statystyki

PIP skontroluje wykonawców, ale nie zbada naruszenia warunków zamówienia publicznego

autor: KTop08.12.2016, 09:24; Aktualizacja: 08.12.2016, 09:32
kontrola, praca

Państwowa Inspekcja Pracy od wielu lat zwraca uwagę na patologie występujące na polskim rynku pracyźródło: ShutterStock

W listopadzie na łamach tygodnika Samorząd i Administracja opisywaliśmy wystąpienie Małgorzaty Stręciwilk, prezes Urzędu Zamówień Publicznych, do Romana Giedrojcia, głównego inspektora pracy, w którym prezes UZP zwróciła się o objęcie kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy przedsiębiorców realizujących zamówienia publiczne, w których jest wymagane na etapie przetargu i deklarowane przez nich zatrudnienie pracowników na podstawie stosunku pracy. Wymóg zatrudnienia etatowego (tam, gdzie jest to uzasadnione charakterem wykonywanej pracy) jako jeden z warunków zamówienia publicznego, a zarazem istotny element oferty potencjalnych wykonawców, wprowadziła ustawa z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1020).

Do przestrzegania nowych przepisów niezbędne jest jednak kontrolowanie, czy wykonawcy i podwykonawcy faktycznie zatrudniają pracowników na etat. Uprawnienie do prowadzenia kontroli przez zamawiających częściowo zakwestionował jednak generalny inspektor ochrony danych osobowych. Jego zdaniem mogą oni żądać wyłącznie zanonimizowanych umów o pracę, co istotnie utrudnia kontrolę, a czasem wręcz zniweczy jej sens.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane