statystyki

PIP skontroluje wykonawców, ale nie zbada naruszenia warunków zamówienia publicznego

autor: KTop08.12.2016, 09:24; Aktualizacja: 08.12.2016, 09:32
kontrola, praca

Państwowa Inspekcja Pracy od wielu lat zwraca uwagę na patologie występujące na polskim rynku pracyźródło: ShutterStock

W listopadzie na łamach tygodnika Samorząd i Administracja opisywaliśmy wystąpienie Małgorzaty Stręciwilk, prezes Urzędu Zamówień Publicznych, do Romana Giedrojcia, głównego inspektora pracy, w którym prezes UZP zwróciła się o objęcie kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy przedsiębiorców realizujących zamówienia publiczne, w których jest wymagane na etapie przetargu i deklarowane przez nich zatrudnienie pracowników na podstawie stosunku pracy. Wymóg zatrudnienia etatowego (tam, gdzie jest to uzasadnione charakterem wykonywanej pracy) jako jeden z warunków zamówienia publicznego, a zarazem istotny element oferty potencjalnych wykonawców, wprowadziła ustawa z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1020).

Do przestrzegania nowych przepisów niezbędne jest jednak kontrolowanie, czy wykonawcy i podwykonawcy faktycznie zatrudniają pracowników na etat. Uprawnienie do prowadzenia kontroli przez zamawiających częściowo zakwestionował jednak generalny inspektor ochrony danych osobowych. Jego zdaniem mogą oni żądać wyłącznie zanonimizowanych umów o pracę, co istotnie utrudnia kontrolę, a czasem wręcz zniweczy jej sens.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane