« Powrót do artykułu

Czy składka na PPK wlicza się do kosztów pracy?

Kwoty odprowadzane przez pracodawców na pracownicze plany kapitałowe (PPK) nie mogą być doliczone do kosztów płacy, przy wnioskowaniu o dofinansowanie do pensji pracownika z dysfunkcją zdrowotną.

pieniądze, banknoty, kasa, finanse

żródło: ShutterStock

Składki na PPK nie spełniają warunku do włączenia ich do kosztów płacy w rozumieniu art. 2 pkt 4a ustawy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

  • penia(2019-08-06 16:36) Zgłoś naruszenie 10

    Trochę czasu już minęło i wydaje mi się, że nie jest tak źle z tym programem. Na początku to wszyscy o nim się wypowiadali a tutaj jak się okazuje to te ppk sie rozwija i ludzie zadowoleni, a chyba o to w tym wszystkim chodziło

    Odpowiedz
  • mela(2019-07-25 07:50) Zgłoś naruszenie 10

    Mam nadzieję że ppk jest już na sto procent dopracowane bo czytam nieraz o jakiś zmianach a wolałabym żeby było wszystko ok kiedy wejdą u nas w pracy

    Odpowiedz
  • Elia(2019-07-11 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    Dysfunkcję zdrowotną , to ja mam dziś. Boli mnie głowa i jakoś nikt nie jest chętny dofinansowywać moich kosztów płacy. Dofinansowanie dotyczy osoby NIEPEŁNOSPRAWNEJ. Taki jest zapis w ustawie " Osoba niepełnosprawna" nie jest wulgarnym ani obraźliwym określeniem , to dlaczego na siłę jest pomijane w artykule?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!