« Powrót do artykułu

Zniesienie limitu składek ZUS? Wątpliwe korzyści [OPINIA]

Ustawa dotycząca zniesienia limitu składek ZUS zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, która jest obecnie przedmiotem prac Trybunału Konstytucyjnego, zakłada, że składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowne byłyby odprowadzane od całości przychodu, tak jak w przypadku ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego. Dziś pułap odcięcia to 7806 zł na rękę miesięcznie. I choć na papierze teoretycznie wszystko wygląda dobrze – rosną bieżące przychody budżetu ubezpieczeń społecznych, a emerytury takich pracowników miałyby być w przyszłości wyższe, to gdy przyjrzymy się ustawie bliżej, okazuje się, że koszty wejścia w życie nowych regulacji są znacząco wyższe niż doraźne korzyści, o których mówi pomysłodawca ustawy. Co gorsza – przeciwne jej założeniom.

zus

żródło: ShutterStock

Rząd, który jest inicjatorem nowelizacji, deklaruje, że jej celem jest wzrost wpływów do budżetu państwa szacowany na 5,4–5,5 mld zł rocznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • Voxveritas(2018-11-13 11:14) Zgłoś naruszenie 40

  Żeby usunąć wszelkie zagrożenia o których napisane jest w art., wystarczy wprowadzić jedną równą składkę (np. 1000 zł – 500 emeryt + 500 zdrowotna) płaconą przez 40 lat, przez wszystkich bez wyjątków, Wszyscy płacący nabyliby prawo do Podstawowej Emerytury Państwowej w wysokości 2,5 tys zł m-sc..wolnej od podatków, bo przecie w systemie repartycyjnym (który co do zasady obowiązuje u nas), pobieranie podatków od emerytur to szczyt absurdu obciążający płacących podwójnie. Zlikwidować wszelkie przywileje emerytalne, bo naruszają konstytucyjne prawo do równości i niedyskryminacji. Wprowadzić dla wszystkich płacących tzw . ZUS, kwotę wolną od podatków w wysokości własnie 2,5 tys zł, co uwolni emerytów od płacenia podatku dochodowego. Takie rozwiązania: uwolnią potencjał gospodarczy, natychmiast wzrosną płace, zlikwidują wszelkie szalbierstwach na umowach o prace. Wprowadzenie takich rozwiązań będzie prawdziwym sprawdzianem przyzwoitości polityków - wybrańców narodu.

  Odpowiedz
 • cd(2018-11-13 12:34) Zgłoś naruszenie 00

  Po zniesieniu 13-krotności będą w przyszłości "kominy emerytalne", a już teraz mniejsze wpływy na NFZ...

  Odpowiedz
 • expert emeryt(2018-11-13 12:27) Zgłoś naruszenie 00

  Niektórym już tańczą w oczach przyszłe wielotysięczne emerytury, ale nie widzą ewentualnych obecnych wielotysięcznych składek emerytalnych....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!