« Powrót do artykułu

Pokrycie strat z pensji pracownika nie jest proste

Mój były pracownik, zatrudniony wcześniej na stanowisku montera, skierował przeciwko mnie pozew do sądu o rzekome zaległe wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł (zgodnie z umową o pracę przysługiwało mu wynagrodzenie minimalne). Moim zdaniem pieniądze te mu się nie należą. Został bowiem zwolniony w związku z tym, że był pod wpływem alkoholu w trakcie wizyty u kontrahenta. Ponadto wskutek naruszenia obowiązującego w tej firmie regulaminu pracy (w zakresie przepisów bhp) spowodował też szkodę – musiałem więc pokryć koszty naliczonej przez kontrahenta kary umownej w wysokości 6 tys. zł. Potrąciłem mu tę kwotę z wynagrodzenia. Przy czym dysponuję popisanym przez podwładnego oświadczeniem o ponoszeniu przez niego odpowiedzialności materialnej, w którym wyraził on zgodę na pokrycie strat poprzez potrącenie z pensji wszelkich kar. Były pracownik w pozwie wskazał jednak m.in., że potrącenie to nastąpiło niezgodnie z kodeksem pracy. Czy jego powództwo jest zasadne?

Pieniądze

żródło: ShutterStock

Warunkiem potrącenia określonej kwoty jest zasadniczo zgoda pracownika na jego dokonanie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • psps(2017-11-11 10:20) Zgłoś naruszenie 50

    Ryzyko jest pracodawcy. Jeżeli płaci sie minimalne to ma sie pracowników odpowiedzialnych minimalnie. Proste.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-11-11 17:31) Zgłoś naruszenie 30

    Pracodawca powinien jeszcze zapłacić kare i odszkodowanie za to że monterowi płacił jak sprzątaczce.Nierówne traktowanie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!