« Powrót do artykułu

Czy polityka prorodzinna ma sens [OPINIA]

Zachęty do urodzenia dziecka są kosztowne, a ich skuteczność jest znikoma? Bardzo prawdopodobne. Ale i tak musimy je wdrażać. Tylko mądrze i bez uprzedzeń.

rodzina

żródło: ShutterStock

Skutkiem polityki prorodzinnej są przemiany społeczne i kulturowe, a te – jak wskazuje analiza powyżej – mają decydujące znaczenie w kwestii dzietności.

statystyki

Komentarze (2)

  • rozdawanie pieniędzy wszystkich niektórym(2018-04-23 08:23) Zgłoś naruszenie 10

    Znacznie lepszym rozwiązaniem jest model amerykański, który polega na tym, że człowiek zarabia tyle, że może utrzymać wielodzietną rodzinę. Wtedy ten kto chce mieć dzieci pracuje, a ten kto ma priorytety np. etanolowe nie dostaje od państwa pieniędzy pozostałych obywateli w prezencie. Ponadto obecny system to bezmyślne rozdawnictwo pieniędzy, który daj kasę ludziom zamożnym, dla których 500 zł nie jest żadną zachętą do posiadania dzieci.

    Odpowiedz
  • inny poblem(2018-05-23 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem, czy to wszystko da się sprowadzić tylko i wyłącznie do samej polityki prorodzinnej. Na decyzję o dziecku, a zwłaszcza kolejnym dziecku, składa się o wiele więcej czynników, niż tylko zaplecze mieszkaniowe, czy finansowe. Obecnie, zwłaszcza w Europie, widać pewnego rodzaju stagnację w mentalności, mianowicie, ludzie, których na dzieci w oczywisty sposób stać są przyzwyczajeni do wygody i swojego stylu życia, z kolei ci których nie stać nie zdecydują się na nie tylko dlatego, że to wciąż będzie pozostawanie w stanie "od pierwszego do pierwszego" (nawet z uwzględnieniem zasobów ze strony państwa) i oddala ich od gonitwy za "mieć", a co za tym idzie pozostawia w świecie, z którego chce się wydostać. Ponadto, dzietność jest też mniejsza wśród ludzi dobrze wyedukowanych, którzy gonią za karierą, za autorozwojem i kiedy już to mają to wielokrotnie na dziecko jest za późno. Również u młodych kobiet wiek kiedy pojawia się pierwsze dziecko przesuwa się w górę. Także polityka, owszem, jakaś powinna istnieć, zwłaszcza oparta na zachecianiu, tylko konia z rzędem temu, kto wymyśli jak te wszystkie aspekty powiązać w całość.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!