« Powrót do artykułu

Pracownicy socjalni grożą strajkiem. Rafalska: Nikt nie będzie nas szantażował płynnością wypłacania programu "500 plus"

Nikt nie będzie nas szantażował płynnością wypłacania programu "500 plus", bo to jest zobowiązanie, z którego wszyscy musimy się wywiązać - powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, komentując informację o możliwych problemach z wypłacaniem tego świadczenia.

Elżbieta Rafalska

żródło: ShutterStock

Elżbieta Rafalska

statystyki

Komentarze (33)

 • Bert(2018-10-10 20:05) Zgłoś naruszenie 227

  Rafalska ma słuszność, ale słusznie też pracownicy socjalni żądają lepszych wynagrodzeń swojej niedocenianej, specjalistycznej pracy. Władza centralna pieniędzy nie da na wynagrodzenia pracowników samorządowych. Ale rząd powinien ustawowo przymusić samorządy do płacenia co najmniej przyzwoitego minimum - i to już Rafaska może zacząć robić od zaraz.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bolesław (2018-10-10 20:38) Zgłoś naruszenie 196

  A ja odpowiem że pracownicy socjalni to jest inna ustawa i mają tyle do świadczenia wychowawczego co kłódka na kalosza. Ten program w większości obsługują pracownicy świadczeń rodzinnych w zależności od struktury organizacyjnej. Oprócz tego mają fundusz alimentacyjny i dobry start. Pani minister odbiera to jako polityczny atak a to po prostu jest natłok zadań z ograniczeniem urlopów (przecież wnioski składają od lipca). Pozdrawiam myślących.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ak(2018-10-11 07:41) Zgłoś naruszenie 164

  500+ to nie pomoc społeczna, to nie pracownicy socjalni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ludzie czy pani minister nie rozróżnia tego????????????????

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kaja(2018-10-11 15:18) Zgłoś naruszenie 151

  Czy Pani minister jest świadoma ile zarabiają pracownicy socjalni i jakie mają prognozy emerytur, chyba nie ? Może warto zainteresować się sytuacja finansową naszych rodzin, dlaczego dodatek 250 zł nie był nigdy waloryzowany? Najlepiej jak Pani minister odsyła do samorządów po podwyżkę?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Renata(2018-10-11 15:27) Zgłoś naruszenie 61

  Dział świadczeń rodzinnych zajmuję się wypłatą 500+ i pracownicy 8 godzin spędzają w biurze - nie są pracownicy socjalni, którzy mają wykształcenie kierunkowe i specjalizacje 1 i 2 stopnia, aż wstyd , że Pani Minister tego nie odróżnia!!! a gazeta kłamie i wypisuje , że zasiłków 500+ nie będzie komu wypłacać kasy będą wypłacać!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • MAGDA(2018-10-11 17:51) Zgłoś naruszenie 41

  Wywiady do 500+ na zgłoszenie marnowanie środków pieniężnych lub zbadania sytuacji dotyczącej pobytu dziecka bo dwoje rodziców zamieszkujących oddzielnie złożyło wniosek, przeprowadzają pracownicy socjalne! Bo tylko oni mają uprawnienia! Wywiady DPS, Usług pielęgnacyjnych, zasiłków rodzinnych gdy są nieprawidłowości, rodzin zastępczych, NK itp to wszystko przeprowadzają pracownicy socjalni.

  Odpowiedz
 • Pracownik socjalny(2018-10-14 15:13) Zgłoś naruszenie 30

  Ta Pani nie wie o czym mówi. Pracownicy socjalni nie przyjmują wniosków na 500+ a chcą tylko godnych wynagrodzeń. Ciekawe czy by pracowała za 2300 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia. Na rękę około 1900 zł po 15 latach pracy🤦‍♀️ Rodzin na jednego pracownika socjalnego przypada od 50 do 90, rejon, wywiady, dokumentacja prowadzona w OPS, obowiązków tylko przybywa. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Robert(2018-10-12 17:16) Zgłoś naruszenie 39

  Nie wierzę w to co czytam, za mało jeszcze zarabiają??? Moja znajoma w GOPS-ie na Śląsku w małej miejscowości zarabia 3500 zł netto, a zamiast pracować robią sobie pokazy mody!!!!!! LUDZIE OGARNIJCIE SIĘ CHOCIAŻ TROCHĘ!!!!!!!!! !

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Elena(2018-10-12 12:45) Zgłoś naruszenie 34

  socjalni pójdą na bezrobocie i zobaczą drugą stronę medalu

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pracownik socjalny (2018-10-12 08:01) Zgłoś naruszenie 21

  Proponuję strajk włoski i wypłacanie 500+ po 5 przelewów dziennie opóźnienia sięgną miesięcy może wtedy dobrze odmienieni zauważą tych urzędników że to nie murzyni za grosze za realizowanie programu zakupu wyborców szumnie zwanego pinset plus

  Odpowiedz
 • Elżbieta woj. mazowieckie(2019-03-18 06:38) Zgłoś naruszenie 10

  A ja się cieszę, że te paniusie z MOPS żyją w niedostatku. To były i są okropne persony. Od zawsze były zazdrosne o wypłacane pieniądze innym ludziom, biednym, którzy nie mogli związać końca z końcem. Dosłownie robiły wszystko, aby nikt niczego nie dostał, a potem na twarzy pojawiał się ten specyficzny uśmieszek. Poniżały ludzi, gardziły nimi i ich problemami, cieszyły się, że mają lepiej od innych. Każdy, kto prosił o pomoc, był posądzony o to, że nie chce mu się pracować i że jest roszczeniowy, odmawiały bezrobotnym, którzy chcieli znaleźć pracę doładowania telefonu za 30 zł. i mówiły, że do szukania pracy żaden telefon nie jest potrzebny, jak prosiłam o pomoc w wykupie recept, to usłyszałam, że na to, co się leczę, to się nie umiera. Jak prosiłam o pomoc pieniężną na życie, to usłyszałam, że moja matka ma pieniądze, ale co ja mam wspólnego moją matką? Drogie panie z MOPS - karma wraca!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • G.(2019-03-18 07:21) Zgłoś naruszenie 10

