« Powrót do artykułu

Jak obliczyć świadczenia chorobowe, gdy zmiana etatu dopiero w następnym miesiącu

Pracodawca zawarł z pracownicą porozumienie, w którym strony umawiają się, że od 1 maja 2018 r. ulegnie zmianie wymiar etatu oraz jego wynagrodzenie. Dotychczasowy pełny etat z wynagrodzeniem 3800 zł brutto zostanie zamieniony na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 2000 zł brutto. Porozumienie podpisano na początku kwietnia. 16 kwietnia pracownica poinformowała szefa, że od tego dnia jest na zwolnieniu lekarskim i według zaleceń lekarza niezdolność do pracy potrwa aż do rozwiązania (nieobecność związana z ciążą). Jak pracodawca powinien ustalić wysokość wynagrodzenia i zasiłku chorobowego? Czy zmiana etatu wpłynie na wysokość zasiłku po 1 maja 2018 r.? Jak ustalić wysokość zasiłku macierzyńskiego?

lekarz, gorączka, choroba

żródło: ShutterStock

Skoro zmiana etatu w trakcie chorobowego ma wpływ na zasiłek macierzyński, bo zdaniem ZUS powinna być ustalona od nowej podstawy, to na tym polu może dochodzić do nadużyć.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!