« Powrót do artykułu

Niepewny los zakazu handlu

Zaplanowane na dziś drugie czytanie obywatelskiego projektu w sprawie ograniczeń sprzedaży w niedziele się nie odbędzie. Powodem przesunięcia terminu jest opinia MSZ, z której wynika, że powinien być on notyfikowany przez Komisję Europejską. Ta decyzja może oznaczać, że ograniczenia nie wejdą w życie od 1 stycznia 2018 r. Zgodnie z planem posiedzeń Sejmu drugie i trzecie czytanie może bowiem odbyć się najwcześniej 22–24 listopada. Następnie ustawa trafi do Senatu, który rozpatrzyć ją może 5–6 grudnia (o ile nie będzie dodatkowego posiedzenia). Nawet jeśli senatorowie nie wniosą poprawek, a prezydent szybko podpisze ustawę (ma na to 21 dni), to i tak vacatio legis byłoby krótkie (niecały miesiąc). A jest to przecież bardzo ważna zmiana przepisów – obejmie kilkaset tysięcy podmiotów gospodarczych trudniących się handlem i miliony konsumentów.

handel sklep

żródło: ShutterStock

Związkowcy wiedzą, że PiS popierał wprowadzenie wolnych niedziel w handlu, więc nie może łatwo wycofać się z przedwyborczej obietnicy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!