę, nie wyjechałam w diabły z tego niewdzięcznego kraju! Ale obiecuję ,że o swoje prawa będę walczyć. Choćby i w Strasburgu!

  PS. Droga Polko, pomysł z Facebookiem jest bardzo dobry. Zaczynamy?

  Odpowiedz
 • AWE(2011-11-30 10:10) Zgłoś naruszenie 00

  do 52 : Bo tu Polska a nie Niemcy u nas się na emeryturze umiera a tam wczasuje na Karaibach

  Odpowiedz
 • niezadowolony(2011-12-02 13:13) Zgłoś naruszenie 00

  Premier piłkarzyków niech szuje kasę na wydatki opieki społecznej, to średnio 7 lat trzeba będzie dokładać do wieku emerytalnego jak dożyją. Ale to z innego funduszu zresztą zawsze pomijanego w publikacjach i w przemówieniach liczy się wynik oni to nazywają produkt emerytalny.

  Odpowiedz
 • polka/ponad 37 lat pracy/(2011-11-29 17:34) Zgłoś naruszenie 00

  Do 10
  PANI EWO

  Był blog ,były petycje,był apel OPZZ,Super Expresu i SLD i co i nic.

  Pozostało tylko zjednoczenie i zgromadzenie się poprzez Facebooka o zgromadzenie się i wspólna akcja Z PETYCJĄ OSOBISTĄ U prezydenta RP WSZYSTKICH POKRZYWDZONYCH PRZEZ TAKIE USTAWY -TAKIE PODEJŚCIE DO OBYWATELI RP,KTÓRZY ZA SOLIDNA,SUMIENNA PRACE ZOSTALI TAK WYNAGRODZENI NA STARE LATA.

  Odpowiedz
 • zbuch(2011-12-05 18:44) Zgłoś naruszenie 00

  Takie gadanie P. TUSKA że bezrobocie nie powinno wzrosnąć a przez 7 lat panie nie będą odchodzić na emeryturę i 7 pokoleń pań skończy szkoły i wszyscy zarejestrują się na bezrobociu bo pracy nie przybędzie Urzędy Pracy będą miały popis do działania żeby nie wypłacać zasiłków

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!