« Powrót do artykułu

Czy 500+ powinno wpływać na korzystanie ze środków z ZFŚS

Ostatnie dwa tygodnie obfitują w mediach w wypowiedzi na temat zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz świadczenia wychowawczego z programu „Rodzina 500 plus”. Głos zabierają przedstawiciele pracodawców, pracowników, związków zawodowych, eksperci, a nawet przedstawiciele rządu. Dyskusję wywołała informacja o tym, że sieć handlowa Auchan uwzględnia 500 zł przyznawane na dziecko przy wypłacie świadczeń z funduszu socjalnego i zobowiązuje swoich pracowników do składania oświadczeń o pobieraniu lub nie świadczenia wychowawczego. Czas na krótkie podsumowanie tej dyskusji oraz krytyczną ocenę kilku mitów, które wyrosły na jej gruncie.

pieniądze

żródło: ShutterStock

W kontekście świadczenia wychowawczego, dla uniknięcia wątpliwości, regulamin powinien jasno wskazywać, czy pracodawca będzie brał je pod uwagę, badając sytuację materialną pracownika

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • Stomyk(2017-02-12 12:24) Zgłoś naruszenie 154

  Uwzględnianie kryterium dochodu w wiec również kwoty 500 + w prawie pracownika do świadczeń z funduszu socjalnego jest zgodne z prawem i tyle w temacie !!! Zgadzam się w 100 % z autorem artykułu. Angażować w kontrole PIP z tego powodu- jest bezzasadne i to marnotrawienie pieniędzy podatników !!!

  Odpowiedz
 • Ewa(2017-02-12 13:06) Zgłoś naruszenie 113

  Uważam za bardzo sprawiedliwe wliczanie 500+ przy korzystaniu z ZFŚS. Choć w ten sposób niech zyskają jedynacy , których rodzice niewiele przekraczają próg 800 zł. Dać palec, to chce się całą rękę.

  Odpowiedz
 • a(2017-02-12 15:51) Zgłoś naruszenie 81

  Jeżeli trzeba liczyć do dochodu każdą wypracowaną złotówkę,a od niej też są pobierane wszelkie składki (zdrowotne, chorobowe, podatek- z którego pieniądze trafiają m.in. na 500+ i fundusz socjalny ), to tym bardziej nieopodatkowane 500+, które dostało się bez pracy i bez podatków. Jest niesprawiedliwe, żeby jednym ciągle dawać, a drudzy, żeby tylko dawali. Nie jest to ani mądre, ani moralne.

  Odpowiedz
 • hjhjhhj(2017-02-12 17:28) Zgłoś naruszenie 82

  nie rozumie, kuźwa dostają po 1-3 tys. i to nie dochód, a moje pieniądze za pracę tj. 1300 zł to już dochód, ********* rząd, boze zlituj się nad nami pracującymi bo nas cholerne pisowce wykończą

  Odpowiedz
 • Witold (2017-02-12 12:24) Zgłoś naruszenie 32

  Wbrew twierdzeniom autora, jezeli pracodawca nie zbada sytaucji materialnej rodziny pracownika, to nie moze uznac, ze pracownik kwalifikuje sie do grupy o najwyzszych dochodach. Niejedna firma, ktora tak zrobila, bolesnie sie o tym przekonala - przekonujacym byl ZUS.

  Odpowiedz
 • lsdk(2017-02-13 05:21) Zgłoś naruszenie 33

  Jest oczywiste, że 500 zł otrzymywane przez rodziców jest dochodem. Nieważne, że zwolnionym od podatku, ale dochodem. Gdyby nie było dochodem, to by nie trzeba było zwalniać od podatku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!