statystyki

Nałożenie kary porządkowej nie ochroni przed dyscyplinarką

autor: Not. ŁG17.11.2016, 07:39; Aktualizacja: 17.11.2016, 09:20
zwolnienie praca pracownik

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na podstawie tego samego zdarzenia, za które została nałożona na pracownika kara porządkowaźródło: ShutterStock

Czy firma ma prawo rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, jeśli zatrudniony został już ukarany za nieprawidłowości np. upomnieniem lub naganą?

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na podstawie tego samego zdarzenia, za które została nałożona na pracownika kara porządkowa. Może to zrobić zawsze, gdy naruszenie obowiązków jest na tyle znaczące, że uzasadnia przekonanie pracodawcy o niemożności dalszego zatrudnienia podwładnego.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 18 lutego 2015 r. (sygn. akt I PK 171/14). Wyrok SN potwierdza dotychczasową linię orzeczniczą, zgodnie z którą zastosowanie wobec pracownika kary porządkowej za określone przewinienie nie stoi na przeszkodzie rozwiązaniu z nim umowy (powołując się na to samo przewinienie). Może ono nastąpić za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia.

Warto przypomnieć, że firma ma prawo nałożyć na pracownika karę dyscyplinarną za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bhp oraz przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności (art. 108 k.p.). Katalog kar możliwych do zastosowania za te przewinienia jest zamknięty. Pracodawca może zatem wymierzyć zatrudnionemu tylko karę upomnienia, nagany lub karę pieniężną. Nie ma konieczności, aby po jego stronie wystąpiła szkoda lub zagrożenie jej powstania.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane