Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Likwidacja urlopów, dodatkowe zasiłki: zobacz, co może wkrótce zmienić się w świadczeniach rodzinnych

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Zasiłek macierzyński dla prowadzących działalność gospodarczą Od początku 2015 roku miała zniknąć luka w prawie, która umożliwiała ciężarnym kobietom, rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej tuż przed porodem na uzyskanie wysokiego, ponad sześciotysięcznego zasiłku macierzyńskiego. Rządowy projekt nie został jeszcze przyjęty przez Sejm, więc zmiany wejdą w życie być może w lipcu. Zasiłek macierzyński mogą otrzymać ci przedsiębiorcy, którzy podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Co ważne, teraz prawo do wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia jest przyznawane tuż po opłaceniu pierwszej składki ubezpieczenia. A to oznacza, że jeśli ciężarna zarejestruje działalność gospodarczą co najmniej miesiąc przed porodem i opłacił składkę chorobową od najwyższej obowiązującej podstawy za co najmniej jeden pełen miesiąc kalendarzowy poprzedzający miesiąc, w którym nastąpił poród, to może przez rok pobierać wysoki zasiłek macierzyński w wysokości nawet ok. 6,6 tys. zł miesięcznie (100 proc. zasiłku), a jeśli pobiera go przez cały rok - 5,2 tys. zł miesięcznie (80 proc. zasiłku). W związku z rządową nowelizacją ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa od 2015 roku te zasady mają się zmienić, a wysokość zasiłku macierzyńskiego przy prowadzeniu działalności gospodarczej będzie uzależniona od czasu opłacania składek oraz ich kwoty. Początkowo kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą krócej niż 12 miesięcy i opłacającej składki przewyższające ustawowe minimum zostanie przyznany zasiłek w minimalnej wysokości, który będzie powiększany o 1/12 za każdy miesiąc opłacania składek przypadający przed nabyciem prawa do świadczenia. W praktyce kobieta, która opłaciła tylko jedną składkę, także tą najwyższą, otrzyma niecałe 2,2 tys. zł zasiłku. By uzyskać zasiłek w pełnej wysokości, odpowiadającej podwyższonej składce, będzie musiała opłacać wyższe składki ubezpieczeniowe przez 12 miesięcy przed porodem. >>Czytaj też: Jak rodzice mogą podzielić się zasiłkiem macierzyńskim
Zasiłek macierzyński dla prowadzących działalność gospodarczą Od początku 2015 roku miała zniknąć luka w prawie, która umożliwiała ciężarnym kobietom, rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej tuż przed porodem na uzyskanie wysokiego, ponad sześciotysięcznego zasiłku macierzyńskiego. Rządowy projekt nie został jeszcze przyjęty przez Sejm, więc zmiany wejdą w życie być może w lipcu. Zasiłek macierzyński mogą otrzymać ci przedsiębiorcy, którzy podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Co ważne, teraz prawo do wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia jest przyznawane tuż po opłaceniu pierwszej składki ubezpieczenia. A to oznacza, że jeśli ciężarna zarejestruje działalność gospodarczą co najmniej miesiąc przed porodem i opłacił składkę chorobową od najwyższej obowiązującej podstawy za co najmniej jeden pełen miesiąc kalendarzowy poprzedzający miesiąc, w którym nastąpił poród, to może przez rok pobierać wysoki zasiłek macierzyński w wysokości nawet ok. 6,6 tys. zł miesięcznie (100 proc. zasiłku), a jeśli pobiera go przez cały rok - 5,2 tys. zł miesięcznie (80 proc. zasiłku). W związku z rządową nowelizacją ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa od 2015 roku te zasady mają się zmienić, a wysokość zasiłku macierzyńskiego przy prowadzeniu działalności gospodarczej będzie uzależniona od czasu opłacania składek oraz ich kwoty. Początkowo kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą krócej niż 12 miesięcy i opłacającej składki przewyższające ustawowe minimum zostanie przyznany zasiłek w minimalnej wysokości, który będzie powiększany o 1/12 za każdy miesiąc opłacania składek przypadający przed nabyciem prawa do świadczenia. W praktyce kobieta, która opłaciła tylko jedną składkę, także tą najwyższą, otrzyma niecałe 2,2 tys. zł zasiłku. By uzyskać zasiłek w pełnej wysokości, odpowiadającej podwyższonej składce, będzie musiała opłacać wyższe składki ubezpieczeniowe przez 12 miesięcy przed porodem. >>Czytaj też: Jak rodzice mogą podzielić się zasiłkiem macierzyńskim / ShutterStock
Reklama

Komentarze (3)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • rodzic
  2015-01-23 11:31
  Przecież to gruszki na wierznie.Projekt projektem i polityka prorodzinna jest? jest.Tak naprawdę to kiełbasa przedwyborca. Przecież na jesień będą wybory, a jak z projektem nie zdążą bo to tak naprawdę niewiele czasu, to projekt do kosza, bo przecież nowy rząd nie kontynuuje projektów rozpoczetych przez rząd poprzedni.Czyli będzie trdycyjnie: obiecanki cacanki..
  0
  zgłoś
 • ojciec
  2015-01-23 09:47
  Te 153zł przecież nie jest wypłatą tylko zasilkiem do wypłaty. Na zdrowe dzieci nie ma takich przywilejów. Więc morda w kubeł.
  0
  zgłoś
 • Kikunia55
  2015-01-23 08:52
  No no,ale szykują się luksusy dla przyszłych rodziców.A co P. Prezydencie Komorowski z zasiłkami pielęgnacyjnymi dla chorych dzieci i nie tylko.Od lat ciągle 153 zł. Wstydu nie macie.
  0
  zgłoś
Reklama
Reklama

Zobacz więcej