« Powrót do artykułu

110 mln zł na opiekę wytchnieniową dla opiekunów

Gminy i powiaty mogą wnioskować do wojewodów o pieniądze na zorganizowanie opieki dziennej lub całodobowej dla niepełnosprawnego dziecka, gdy jego rodzic będzie chciał skorzystać z urlopu wytchnieniowego. Mają na to czas do 30 kwietnia.

pieniądze

żródło: ShutterStock

Pomoc opiekunowi będzie przyznawana na wniosek, do którego konieczne będzie dołączenie kwestionariusza wypełnionego przez lekarza specjalistę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

  • matka(2019-04-05 07:38) Zgłoś naruszenie 21

    nastnepny bubel prawny,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Obkuty(2019-04-04 22:08) Zgłoś naruszenie 10

    Jest jeszcze jedna bariera. BARIERA ZAUFANIA, nie tyle opiekuna do nie znanych mu osób, ile niepełnosprawnego np. członka rodziny, którego ma pod opieką. Także dużą barierą jest udostępnianie mieszkań, na dłuższe zastępstwo nie znanym osobom. Ja jestem np. opiekunem mojej matki i nie poto, dobrowolnie rezygnowałem z pracy, aby teraz z tego się trochę wycofywać i "skazywać " osobę mi bliską na dyskomfort psychologiczny. Jak pracowałem miałem przecież wybór wynajęcia opiekunki. Dlaczego z tego nie skorzystałem ? Nie chodziło o koszty, a jedynie o poziom takich osób, które zarabiają mało i często warunkują nieformalnie poziom swoich usług, od poziomu swojego wynagrodzenia ( minimalnego ) na które, ani ja, ani ta osoba nie mamy wpływu. Jedynym wyjściem byłoby "wprzęgnięcie " w pomoc rodziny, która jednak pracuje. A wtedy musiałaby wyjść ustawa o zatrudnieniu, o dodatkowym urlopie 14 dniowym, parawytchnieniowym i bezpłatnym, dla takich osób z rodziny, zastępujących opiekuna. I wtedy należałoby dopiero płacić takim osobom, nawet według stawek z tego projektu. Dopiero wtedy projekt będzie kompletny i pomoże WSZYSTKIM opiekunom, w wypoczynku.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!