« Powrót do artykułu

PPE nie zwolni ze wdrożenia PPK, jeśli pracodawca powstanie w 2021 r.

Spółka ma zacząć działać i zatrudniać pracowników pod koniec tego albo na początku przyszłego roku. Ma w niej zostać utworzony pracowniczy program emerytalny (PPE). Czy umożliwi to niewdrażanie przez nią pracowniczego planu kapitałowego (PPK)?

dokumenty wdrożenie PPK

żródło: ShutterStock

Jeżeli spółka powstanie i zatrudni pracowników po 1 stycznia 2021 r., to – zgodnie z art. 16 ustawy o PPK – będzie musiała zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pierwszej osoby zatrudnionej po upływie trzeciego miesiąca jej zatrudnienia, nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin trzech miesięcy zatrudnienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • Rynka(2020-10-16 19:49) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli o mnie chodzi to uważam ze to całkiem dobry sposób ,aby mieć trochę więcej pieniędzy na emeryturze. Odkładając tak długi okres czasu z pewnością więcej uzbieramy pieniędzy niż jakbyśmy sami zbierali. Tu nie ma żadne wątpliwości.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!