Projekt ma objąć wszystkie służby mundurowe. Obecnie trwają nad nim prace.

- Musi podjąć nowoczesne wyzwania. Jeżeli mówimy o programie 50+, jeżeli mówimy o likwidacji emerytur pomostowych, musimy też mówić o reformie emerytur mundurowych i tego będzie rzecz dotyczyć - mówił minister Schetyna w RMF FM.

Po pomostówkach, mundurówki mogą stać się kolejnym problemem na linii rząd - związkowcy

Rząd przedstawi projekt wielkiej reformy systemu emerytalnego służb mundurowych - ujawnił w RMF FM wicepremier Grzegorz Schetyna. Nowy system obowiązywałby od stycznia 2010 roku. A związkowcy służb mundurowych już zaprotestowali.

Zręby projektu dopiero się wykuwają, ale już dziś wiadomo, że nowe zasady miałyby być zdecydowanie bardziej zróżnicowane. Ci, którzy nadstawiają głowę, np. w oddziałach antyterrorystycznych, mogliby odchodzić z pracy przed czterdziestką. Ale policjanci zza biurek, czy analitycy spesłużb pracowaliby znacznie dłużej. Reforma będzie dotyczyć wszystkim służb podległych MSWiA - mówił Schetyna:

Związkowcy służb mundurowych protestują przeciwko tym planom

Według przewodniczącego policyjnego związku zawodowego, taka decyzja pogorszy i tak nienajlepsze warunki służby. Może to oznaczać masowe odejścia ze służby. Nie można z dnia na dzień zapowiadać, że zmienimy warunki. Wobec takich wypowiedzi poprzedniej ekipy rządowej, tylko w okresie 2005-2007 odeszło 22 tysiące osób ze służb mundurowych podległych MSWiA - powiedział w RMF FM Antoni Duda.

Duda nie kryje oburzenia planami wicepremiera Schetyny i pogroził rządzącej ekipie

Chciałbym powiedzieć, jako przewodniczący związku, który liczy ponad 40 tysięcy członków, że to są też wyborcy, z rodzinami włącznie - powiedział Duda.

Lider związku już zapowiedział, że jeśli nowa regulacja naruszy prawa nabyte, zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. A już w przyszłym tygodniu związkowcy nie wykluczają rozpoczęcia protestu.

Kalisz: ostrożnie z ewentualnymi zmianami w emeryturach mundurowych

Zdaniem posła Lewicy i b. szefa MSWiA Ryszarda Kalisza należy bardzo ostrożnie podchodzić do ewentualnych zmian w emeryturach dla służb mundurowych.

"Jesteśmy za tym, aby to przejrzeć, ale emerytury dla służb mundurowych muszą być dużo wcześniejsze niż normalne emerytury" - mówił Kalisz na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Kalisz: ograniczanie przywilejów emerytalnych służbom mundurowym to bardzo zły pomysł

"Służby mundurowe są służbami, które są w dyspozycji przez 24 godziny na dobę, tam obowiązuje rozkaz i podległość" - podkreślił poseł Lewicy.

W jego ocenie, w sytuacji, kiedy rząd zlikwidował pobór do wojska, w policji może powstać problem z brakiem funkcjonariuszy do patrolowania ulic. "Część poborowych szła do policji, a obecnie tych poborowych w policji nie będzie" - mówił Kalisz.

Kalisz: powstaną bardzo duże luki kadrowe, a są to służby, które stanowią o istocie państwa

Zaapelował jednocześnie do Schetyny, aby "bardzo rozważył wszystkiego rodzaju pomysły związane z emeryturami mundurowymi".

"Nie neguję tego, że są takie kategorie osób, które w przypadku służb mundurowych nie mają elementu rozkazu, dyspozycyjności i nie są ludźmi liniowymi, nad którymi można się zastanowić" - mówił Kalisz. "Ale apeluję o powagę, to jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa państwa struktura" - dodał.

TS/RMF FM/PAP