Emerytura i świadczenie pielęgnacyjne: Dla kogo podwyżki w 2018 roku

W 2018 roku pracownicy etatowi mogą liczyć na podwyżki, wzrosła bowiem płacą minimalna. Dzięki waloryzacji zwiększą się też świadczenia emerytów i rencistów.

pieniądze

żródło: ShutterStock

Z płacą minimalną rosną świadczenia

Wraz z podwyżką płacy minimalnej wzrosły także niektóre świadczenia, przysługujące pracownikom, w tym dodatek za pracę w godzinach nocnych, który wynosi 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, za każdą godzinę pracy w nocy. Praca w nocy: Zobacz, jakie dodatki przysługują ci w 2018 roku>>

Wyższe wynagrodzenie pracownik otrzyma także za czas niewykonywania pracy w sytuacji, gdy pracownik był gotów do jej wykonywania, ale nie mógł tego zrobić z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Za czas gotowości do pracy i przestój pracownikowi przysługuje nie mniej niż 60 proc. wynagrodzenia i kwota ta nie może być niższa niż niż pensja minimalna za pełny miesiąc dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Podobnie jest w przypadku wynagrodzenia gwarancyjnego za niewykonywanie pracy z powodu rozkładu czasu pracy - w 2018 roku nie może być niższe niż 2 100 zł dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, wynagradzanego w inny sposób niż stałą stawką miesięczną.

Także w przypadku zwolnień grupowych pracownik otrzyma wyższą odprawę, ponieważ nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2018 roku chodzi o kwotę 31 500 zł. Natomiast osoba na praktyce absolwenckiej w 2018 roku może zarobić maksymalnie 4 200 zł (2-krotność płacy minimalnej). Wreszcie odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu, dyskryminację czy mobbing nie może wynieść mniej niż płaca minimalna.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (8)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!