« Powrót do artykułu

ZUS sprawdzi przychód mikrofirmy, która opłaca niskie składki na ubezpieczenie społeczne

Od 1 stycznia 2018 r. mikrofirmy, które wybiorą możliwość opłacania niskich składek na ubezpieczenie społeczne, będą musiały się rozliczyć ze swoich przychodów z organem rentowym. Do konsultacji międzyresortowych został skierowany przygotowany przez ministra rozwoju i finansów projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dokument zawiera rozwiązania wprowadzające preferencyjne stawki dla najmniejszych przedsiębiorców uzyskujących niskie lub okresowe przychody ze swojej działalności.

ZUS

żródło: ShutterStock

ZUS będzie mieć prawo do kontrolowania, czy wysokość najniższych składek została ustalona w sposób prawidłowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (8)

 • i to ma być ta pomoc małym firmom?!(2017-04-19 12:34) Zgłoś naruszenie 191

  Raz w roku zmiana? A skąd się wie.z góry jakie będą przychody w kolejnych miesiącach i czy będą w ogóle? Do za de.b.i.l to wymyślił? To...działania pozorowane. Goncie się...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jak to do lutego?(2017-04-19 09:08) Zgłoś naruszenie 151

  TO PAŃSTWO OPRESYJNE!!!

  Odpowiedz
 • sn(2017-04-19 14:34) Zgłoś naruszenie 120

  Dane podawać do ZUS , a przecież ma łączność w sieci internetowej z US i powinien wiedzieć wszystko o podatniku .To powinno wystarczyć ,nie tworzyć nowej biurokracji szczególnie dla małych firm ,bo tam nie ma sztabu biurokratów !. Ludzi w MF-ZUS czyńcie prawo mądrze i przyjaźnie dla ludzi i firm, a jak nie wiecie jak tam jest ,to załóżcie firmę, zobaczycie sami na własnej skórze i jak długo pociągniecie !.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hrowiec(2017-04-19 11:02) Zgłoś naruszenie 60

  tymczasem lewiatan chce obniżenia wynagrodzenia z 80 do 60 proc. na L4, a także wprowadzenia kilku dni zupełnie bez pensji na L4, pulshr.pl, rząd jeszcze nie zajął stanowiska w sprawie, ale związkowcy są oburzeni.

  Odpowiedz
 • Grzesiek(2017-04-19 21:01) Zgłoś naruszenie 60

  Czy dobrze rozumiem, że przedsiębiorca już na początku roku musi wiedzieć jaki będzie miał przychód w ciągu roku? A na koniec jeżeli uzyska większe przychodu to kara?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!