Propozycje posłów koła SdPl-Nowa Lewica i Ludwika Dorna (niezrz.), przedstawione przez nich w projekcie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, to powielanie starych i nieskutecznych rozwiązań - ocenił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb.

Projekt przygotowany przez Marka Balickiego i Dorna został dziś złożony w Sejmie. Zakłada on dobrowolność przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe oraz pozostawienie samorządom większości ich udziałów. Przewiduje też, iż spółki zarządzające szpitalami będą działać na zasadzie non-profit.

Autorzy projektu, pod którym podpisali się posłowie kół: SdPl-Nowa Lewica i Demokratycznego Koła Poselskiego oraz kilku posłów niezrzeszonych chcą, by szpitale mogły przekształcać się w spółki użyteczności publicznej.

Balicki mówił wczoraj, że "projekt może pomóc znaleźć wyjście z pata, z którym mamy do czynienia po zawetowaniu przez prezydenta trzech ustaw zdrowotnych PO".

"Pan Balicki był ministrem zdrowia, a pan Dorn marszałkiem Sejmu, panowie mieli czas na zgłaszanie projektów. Propozycje, które teraz przedstawiają są powielaniem starych i nieskutecznych rozwiązań, które nie przyniosły żadnego efektu. W naszej ocenie, jedynym sposobem na poprawę funkcjonowania szpitali jest ich przekształcenie w spółki prawa handlowego i przekazanie całości kapitału samorządom" - podkreślił Gołąb.

"Proponowaliśmy kompromis podczas prac parlamentarnych nad ustawami przyjmując poprawki lewicy. Jeśli Balicki i Dorn chcą teraz kompromisu, niech poprą wniosek o odrzucenie weta prezydenta" - dodał rzecznik resortu zdrowia.

Zaznaczył jednocześnie, że MZ wstrzymuje się ze szczegółowym komentarzem projektu do momentu zapoznania się z jego treścią.

"PO jest gotowa rozmawiać o każdym projekcie ustawy"

Wiceprzewodnicząca klubu PO Elżbieta Łukacijewska powiedziała, że jej partia jest gotowa "rozmawiać o każdym projekcie ustawy".

"Wielokrotnie podczas prac nad ustawami zdrowotnymi proponowaliśmy rozmowy i wspólne wypracowanie rozwiązań, ale opozycja chciała, żeby nasze projekty w całości zastąpić ich pomysłami. Nie wiem na ile oni na dzień dzisiejszy byliby skłonni przyjąć nasze propozycje, kompromis musi być w dwie strony" - podkreśliła Łukacijewska, która zasiada w sejmowej komisji zdrowia.

"Uważamy, że wszystkie szpitale powinny zostać przekształcone, gdyż w innym przypadku będziemy mieli do czynienia z placówkami, które po przekształceniu zaczną dobrze funkcjonować, będą rentowne, a z drugiej strony będą takie, które nadal są zadłużone i oczekując na garnuszek państwa strasząc strajkami. Poza tym, ani pan Balicki, ani pan Dorn nie są już członkami sejmowej komisji zdrowia, ponieważ sami z niej wystąpili. Żeby pracować nad ustawami zdrowotnymi, trzeba być w komisji zdrowia" - dodała wiceprzewodnicząca PO.

"PiS rozważa poparcie projektu Balickiego i Dorna"

Przewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) mówił wczoraj, iż jego klub rozważa poparcie projektu Balickiego i Dorna. "Nie wykluczam, że zyska on naszą aprobatę. Jeszcze się z nim nie zapoznałem, ale znam założenia. Na razie nie ma decyzji w sprawie ewentualnego poparcia" - zaznaczył Piecha.

Założenia przedstawione w projekcie zgłoszonym przez SdPl-Nowa Lewica i Dorna popierają prawie wszystkie związki zawodowe i samorządy działające w służbie zdrowia. Ich przedstawiciele wyrażali to wielokrotnie podczas prac parlamentarnych nad pakietem ustaw zdrowotnych PO.

Przeciwny rozwiązaniu, by spółki zarządzające szpitalami funkcjonowały na zasadzie non profit jest Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W ocenie jego przewodniczącego Krzysztofa Bukiela, zadaniem spółki jest wypracowywanie zysków, a działalność non profit to uniemożliwia, stąd nie będzie chętnych do zarządzania szpitalami.

Prezydent zawetował trzy z sześciu ustaw zdrowotnych

Prezydent Lech Kaczyński zawetował w listopadzie trzy z sześciu ustaw zdrowotnych: o ZOZ-ach (która dotyczyła przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego), o pracownikach ZOZ-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało rządowy program, który ma umożliwić skuteczną pomoc i restrukturyzację szpitali.

Sejm ma zająć się wetem prezydenta w przyszłym tygodniu.

Poparcie weta do ustaw zdrowotnych zapowiedział szef SLD Grzegorz Napieralski. Za poparciem weta opowiedzieć ma się także koło SdPl- Nowa Lewica. Posłów tego koła zobowiązał do tego Zarząd Krajowy SdPl.

Zgodnie z ustawą o ZOZ-ach, szpitale byłyby obligatoryjnie przekształcane w spółki kapitałowe działające w oparciu o prawo handlowe. Samorządy miały otrzymać 100 proc. kapitału zakładowego, którym mogłyby dysponować. To one podejmowałyby decyzje o ewentualnej sprzedaży udziałów. Taki zapis dawał samorządom możliwość całkowitego wyzbycia się kapitału ZOZ-ów, ale także zachowania całości lub większości udziałów.