« Powrót do artykułu

Marazm związków zawodowych: Trudno dociec, jaki jest właściwie cel ich istnienia [OPINIA]

Związki zawodowe w Polsce są w kryzysie (uzwiązkowienie ledwo przekracza 10 proc.) – wina za ten stan rzeczy spoczywa w znacznej mierze po ich stronie: są pasywne i koniunkturalne.

związek zawodowy pracownicy

żródło: ShutterStock

Związki zawodowe w Polsce są w kryzysie (uzwiązkowienie ledwo przekracza 10 proc.) – wina za ten stan rzeczy spoczywa w znacznej mierze po ich stronie: są pasywne i koniunkturalne.

statystyki

Komentarze (14)

 • Inspektor Pracy(2019-06-30 10:49) Zgłoś naruszenie 296

  "Po związku zawodowym Solidarność zostały już tylko przywileje dla zarządzających związkiem w zakładach. Zostały ubezwłasnowolnione przez rządzących i pracodawców." Oni juz dawno przestali nas bronić ,,przykładem niech bedzie Karykaturalna Ustawa no Emeryturach POmostowych " Związki Zawodowe o dziwo ,już nie zauważają że cała ta Ustawa to fikcja prawna i chca nawet negocjować nowe stanowiska. Slowem h...d...i kamieni kupa . a przecież mieli walczyć nawet przed Trybunalem w Strasburgu.. .Firmy ukrywają do nadal te stanowiska ,nie płaca -nikt nie ma jakiejkolwiek gwarancji ze w przyszłości Ktoś cokolwiek z tego bedzie respektował ZUS nie sciga firm ukrywających stanowiska od których należy dać te Tuskowe Emerytury . Za mało by dostawał obecnie składek za te stanowiska a za dużo to go kosztuje.więc nie jest zainteresowany. Podobnie PIP -wie z wyroków sądowych jakie to są już stanowiska ale Ich u pracodawców z urzedu nie poszukuje aby nie obciążać ZUSu -traca na tym nieświadomi pracownicy ,chociażby na rekompensatach. Nie ma wykazów prac mieszanych ,3h -robotnik pracował w kotle,kolejne :3h później przy urządzeniach promieniotwórczych ,2h przy wysokich napięciach.-nie przewidzieli tego.np pomiarowcy wiekości fizycznych ,automatycy. .Nie liczy się wg nich robotnik i szkodliwość pracy ale jej wpływ na społeczeństwo -brawo za takie myślenie aby Tuskowi nie stala się krzywda.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dfdfd(2019-06-30 13:38) Zgłoś naruszenie 217

  one są po to aby ci przy korycie mieli sie dobrze

  Odpowiedz
 • Kargul(2019-06-30 13:41) Zgłoś naruszenie 215

  Obecne związki to wyłączny interes finansowy zarządów, a zwłaszcza przewodniczących. Za działania i komentarze prorządowej. Obecna "S" to jak dawna CRZZ.

  Odpowiedz
 • niewolnik(2019-06-30 18:12) Zgłoś naruszenie 194

  Może gdyby zwiazki zawodowe reprezentowały interesy pracowników, zamiast interesy pracodawców i rządu, to pracownicy byliby bardziej zainteresowani przystępowaniem do nich.

  Odpowiedz
 • Pinochet(2019-06-30 13:36) Zgłoś naruszenie 179

  wszystkie związki na Powązki, precz z tym syfem!

  Odpowiedz
 • Chudy byk(2019-06-30 18:22) Zgłoś naruszenie 123

  U mnie w firmie związki zawodowe ograniczyły swoją działalność do organizowania corocznych paczek świątecznych (prawdopodobnie z comiesięcznych składek swoich członków) i podpisywania wszystkiego co podsunie im prezes firmy.

  Odpowiedz
 • wstyd(2019-07-01 08:04) Zgłoś naruszenie 114

  oto do czego doprowadziły soliodaruchy z lat 80, że pracownik traktowany jest jak parobek

  Odpowiedz
 • Robotnik(2019-06-30 17:02) Zgłoś naruszenie 115

  Zwiazki zawodowe w obecnej formie to zbedny bagaż obciazajacy pracujacych. Darmozjady i krwiopijcy, lapowkarze i kombinatorzy, klakierzy dla rzadzącej wladzy. Dla ludzi pracy "O". Potworzyli sobie wlasne folwarki, za nasze skladki, przejeli panstwowe mienie po komunie i kręcą prywatne lody. Precz!!!

  Odpowiedz
 • Kacperek(2019-07-01 10:16) Zgłoś naruszenie 104

  Dzisiaj Związki Zawodowe pełnią w zakładach pracy taką samą rolę, jak w PRL-u Komitety Zakładowe PZPR.

  Odpowiedz
 • union(2019-06-30 23:14) Zgłoś naruszenie 104

  Prawo po 1989 r. zostało tak napisane, żeby nie związki zawodowe nie mogły prowadzić skutecznych akcji protestacyjnych. Bano się powtórki z 1980-1 r. Cała władza miała przejść w ręce polityków. Spróbujcie dziś doprowadzić do legalnego strajku, albo do skutecznego protestu w części budżetówki, która ma ustawowy zakaz strajku. Wcześniej zostaniecie zwolnieni dyscyplinarnie. Dlatego pracodawcy opłacają etaty związkowe, żeby kontrolować działaczy. Jeśli działacze byliby opłacanie ze składek i byliby zatrudniani przez związek, pracodawcy nie mogliby ich szantażować ani przekupić. Oczywiście najlepsza opcją dla pracodawców jest całkowity brak związków, do czego służą m.in. artykuły podważające sens ich istnienia.

  Odpowiedz
 • marian(2019-07-03 09:38) Zgłoś naruszenie 30

  Jestem związkowcem z 50 letnim stażem związkowym na różnych stanowiskach związkowych od zwykłego członka po przewodniczącego związku i wiele razy byłem szykanowany przez pracodawców, czy zabierano mi premię,grożono zwolnieniem z pracy. Nigdy nie zdradziłem idei związkowej. Dlatego, przykro jest mi czytać powyższe komentarze.

  Odpowiedz
 • ryl(2019-08-11 08:34) Zgłoś naruszenie 11

  Witam . W mojej firmie LW,, Bogdanka ,,SA związki zawodowe są działami socjalnymi . Nadzieją jedynie na dziś jest Związek Zawodowy Przeróbki-nowy przewodniczący z ciekawą przeszłością. Solidarność(partia polityczna)- zbrukała dawno swe wartości, dbają o interesy zarządu- sory jednego członka zarządu nawet wtedy gdy łamie prawa pracownicze. Długo by opowiadać. Dziś związki powinne być wyniesione poza tereny zakładów pracy ,być opłacane ze składek pracowników....!

  Odpowiedz
 • r63(2019-07-03 18:49) Zgłoś naruszenie 01

  Niejaki Duda jak to czyta w związkowym kurorcie w Kołobrzegu to ma niezły ubaw,jeszcze troche tam posiedzi kasy natrzepie i będzie emeryturka.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!