Firma na próbę: Plusy i minus tego rozwiązania

Od 30 kwietnia rozpoczynający działalność gospodarczą mogą założyć firmę na próbę, czyli działalność nieewidencjonowaną. Taką możliwość wprowadził art. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. poz. 646). Zgodnie z nim nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód z niej należny nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650). To oznacza, że w tym roku nie może być to więcej niż 1050 zł miesięcznie. Dodatkowo wprowadzono wymóg, że taka osoba nie mogła w okresie ostatnich 60 miesięcy prowadzić firmy. Osoby zainteresowane takim rodzajem działalności muszą jednak pamiętać, że jeśli przychód przekroczy kwotę graniczną, to ich firma zmienia charakter począwszy od dnia, w którym to nastąpiło.

Plusy i minusy działalności nieewidencjonowanej

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wczoraj została powołana Rada Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Minister Adam Abramowicz zadeklarował, że jego zadaniem będzie poprawa warunków ich funkcjonowania. Rada ma być miejscem do dyskusji, a będzie o czym rozmawiać, bo np. eksperci ostrzegają, by osoby zainteresowane działalnością nieewidencjonowaną nie próbowały korzystać z takiego rozwiązania bezterminowo. − Bieżące korzyści związane z niepłaceniem składek do ZUS w dłuższej perspektywie mogą być powodem problemów − ostrzega Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy. – Takie osoby nie będą mieć za taki okres ubezpieczenia na starość. A jeśli zdarzy się wypadek lub ktoś zachoruje, to także nie dostanie świadczeń. Trzeba bowiem powiedzieć prawdę. W ten sposób została usankcjonowana działalność w szarej strefie, która nie daje osobom ją wykonującym żadnej ochrony ubezpieczeniowej – dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!