  Niemcy wypłacają świadczenie podobne do polskiego 500 plus, ale jest to 1/10 płacy minimalnej na dziecko, a nie jak u nas 1/3 płacy minimalnej na dziecko. Wszyscy mówią, że 500 zł., to za mało, więc może jest coś nie tak z polską płacą minimalną, bo idąc niemieckim tokiem rozumowania płaca minimalna w Polsce powinna wynosić 5000 netto! Wszystko w temacie. Robicie wszystko, aby praca w Polsce była nieopłacalna, a z pracowników robicie frajerów.

  Odpowiedz
 • Iga(2018-10-15 14:01) Zgłoś naruszenie 10

  Pracownicy socjalni nie wypłacają 500+ a robią to referenci, pracownicy socjalni pracują w terenie i przeprowadzają wywiady środowiskowe pracują z trudnymi klientami, wykluczonymi społecznie z uzależnieniami, psychicznymi, z przemocą w rodzinie, bezdomnymi itp. idąc w teren narażają się gdyż nigdy nie wiadomo co można spotkać, czy psychiczny nie zaatakuje czy nie zastanie się libacji alkoholowej i menele cię dorwią, no ale warto się narażać za 2tyś. netto po 26 latach pracy i z wyższym wykształceniem no nię? A dodatek terenowy w wys. 250 zł brutto od kilkunastu lat niewaloryzowany może w końcu by podnieśli......................................

  Odpowiedz
 • czytelnik(2018-10-11 08:48) Zgłoś naruszenie 113

  utrudniają w samorządach z 500+, z mieszkaniami + komu robią na złośc, potem się dziwia, że trzeba przewietrzyć samorzady

  Odpowiedz
 • Anka(2019-03-18 07:52) Zgłoś naruszenie 10

  500 plus powinno być wypłacane tylko wtedy, kiedy kobieta, matka tych dzieci, pracuje i to ona, a nie jej mąż, ojciec dzieci. Jak nie pracuje, to znaczy, że mężczyzna zarabia tyle, że nie są im potrzebne pieniądze. Jak matka idzie do pracy, dostaje świadczenie na przedszkole, żłobek, nianię... Mam serdecznie dosyć bogatych kobiet, matek, których jedynym zajęciem jest latanie ze ścierką po domu, one te wasze 500 plus przeznaczają na kosmetyczkę i fryzjera... za które to ja płacę!

  Odpowiedz
 • Monika (2018-11-10 21:59) Zgłoś naruszenie 00

  W Gopsach pracownicy socjalni zajmują się nie tylko przeprowadzaniem wywiadów środowiskowych i pracą socjalną z klientem. Chociaż z założenia to przecież powinno być naszym zadaniem. Mamy do robienia szereg innych spraw, takich jak przygotowywanie decyzji administracyjnych, prowadzenie Niebieskich Kart, kartę dużej rodziny, stypendia szkolne, dodatki mieszkaniowe... Nasza praca jest trudna, wymaga interdyscyplinarnej wiedzy, dodatkowo jesteśmy narażani na ciągłe stresy, gdyż do pomocy społecznej przychodzą ludzie z problemami, których dotykają ludzkie tragedie. Często zdarzają się ludzie roszczeniowi którzy wyładowują na nas swoje frustracje. Jeśli chodzi o 500 plus to dział świadczeń rodzinnych wykonuje to zadanie, więc tłumaczenia Pani minister, że pracownicy socjalni są godziwie za to wynagradzani mijają się z prawdą, gdyż pracownicy socjalni nie mają z tym nic wspólnego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Boża(2019-04-08 14:24) Zgłoś naruszenie 00

  Pracuję w domu pomocy społecznej i też jestem pracownikiem socjalnym na stanowisku opiekun. większość z nas ma wykształcenie średnie ale prawie połowa ma wyższe, zarabiamy najniższą krajową lub trochę więcej po kilkunastu latach pracy. Nie mamy oprócz 26 dni urlopu dodatkowych dni wolnych, ze względu na ilość personelu i 3 zmianowy system pracy nawet urlopu nie możemy wziąć kiedy chcemy. Pracujemy bez względu na dni wolne i świąteczne, dźwigamy ciężkich mieszkańców, na co dzień jesteśmy narażeni na zachowania agresywne w stosunku do nas, musimy mieć wiedzę pedagogiczną z zakresu rozwiązywania konfliktów między dziećmi, odrabiać z nimi lekcje, obsługiwać nauczycieli kiedy nie radzą sobie z dziećmi na zajęciach indywidualnych, organizować zajęcia, sprzątać pokoje, myć okna, zmieniać pieluchomajtki, kąpać, pielęgnować w podstawowych zabiegać pielęgnacyjnych, czasem podawać leki, karmić każdy z opiekunów ma pod opieka takich 15 osób, dojrzewających chłopców i dziewcząt, proponuję nauczycielom aby przyszli zobaczyć jak wygląda na co dzień nasza praca, jak wyglądają nasze kręgosłupy i stawy od dźwigania po 15 latach pracy, a do emerytury jeszcze daleko, jeśli będziemy za nią w ogóle w stanie się utrzymać. Chyba ostatnia szansa aby coś zmienić ponieważ nie wiem jak w innych domach ale u nas nie ma już prawie stałego personelu ciągłe roszady, nikt tu nie chce pracować wszyscy traktują jako punkt zaczepienia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!