Jakie zmiany w świadczeniach dla opiekuna osoby niepełnosprawnej od 2017 roku

autor: Agnieszka Brzostek12.12.2016, 07:00; Aktualizacja: 26.09.2017, 11:44
niepełnosprawni

Od 2017 roku opiekunowie otrzymają też zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie pielęgnacyjne.źródło: ShutterStock

Od 2017 roku opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy po śmierci podopiecznych stracą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (62)

  • Opiekunowie niepełnosprawnych(2016-12-13 10:22) Zgłoś naruszenie 3251

    Opiekunowie niepełnosprawnych dziękują za podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego do 1406 zł. Na dzisiejsze ceny jest to niezbyt duża kwota, ale jakoś da się skromnie przeżyć. Ważne że rząd , a szczególnie pani ministra Rafalska dostrzega ciężką sytuację opiekunów i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zdecydowanie ją poprawia. Zmiana jest na prawdę bardzo dobra. Nikt w tak krótkim czasie nie zrobił tak wiele . Wreszcie mamy prospołeczny rząd, który stoi ponad podziałami, bez wyjątku sprawiedliwie dba o wszystkich obywateli , szczególnie tych będących w ciężkich sytuacjach życiowych, niepełnosprawnych i ich opiekunów .Tak trzymać, jeszcze raz dziękujemy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Konrad(2016-12-13 11:05) Zgłoś naruszenie 9812

    Ten rząd ze sprawiedliwością nie ma nic wspólnego,ja jako opiekun niepełnosprawnej matki,która choruje na stwardnienie rozsiane od 20lat,i ma emerytury 1000zl mogę tylko pobierać zasiłek dla opiekuna 520zł,a opiekuje się 24h na dobę.jak by zachorowała przed 18 rokiem to było by 1400 i mógł bym przeżyć.to gdzie ta sprawiedliwość w tym rządzie.czy ja rezygnując z pracy jestem gorszym opiekunem niż rodzic

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Opiekun dorosłych niepełnosprawnych (2016-12-13 11:41) Zgłoś naruszenie 1029

    Przykre jest to, że tylko opiekunowie dzieci niepełnosprawnych mają za co dziękować 1400 zł to jednak nie to samo co 520 zł opiekunów dorosłych niepełnosprawnych 😢

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • opiekun osoby niepełnosprawnej(2016-12-13 12:25) Zgłoś naruszenie 468

    Opiekunowie DOROSŁYCH DZIECI niepełnosprawnych. Myślę że szczególnie jesteście wdzięczni obecnemu nierządowi PiS nie mającego absolutnie nic wspólnego ze sprawiedliwością społeczną , że nie zrealizował prawomocnego wyroku TK K 38/13 o który sam zabiegał. Post ,,Opiekunów niepełnosprawnych" jest tak samo obłudny jak ci których w nim wychwalają. PIS od początku swojego urzędowania dla niepełnosprawnych i opiekunów nic nie zrobił. Podwyżka śp o 100 zł była zapisana ustawowo przez PO. Tak że nie odwracajcie kota do góry ogonem i raczj podziękuje pani Rafalskiej i tej ,,prospołecznej klice " za nie robienie NIC. Takie niecne postępowanie,a w zasadzie jego brak jest gwarancją że będziecie nadal uprzywilejowani w stosunku do innych opiekunów którzy są w takiej samej sytuacji życiowej. Dla jednych podwyżka na 1406zł bez kryterium, dla drugich 520 zł z kryterium, dla trzecich EWK 800 zł , dla pozostałych gów.......Tak że proszę dziękować za siebie a nie za całe środowisko

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • opiekun osoby niepełnosprawnej(2016-12-13 12:26) Zgłoś naruszenie 8611

    Opiekunowie DOROSŁYCH DZIECI niepełnosprawnych. Myślę że szczególnie jesteście wdzięczni obecnemu nierządowi PiS nie mającego absolutnie nic wspólnego ze sprawiedliwością społeczną , że nie zrealizował prawomocnego wyroku TK K 38/13 o który sam zabiegał. Post ,,Opiekunów niepełnosprawnych" jest tak samo obłudny jak ci których w nim wychwalają. PIS od początku swojego urzędowania dla niepełnosprawnych i opiekunów nic nie zrobił. Podwyżka śp o 100 zł była zapisana ustawowo przez PO. Tak że nie odwracajcie kota do góry ogonem i raczj podziękuje pani Rafalskiej i tej ,,prospołecznej klice " za nie robienie NIC. Takie niecne postępowanie,a w zasadzie jego brak jest gwarancją że będziecie nadal uprzywilejowani w stosunku do innych opiekunów którzy są w takiej samej sytuacji życiowej. Dla jednych podwyżka na 1406zł bez kryterium, dla drugich 520 zł z kryterium, dla trzecich EWK 800 zł , dla pozostałych gów.......Tak że proszę dziękować za siebie a nie za całe środowisko.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dede(2016-12-13 18:06) Zgłoś naruszenie 6428

