Wiadomości z działu Praca

2 grudnia 2020 r.

W efekcie, jak wskazuje ekspertka, przy ich obliczaniu nie uwzględnia się okresów obniżonego czasu pracy lub mniej korzystnych warunków zatrudnienia.

Matki na urlopach skorzystają na tarczy branżowej2 grudnia 2020 r.

Przepisy tarcz antykryzysowych postawiły w niekorzystnej sytuacji matki, których pracodawcy skorzystali z rządowej pomocy. Były stratne, jeśli urodziły dziecko w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy i związanej z tym obniżki wynagrodzenia. Otrzymywały one bowiem niższe świadczenie z ubezpieczenia chorobowego (pisaliśmy o tym w DGP nr 142/2020 „Tarcza uderza w matki na urlopach. Ale jest na nią sposób”).

1 grudnia 2020 r.

Transport nie zostanie jednak sfinansowany w każdym przypadku

Można zrefundować koszty transportu na test na obecność wirusa SARS-CoV-21 grudnia 2020 r.

Pracodawca może z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) zwrócić pracownikowi koszty podróży do miejsca, gdzie miał wykonany test na obecność wirusa SARS-CoV-2. Może to zrobić pod warunkiem że jest to związane z skorzystaniem z zabiegu leczniczego lub na dokonanie takiego wydatku uzyskał zgodę prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w trybie art. 68gd ustawy o rehabilitacji.

1 grudnia 2020 r.

ŚDS są w całości utrzymywane z dotacji z budżetu państwa.

Bez zmian w finansowaniu środowiskowych domów1 grudnia 2020 r.

Nie będzie przepisu pozwalającego samorządom na dofinansowywanie działalności środowiskowych domów samopomocy (ŚDS) z własnych budżetów. Tak wynika z najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1876), który będzie dziś opiniowany przez zespół ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Polecane

Polecane