Zwiększenie liczby dokumentów potrzebnych do tego, aby ubiegać się o dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, to nadmierne obciążenie dla pracodawców oraz urzędników, którzy będą rozpatrywać wnioski.
Takie uwagi dotyczące wzrostu biurokratycznych obowiązków przedstawiła Konfederacja Lewiatan do projektu nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz.U. poz. 639). Jest on wydzieloną częścią Funduszu Pracy, pozwalającą firmom uzyskać pieniądze na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników, dzieki któremu zdobywają oni odpowiednie kompetencje lub kwalifikacje zawodowe.
Zastrzeżenia Lewiatana dotyczą przede wszystkim propozycji zmian w zakresie składanych przez firmy w powiatowych urzędach pracy dokumentów. Resort proponuje bowiem, aby od 1 stycznia 2017 r. pracodawca przedstawiał m.in. szczegółowe uzasadnienie wyboru instytucji szkoleniowej, w tym ceny oferowanych przez nią usług w porównaniu do tych, które mają inne, podobne podmioty działające na rynku. Dodatkowo potrzebne będą program kształcenia oraz informacje o tym, jakie certyfikaty jakości usług posiada jednostka, która ma realizować kursy dla pracowników. Zdaniem Lewiatana takie podejście obciąża pracodawców, dla których skomplikowane wymogi wydłużą czas przygotowywania wniosku. Co więcej, może też być problematyczne dla urzędników PUP. Organizacja proponuje więc, aby wprowadzić zapis, zgodnie z którym usługi szkoleniowe mogłyby wykonywać tylko podmioty wpisane do Bazy Usług Rozwojowych (stworzonej przez Ministerstwo Rozwoju na potrzeby współfinansowania kursów z pieniędzy unijnych). Znajdujące się w tym rejestrze instytucje posiadają odpowiednie certyfikaty jakości i są poddawane kontroli. Takie rozwiązanie pozwoliłoby wyeliminować ryzyko nieprawidłowości, bo urzędnik będzie mógł szybko sprawdzić w BUR daną firmę szkoleniową pod kątem jej doświadczeń w zakresie kształcenia osób dorosłych i cen usług.
Etap legislacyjny
Konsultacje projektu rozporządzenia