    jak zawsze HIPOKRYZJA i JAD opiekunów dzieci ,tych zakłamanych chciwych ludzi ,którzy dbają jedynie o siebie napawa odrazą i obrzydzeniem-mam nadzieje że nadejdzie dzień kiedy życie odpłaci wam tym -co dziś MY OPIEKUNOWIE DOROSŁYCH NS dostajemy za waszą sprawą i dzięki wam

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mama Irka(2016-12-14 16:14) Zgłoś naruszenie 5616

    Ja niestety nie mogę podziękować Pani minister Rafalskiej. Ustawa dla nas matek jest bardzo niesprawiedliwa. Pani minister bardzo dobrze o tym wie i tyko nas zwodzi . Opiekuje się 45 letnim niepełnosprawnym pracującym synem. W jego ZPCH pracują inne młodsze osoby niepełnosprawne na które nigdy niepracujące matki dostają śp 1300 zł. Ja niestety mam pecha bo wypruwałam sobie żyły pracują i jednocześnie wychowując praktycznie bez pomocy rodziny niepełnosprawne dziecko. Teraz jestem na EWK i za to, że przez 20 lat odprowadzałam składki do budżetu mam obecnie -760 zł, sprawując nadal całodobową opiekę, a niektóre leniwe matki mogłyby pracować ale im się nie chce, za to są odpowiednio doceniane. A czym się różni moja opieka od opieki matek innych niepełnosprawnych dorosłych dzieci pracujących z moim synem ? W Polsce jednak lepiej być nierobem i kombinatorem. Mam wielki żal do Pani minister.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Blanka Rudy(2016-12-28 16:30) Zgłoś naruszenie 191

    Brednie: "Do tej pory świadczenie było zależne od liczby dzieci z niepełnosprawnością w rodzinie." No właśnie NIE było zależne. Zawsze przysługiwało jedno świadczenie. po wyroku TK można było mieć dwa na dwoje dzieci i dwoje opiekunów wyłącznie po wyroku Sądu. "od 1 stycznia 2017 roku świadczenie ma być również co roku waloryzowane i będzie rosło o procentowy wskaźnik, o jaki zwiększać się będzie minimalne wynagrodzenie za pracę." Co wynika z ustawy poprzedniej kadencji, wprowadzonej w 2014 r. Czyli nie jest to żadna "nowość z 2017 r.". Proszę najpierw zapoznać się z przepisami, zasadami i historią, a później pisać - zgodnie z prawdą.

    Odpowiedz
  • Dora(2016-12-30 08:52) Zgłoś naruszenie 3613

    Przykro mi czytać komentarze pełne złości i gniewu kierowane pod moim adresem. Tak jestem matką dziecka autystycznego, która pobiera świadczenie. Zapewniam jednak, że wolałabym pracować (mam wyższe wykształcenie oraz kilkunastoletnie doświadczenie) i mieć zdrowe dziecko niż liczyć na świadczenie, które choć rośnie nie pokrywa wszystkich wydatków związanych z rehabilitacją dziecka. Zgadzam się, że sytuacja opiekunów nie jest sprawiedliwa ale to już sprawa dla rządzących.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • vivi11(2017-01-03 17:26) Zgłoś naruszenie 566

    zasiłek dla bezrobotnych jest wyższy,oni maja możliwość podjęcia pracy,opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych muszą być dostępni cały czas.dorośli ważą więcej,więcej energii zużywa opiekun,więcej ubrań,butów,wszystkiego. 520zł to uwłaczające

    Odpowiedz
  • Sandra(2017-01-17 08:56) Zgłoś naruszenie 648

    No i co opiekunowie osob niepelnosprawnych mieli dostawac 800 zlotych od stycznia tego roku jak pis jest taki mądry to niech spróbuję przeżyć za 520 zlotych w tym oplaty to juz ludzie ktorzy opiekuja sie niepelnosprawnym ojcem lub matka to nic nie warte śmiecie

    Odpowiedz
  • Opiekunka mamy(2017-01-20 15:22) Zgłoś naruszenie 586

    W ogóle to na początku kadencji PIS-u Miał być zrównany z zasiłkiem na niepełnosprawne dzieci.Później że jednak że nie, że tylko 800zł W grudniu 2016 roku, Szydło obiecywała podwyżkę tylko o 8% A teraz okazało się że nic nie dostaniemy.PIS gorszy jest od P.O.Przy wyborach będziemy pamiętać o tym.A opiekunów jest sporo+ich rodzin.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marlena(2017-01-23 23:13) Zgłoś naruszenie 719

    To są jakies zarty, musiałam zrezygnowac z pracy zeby zając sie chorym mezem na stwarnienie rozsiane i za to otrzymuje 520 zl na miesiac, Jaja w bialy dzien!!! za co mam dalej zyc, utrzymac dom? Może kktos mi powie czy idzie za 1500 zl na miesiac normalnie funkcjonować. bo na to wygląda ze chory jestes to niestety musisz umierac bo nie masz kasy na nic!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • OLA(2017-02-20 23:01) Zgłoś naruszenie 235

    BO W RZĄDZIE RZĄDZĄ ****** I HIENY

    Odpowiedz
  • Grzegorz.(2017-03-02 12:44) Zgłoś naruszenie 205

    Masakra za to zostaną rozliczeni na wybory co za chamstwo w panstwie.

    Odpowiedz
  • opiekun(2017-04-05 11:00) Zgłoś naruszenie 177

    A czemu tylko 500+ jest dajcie im 1000+ jak rząd niema skąd wziąść kasy to niech zabierze tym co opiekują się osobami starszymi niepełnosprawnymi to będą mieli od nich po 520 zł

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • CHORY I STARY CO PIS NAPLUL WW TWASZ(2017-04-15 09:53) Zgłoś naruszenie 33

    ja w marcu zglaszalm ze zona ma niezdolnosc do samodzielnej egzystencji ja si niom opiekuje dopiero koniec kwietnia albo poczatek maja dostaniemy jakies pieniadze z opieki na zycie dobrze ze kradne jedzenie bo bysmy z glodu pozdychali dzieki pani rafalskiej utciwy zmuszony jest do kradzierrzy bo w gdansku czekasz 2 miesiac na kase to jest bALAGAN PIS JA OPIEKUJE SIE ZONA I LICZAM MI DOTACJIE ZASILEK ZONY PIELEGNACYJNY I WSZYSTKO CO MASZ I MUSIS CHORY KRASC BO PIS CIE ZMUSZA BO INAC\ZEJ ZDECHNIESZ Z GLODU PIS A PLATFORMA CHANBA CHORYM BIEDNYM ZALATFILI SMIERC GLODOWA JAK KUKIZ MOIL BAGNO W INNYM UBRANIU NAZRYJCIE SIE SZMATLAWCY NAPEWNO ZAGLOSUJEM NA AS PLATFORMA ZROBILA 980 NA OSOBE A PIS QQW OPIECE 420 NA OSOBE JA IDE GLOSOWAC NA PLATFORME BANDY MAMY CHORZY DOSC I ZLODZIEI

    Odpowiedz
  • wiesia i grzes(2017-05-08 21:28) Zgłoś naruszenie 51

    Co tu dużo mówić my z mężem wychowujemy syna niepełnosprawnego, który ma trzy lata. Potrzebna jest rehabilitacja, a my z mężem oboje pracujemy i wychowujemy jeszcze dwoje dzieci i nam należy się urlop wypoczynkowy i nie należy nam się ani jeden dzień urlopu rehabilitacyjnego.

    Odpowiedz
  • MoNika(2017-05-10 12:53) Zgłoś naruszenie 190

    A co z tymi, ktorzy spełniają wszystkie warunki poza dochodem? Nic! Już nie chodzi o śmieszne wręcz pieniądze tylko o skladki. Co potem ma robic taka osoba, na co liczyć, gdzie znaleźć zatrudnienie? Czy o tym ktos pomyślał?

    Odpowiedz
  • parkinsonach(2017-05-13 00:04) Zgłoś naruszenie 305

    Rząd głodzi opiekunów osób dorosłych, a daje 500 plus milionerom na 2 i kolejne dziecko. BOŻE wejżyj. Matko Boska wejrzyj w tą niesprawiedliwość.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz