« Powrót do artykułu

Wspólne zeznanie małżonków upoważnia do podwójnej kwoty zmniejszającej podatek

Na początku kwietnia pracownik złożył w dziale kadr oświadczenie, że za 2018 r. będzie się rozliczał wspólnie z małżonką, która nie uzyskuje żadnych dochodów. Jak stosować u niego kwotę zmniejszającą podatek? Pracownik złożył oświadczenie PIT-2 i ma odliczaną jedną normę ulgi przy ustalaniu zaliczek podatkowych. Czy nowe oświadczenie wpłynie na kwotę wolną od potrąceń? Pracownik ma zajęcie komornicze niealimentacyjne na sumę łącznie 3000 zł. Jego miesięczne wynagrodzenie wynosi 2500 zł i ma prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

PIT podatki

żródło: ShutterStock

Kwota wolna od potrąceń to obok kwoty granicznej druga forma ochrony wynagrodzenia. Jest to pewna gwarantowana część pensji, którą pracownikowi należy zachować do dyspozycji. Nie obowiązuje ona tylko dla należności alimentacyjnych. Tu jedyną barierą jest kwota graniczna – 3/5 wynagrodzenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • stary kawaler(2018-04-13 19:04) Zgłoś naruszenie 20

    To jest jedna wielka niesprawiedliwość! Z podwójnej ulgi zyskują tylko małżonkowie, jeśli jedno z nich nie ma dochodu, albo dochód poniżej kwoty wolnej od podatku, a małżonkowie zarabiający (obydwoje) nawet minimalne wynagrodzenie nie zyskują nic, natomiast zyskują i to sporo ci, którzy zarabiają całkiem nieźle i mają nieco mniej zarabiającego współmałżonka. A więc pomaga się przede wszystkim bogatym rodzinom, a wszyscy się na to składamy, także ci, którzy zarabiają bardzo mało. To tak, jakby jakiś "Janosik" zabierał chłopom, a dawał Panu Hrabiemu! Po prostu Hańba i tyle! Tym, którzy przekraczają próg do opodatkowania według stawki 32 %, nie należy pomagać z budżetu, bo oni sobie sami świetnie radzą! Jeśli już pomagać to tym, którym powodzi się rzeczywiście kiepsko!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!