Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W jakim wieku i na jakich zasadach można zatrudnić nieletniego

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Zatrudnianie osób, które nie ukończyły 16 lat jest zabronione. Mówi o tym art. 190 Kodeksu Pracy. Przepisy jednocześnie określają zasady zatrudnienia młodocianych, czyli osób, które nie ukończyły 18 lat, ale przekroczyły już 16 (od 2018 r. będzie to 15 lat). Przepisy pozwalają na zatrudnienie tylko tych młodocianych, którzy ukończyli już gimnazjum, a wykonywana praca nie zagraża ich zdrowiu (określa to świadectwo lekarskie). Jeżeli młodociany nie posiada kwalifikacji zawodowych, zatrudnić go można wyłącznie w celu przygotowania zawodowego. Zgodnie z art. 192 Kodeksu Pracy, Pracodawca jest obowiązany zapewnić młodocianym pracownikom opiekę i pomoc, niezbędną dla ich przystosowania się do właściwego wykonywania pracy oraz jest obowiązany prowadzić ewidencję pracowników młodocianych.
Zatrudnianie osób, które nie ukończyły 16 lat jest zabronione. Mówi o tym art. 190 Kodeksu Pracy. Przepisy jednocześnie określają zasady zatrudnienia młodocianych, czyli osób, które nie ukończyły 18 lat, ale przekroczyły już 16 (od 2018 r. będzie to 15 lat). Przepisy pozwalają na zatrudnienie tylko tych młodocianych, którzy ukończyli już gimnazjum, a wykonywana praca nie zagraża ich zdrowiu (określa to świadectwo lekarskie). Jeżeli młodociany nie posiada kwalifikacji zawodowych, zatrudnić go można wyłącznie w celu przygotowania zawodowego. Zgodnie z art. 192 Kodeksu Pracy, Pracodawca jest obowiązany zapewnić młodocianym pracownikom opiekę i pomoc, niezbędną dla ich przystosowania się do właściwego wykonywania pracy oraz jest obowiązany prowadzić ewidencję pracowników młodocianych. / ShutterStock
Reklama

Komentarze

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
    Reklama
    Reklama

    Zobacz więcej