« Powrót do artykułu

Urlop na żądanie po długim zwolnieniu chorobowym? Najpierw potrzebne są badania

Pracodawca nie może udzielić pracownikowi nieobecnemu w pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni, urlopu wypoczynkowego „na żądanie” bezpośrednio po upływie zwolnienia lekarskiego bez przeprowadzenia kontrolnych badań lekarskich.

pacjent, choroba

żródło: ShutterStock

Prawo pracodawcy do rozwiązania umowy o pracę w powyższym kończy się z dniem stawienia się pracownika do pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • Mirosława(2018-04-26 10:40) Zgłoś naruszenie 62

  Bzdura ,Czyli będziesz chciał jechać na pogrzeb do bliskiej Ci osoby gdyż tak pechowo wypadnie i nie pojedziesz gdyż Ciebie zwolną że naduzyłeś prawo do leczenia i zamiast leczyć się byłeś na pogrzebie?

  Odpowiedz
 • Jan(2018-05-07 22:02) Zgłoś naruszenie 30

  Sąd Najwyższy wielokrotnie potwierdzał, że po długim zwolnieniu ( ponad 30 dni) idąc na urlop nie potrzebujesz badań lekarskich, gdyż na urlopie nie będziesz świadczył pracy u tego pracodawcy. Wystarczy zaskarżyć ten wyrok a upadnie w kolejnej instancji. MOże sędzia uzasadnienie wziął z kopiuj wklej z innego wyroku.

  Odpowiedz
 • Jola(2018-04-26 16:21) Zgłoś naruszenie 21

  ZUS, US i Sądy to państwo w państwie. Nigdy na korzyść obywatela. A chyba nie po to są powołane i opłacane z pieniędzy podatników.

  Odpowiedz
 • rr(2018-04-27 12:31) Zgłoś naruszenie 22

  Ten wyrok ma w sobie elementy absurdalne, choć efekt końcowy jest być może prawidłowy. Po pierwsze urlop na żądanie nie leży w sferze decyzyjnej pracodawcy. Pracodawca go udziela tak jak macierzyńskiego. Nie może, ale MUSI. Druga rzecz, na podstawie jakiego przepisu sąd wywodzi, że do korzystania z urlopu potrzebne jest badanie lekarskie? Gdzie taki przepis jest?????? :))) Nadużycie prawa. Być może, ale to musiałby wynikać z kontekstu - czy z tego co działo się dalej.

  Odpowiedz
 • emeryt górniczy(2018-04-28 09:28) Zgłoś naruszenie 10

  Na kopalni po 30 dniach chorobowego , robisz normalne badania okresowe po których lekarz "daje ci zdolnośc do pracy.Dlatego 90 % L-4 jeste krótsze niż 30 dni po to by nie robic "zdolności"

  Odpowiedz
 • Psychiatra(2018-04-27 20:02) Zgłoś naruszenie 12

  a może Pan doktor powinien zbadać Sąd.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!