.
1 Zgodnie z nowymi przepisami świadczenia przyznawane są na wniosek. Przed wejściem w zycie ustawy, osoby uprawnione do złożenia dokumentów zostały poinformowane przez organy samorządowe. Jak czytamy w ustawie, kwoty zasiłków dla opiekunów podlegają weryfikacji, tak samo jak świadczenia rodzinne, zasiłki rodzinne i becikowe. Od tego roku zasiłek opiekuńczy przysługuje także osobom, które z powodu opieki nad osobą niepełnosprawną nie podejmują zatrudnienia. Sejm VII kadencji uchwalił ustawę 4 kwietnia 2014 r., a prezydent podpisał ją 23 kwietnia 2014 r.
ShutterStock
2 Świadczenie w kwocie 520 zł miesięcznie otrzymać moga osoby, w których dochód netto rodziny sprawującej opiekę oraz wymagającej opieki nie przekracza 664 zł [ Od 1 listopada 2014 r.] na osobę (na podstawie dochodów z roku poprzedzającego okres zasiłkowy z uwzględnieniem utraty i uzyskania dochodu).
ShutterStock
3 Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, obciążonym obowiązkiem alimentacyjnym, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Istotne jest, że o specjalny zasiłek opiekuńczy ma prawo ubiegać się również współmałżonek osoby niepełnosprawnej, a jego prawo wynika z istniejącego, na podstawie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązku alimentacyjnego między małżonkami. Przepisy dotyczące zasad przyznawania specjalnego zasiłku opiekuńczego nie zawierają bowiem ograniczenia w możliwości pobierania tego świadczenia przez współmałżonka. Ponadto, w odróżnieniu od świadczenia pielęgnacyjnego, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, nie jest uzależnione od kolejności alimentacji określonej w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Oznacza to, że spośród osób na których ciąży obowiązek alimentacyjny względem osoby niepełnosprawnej, (są to w szczególności krewni w linii prostej, rodzeństwo ale także współmałżonek), świadczenie przysługuje opiekunowi, który pierwszy złoży wniosek.
ShutterStock
4 Zgodnie z Art. 5 ustawy, postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku dla opiekuna organ ustalający prawo do świadczeń pielęgnacyjnych wszczyna na wniosek osoby ubiegającej się o zasiłek dla opiekuna. Wniosek może być złożony nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1, toczy się postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności osobie, nad którą jest sprawowana opieka, wniosek może być złożony nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia wydania tego orzeczenia.. Ustalając prawo do zasiłku dla opiekuna, organ, o którym mowa w ust. 1, może odebrać oświadczenie o spełnianiu warunków do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012 r., odpowiednio za okresy, o których mowa w art. 2 ust. 2pkt 1, lub w dniu składania wniosku.
ST
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama
Reklama