statystyki

Zwolnienie prezesa pod pewnymi warunkami

autor: Bożena Wiktorowska24.11.2016, 07:40; Aktualizacja: 24.11.2016, 09:09
zwolnienie bezrobotny dokumenty

Obowiązujące prawo nie reguluje zasad odwoływania prezesa zarządu w banku spółdzielczym.źródło: ShutterStock

Zwolniony na podstawie uchwały rady nadzorczej prezes banku spółdzielczego ma prawo dochodzić swoich roszczeń przed sądem pracy. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Powodem zajęcia się sprawą był spór między bankiem spółdzielczym a jego byłym prezesem o odszkodowanie w wysokości 132 tys. zł za bezprawne i bezzasadne rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. W maju 2014 r. rada nadzorcza banku podjęła uchwałę o odwołaniu prezesa ze stanowiska. Tego samego dnia zapadła też uchwała w sprawie powiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego, która miała wyrazić zgodę na powołanie nowego prezesa. Równocześnie rada zdecydowała, że do czasu wypowiedzenia się przez KNF obowiązki prezesa ma pełnić dotychczasowy wiceprezes. I to właśnie on wypowiedział stosunek pracy skarżącemu. Sprawa trafiła do sądu, bowiem w opinii już byłego prezesa osoba pełniąca obowiązki nie ma prawa do skutecznego wręczenia wypowiedzenia. Taki sposób postępowania naruszył bowiem regulamin organizacyjny i statut banku. Zainteresowany przegrał jednak w pierwszej instancji. Z kolei sąd apelacyjny uznał, że odwołanie powoda z pełnionej funkcji nie jest sprawą z zakresu prawa pracy i nie może być rozstrzygane w tym postępowaniu.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane