Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dodatki i trzynastka: Polscy pracownicy mają przywileje jak w Grecji

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Dodatki do pensji Także Polacy więc mogą liczyć na szereg dodatków do pensji. Część z nich przysługuje za dodatkową pracę (w niedzielę, święta czy w porze nocnej), jednak inne przysługują tylko określonym grupom pracowników. Do najpopularniejszych dodatków nieobowiązkowych zaliczamy: dodatek funkcyjny, stażowy (za wysługę lat), za szczególne umiejętności, zmianowy i za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Funkcyjny przysługuje osobom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich, które kierują zakładem pracy lub poszczególnymi komórkami organizacyjnymi. Dodatkowe pieniądze mają stanowić dla nich rekompensatę za większą odpowiedzialność, jak na nich spoczywa. Jest jednak obowiązkowy tylko w przypadku określonych grup pracowniczych - obejmuje między innymi pracowników samorządowych czy prokuratorów. Dodatek za wysługę lat, zwany też dodatkiem stażowym, przysługuje pracownikowi po przepracowaniu określonego czasu. Obowiązuje on w niektórych sferach sfery budżetowej. Także pracownikom, którzy są zatrudnieni w systemie pracy zmianowej i pracują w różnych porach dnia i nocy, przysługuje dodatek. Ekstra pieniądze można otrzymać również za wysokie kwalifikacje zawodowe. Może na nie liczyć pracownik z tytułem naukowym, absolwent studiów podyplomowych lub pracownik posiadający dyplom lub zaświadczenie ukończenia specjalistycznych kursów, a także osoba ze znajomością języków obcych, posiadająca certyfikat znajomości języka obcego. Kolejny dodatek jest przyznawany jest za wykonywanie pracy w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach, jako rekompensata za ryzyko, że tego typu praca może obniżać sprawność fizyczną i psychiczną pracownika lub wywołać chorobę zawodową. Także pracownik, u którego stwierdzono objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej lub chorobę zawodową, albo też stał się on niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy, może liczyć na dodatek wyrównawczy do pensji. Pracodawca jest wtedy zobowiązany przenieść pracownika do innej pracy nie narażającej go na działanie czynnika, który wywołał chorobę. Jeżeli pensja jest niższa, zatrudniony otrzyma dodatek wyrównawczy - jest on jednak wypłacany przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Więcej o dodatkach do wynagrodzenia przeczytasz tutaj>>
Dodatki do pensji Także Polacy więc mogą liczyć na szereg dodatków do pensji. Część z nich przysługuje za dodatkową pracę (w niedzielę, święta czy w porze nocnej), jednak inne przysługują tylko określonym grupom pracowników. Do najpopularniejszych dodatków nieobowiązkowych zaliczamy: dodatek funkcyjny, stażowy (za wysługę lat), za szczególne umiejętności, zmianowy i za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Funkcyjny przysługuje osobom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich, które kierują zakładem pracy lub poszczególnymi komórkami organizacyjnymi. Dodatkowe pieniądze mają stanowić dla nich rekompensatę za większą odpowiedzialność, jak na nich spoczywa. Jest jednak obowiązkowy tylko w przypadku określonych grup pracowniczych - obejmuje między innymi pracowników samorządowych czy prokuratorów. Dodatek za wysługę lat, zwany też dodatkiem stażowym, przysługuje pracownikowi po przepracowaniu określonego czasu. Obowiązuje on w niektórych sferach sfery budżetowej. Także pracownikom, którzy są zatrudnieni w systemie pracy zmianowej i pracują w różnych porach dnia i nocy, przysługuje dodatek. Ekstra pieniądze można otrzymać również za wysokie kwalifikacje zawodowe. Może na nie liczyć pracownik z tytułem naukowym, absolwent studiów podyplomowych lub pracownik posiadający dyplom lub zaświadczenie ukończenia specjalistycznych kursów, a także osoba ze znajomością języków obcych, posiadająca certyfikat znajomości języka obcego. Kolejny dodatek jest przyznawany jest za wykonywanie pracy w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach, jako rekompensata za ryzyko, że tego typu praca może obniżać sprawność fizyczną i psychiczną pracownika lub wywołać chorobę zawodową. Także pracownik, u którego stwierdzono objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej lub chorobę zawodową, albo też stał się on niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy, może liczyć na dodatek wyrównawczy do pensji. Pracodawca jest wtedy zobowiązany przenieść pracownika do innej pracy nie narażającej go na działanie czynnika, który wywołał chorobę. Jeżeli pensja jest niższa, zatrudniony otrzyma dodatek wyrównawczy - jest on jednak wypłacany przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Więcej o dodatkach do wynagrodzenia przeczytasz tutaj>> / ShutterStock
Reklama

Komentarze (45)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • niewolnicy nie maja przywilejow
  2015-11-18 12:55
  w firmach prywatnych jest tylko goła pensja, zadnych dodatkow, i kop w doope w ramach 10 letnich umow na czas okreslony (czytaj: w kazdej chwili wypad z firmy bez uzasadnienia, bez odszkodowania, bez wypowiedzenia).
  0
  zgłoś
 • janko z zadupia
  2015-07-17 19:19
  bredzisz, redaktorzyno... do grecji nam daleko !!! nie podpuszczaj czytelników - takie są systemy wynagradzania
  0
  zgłoś
 • helena
  2015-07-17 11:23
  Jedno pytanie,, za co urzednicy w rządzie dostali premie??? co takiego dobrego zrobili ,że naród jako pracodawca przydzielił im te premie ???
  0
  zgłoś
 • dffdd
  2015-07-15 09:03
  zarabiam 1400 zł netto i od wuja mam przywilejów, jedynie trzynastkę, nie *********** tylko takimi głupimi artykułami
  0
  zgłoś
 • meg
  2015-07-14 12:24
  należy pamiętać, że takie dodatki przysługują tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, a chyba wiadomo, że teraz niełatwo takową dostać. nie porównujmy się do Grecji..
  0
  zgłoś
 • kaka
  2015-07-14 12:19
  Co za głupi artykuł. Trzynastka w sytuacji, gdy zarabia się 1500 złotych to zapomoga, a nie przywilej. W tym kraju naprawdę nie da się żyć. Chwielibyśmy tutaj Grecji, nawet tej w kryzysie
  0
  zgłoś
 • mar
  2015-07-14 10:15
  POlacy w tym kraju po prost malo zarabiaja i zadna PO za wyjatkiem lekarzy sedziow prokuratorow nie doprowadzila za swych8 letnich rzadow do dobrobytu a wrecz odwrotnie ??
  0
  zgłoś
 • ela
  2015-07-14 08:28
  Skoro pracują to im się należy.Napiszcie o tych ,którzy nie pracują a żyją z zasiłków.
  0
  zgłoś
 • jaro
  2015-07-14 07:57
  co to za propaganda ! PREMIER GRECJI POKAZAŁ ŻE MA JAJA I WYGRAŁ ! POLSKA/POLACY TO NIE IDIOCI ! DOŚĆ AFER, OSZUSTW, BIEDY, CHAMSTWA, PIARU, KOLESI ITD.. DOŚĆ UMÓW ŚMIECIOWYCH, EMIGRACJI ZAROBKOWEJ, PODWYŻSZANIA WIEKU EMERYTALNEGO I SKOKU NA BIEDNYCH EMERYTÓW, DOŚĆ BAŁAGANU W SŁUŻBIE ZDROWIA, SZKOLNICTWIE, MUNDURÓWCE, TRANSPORCIE, BUDOWNICTWIE, ROLNICTWIE I PRZEMYŚLE, DOŚĆ DZIKIEJ: PRYWATYZACJI, KONSOLIDACJI, KOMERCJALIZACJI, ŁĄCZENIA W GRUPY CZY JAK TAM TO NAZWIECIE -KOSZTEM LUDZI PRACY ! DOŚĆ NIEUDOLNYCH RZĄDÓW PO/PSL ! NA DRZEWO Z NIMI !
  0
  zgłoś
 • quano
  2015-07-13 14:50
  Jak już piszemy to prawdę i tylko prawdę. Trzynastkę dostają równie mundurowi od policmajstra przez sikawkowego do wojaka Szwejka. Przy qownianych płacach to te trzynastki traktowane są jak lina podana tonącemu.
  0
  zgłoś
 • kon
  2015-07-13 13:20
  Nie moge juz czytac tych bredni, skad ci redaktorzyny sie biorą?
  0
  zgłoś
 • PIAR
  2015-07-13 11:31
  PIEPRZ... PIAROWCY Z PO/PSL ! A PENSJE MAMY JAK W Egipcie !
  0
  zgłoś
 • Alek
  2015-07-13 09:29
  A przywileje sedziow?
  Rozumiem ze zwykly pracownik budzetowki dostanie 13-tke w wysokosci 2000 zł brutto.
  Ale dlaczego 13tke dostaja prezydenci miast, sedziowie? Tam kowty sa od 9000 zł do 15.000 zł!!!
  Do tego sedizowie maja 38 dni urlopu!!!
  0
  zgłoś
 • xyz
  2015-07-13 08:09
  No komu jak komu, ale biednym nauczycielom na pewno bardzo należą się przywileje ustalone w 1982r. Mają wysokie wykształcenie, nie koniecznie muszą umieć język obcy, znać obsługę komputera czy udzielić pierwszej pomocy. Ale przywileje typu. dodatek wiejski, 3 pensje jak zaczynają pierwszą pracę na dzień dobry itp. jak najbardziej.
  Grecy tylko trochę ich przebijają w absurdalnych dodatkach.
  Ewa !
  1/3roku wolnego naprawdę nie rekompensuje tego, że nie możecie brać urlopu na żądanie. Wielu, na pewno chętnie zamieniło by się z Wami.
  0
  zgłoś
 • kasta budzetowki ma przywileje, niewolnicy nie
  2015-07-13 01:42
  POLSCY PRACOWNICY BUDŻETÓWKI MAJA PRZYWILEJE JAK W GRECJI. Polscy prekariusze, a jest ich 7 milionow, to niewolnicy XXI wieku, bez zadnych przywilejow, harujacy za 1300 zł, bez przyszlosci, bez rodziny, bez mieszkania... Niewolnicy nie rozmnazaja sie... Niewolnicy nie moga chorowac, niewolnicy nie beda miec emerytur... Ich kosztem powstaja fortuny w Polsce... :(((((
  0
  zgłoś
 • filologini
  2015-07-12 19:55
  Kto jest autorem tych kłamstw? Warto by było zapamiętać.
  0
  zgłoś
 • Bert
  2015-07-12 17:30
  Neoliberalni mocodawcy tuby propagandowej jaką jest DGP też mają swoje przywileje i to realne w odróżnieniu od wydumanych w tym szmatławym artykuliku. Mogą kantować na podatkach i składkach i obdzierać ze skóry pracowników. - To dopiero są pieniądze, a nie jakiś głupi dodatek 500 zł.
  0
  zgłoś
 • Ewa
  2015-07-12 11:32
  Miałam iść na rozmowę kwalifikacyjną 16 czerwca - nie mogłam, bo nie przysługuje mi dzień wolny. Urlop też chętnie wzięłabym jesienią i pojechałą na ryby - nie da się - bo nauczyciele mają zakaz urlopów poza narzucony czas ferii zimowych i wakacji. Pracujemy ponad 40 godzin tygodniowo. Chętnie zrezygnują z dodatków ale skoro jesteśmy w Europie to dajcie pensje europejsie - w Niemczech na moim stanowisku i moim wykształceniem lub niższym (ja mam 5 ukończonych specjalizacji studiów) nauczyciel zarabia 10-krotność mojej marnej pensji.
  0
  zgłoś
 • asd
  2015-07-12 11:31
  Co z tego ze sa takie dodatki jak autor sam zauwazyl sa to dodatki raczej sluszne. Ni za mycie rak, czy jedzenie w darkowej stolowce, czy mieszkanie na wyzszych pietrach bo windy nie ma. To sa dodatki wrecz sluszne jak taki za prace w szkodliwych warunkach, czaswm nie mozliwycj do wyelimonowania. Pozatym jakiej wielkosci to dodatki, moze dla mqmagerow znajomych pana redaktora i nomenklatury sa wyaokie. Za to dla zwyklego pracowniak to jalmuzna pare lub parensacie zlotych w skali miesiaca, malo bo malo ale budzet domowy ratuje. Czesto tez tskie dodatki to sposb na nagradzanie tych ktorzy.pracuja bo np nie ma awansow. Wysooosc tych dodatkow ma sie nijak do greckich wyludzen.
  0
  zgłoś
 • Ewa
  2015-07-12 11:26
  Ktoś, kto wypisywał te brednie - powinien wrócić do szkoły i douczyć się z matematyki. W Polsce wg Konstytucji soboty i niedziele są dniami wolnymi. Ferie zimowe trwją 10 dni. W lipcu jest dni roboczych 23, w sierpniu 21. Nauczyciele chodzą do pracy w czasie wakacji: na początku lipca 5 dni i pod koniec sierpnia 5 dni, dni w czasie między świętami wielkanocnymi i bożonarodzeniowymi są dla nauczycielami dyżurami - więc chodzą do pracy - czyli nauczyciele mają 44 dni urlopu na cały rok - i nie mogą go sobie odebrać kiedy chcą - MUSZĄ LATEM i W CZASIE FERII - nie mają dni urlopu na żądanie, nie mają 3 dni na szukanie pracy, gdy mają umowę tylko na czas określony np. na rok. Ja pracują w szkole od 8 lat i ciągle są to umowy na czas określony. Podobno trzecia powinna być na stałe ???
  0
  zgłoś
Reklama
Reklama

Zobacz więcej