Walka o świadczenia pielęgnacyjne przeniosła się do sądów. Opiekunowie osób niepełnosprawnych wygrywają

autor: Michalina Topolewska16.11.2016, 07:23; Aktualizacja: 16.11.2016, 08:55
niepełnosprawna kobieta na wózku

Sprawujący opiekę są coraz bardziej rozgoryczeni sytuacją, ale jedyne, co im pozostaje, to odwoływanie się od negatywnych decyzji gmin.źródło: ShutterStock

W oczekiwaniu na realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Ci, którzy się na to zdecydowali, wygrywają.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (24)

  • Basia(2016-11-24 13:36) Zgłoś naruszenie 410

    Dzwoniłam i dowiedziałam się że nie takie proste .A tak naprawdę jak mam chora mamę to nawet nie mam czasu by po sądach się włączyć jest od tego państwo i odpowiada za nie wykonanie wyroku TK .

    Odpowiedz
  • Danuta - didi(2016-11-16 12:46) Zgłoś naruszenie 353

    Sądy zwracają uwagę na błędną interpretację prawa przez MOPSY!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Rozgoryczora (2016-12-28 02:35) Zgłoś naruszenie 330

    Jestem opiekunka mamy która ma 83 lata i praktycznie żeruje na jej emeryturze ponieważ gdybym miała się utrzymać za te śmieszne 520 juz dawno umarła bym z głodu emerytura mamy to także nie kokosy a odliczjac leki prąd wodę gaz itp to już naprawdę grosze i teraz okazuje się znów ze dla nas opiekunow nie ma w budżecie pieniędzy podobno mamy państwo prawa a wyrok trybunału można wrzucić do kosza bo nikt nie ma zamiaru go respektować podpowiadacie państwo aby iść do sądu i walczyć o swoje ale ja niemam siły ani tym bardziej czasu aby chodzić po sądach i po co przecież już jeden wyrok zapadł w tej sprawie ech nas opiekunów ma się porostu w czterech literach pozdrawiam

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dANUTA(2016-12-22 12:57) Zgłoś naruszenie 232

    powinno się jednakowo wynagradzać opiekunów niepełnosprawnych,dzieci czy dorosłych,świadczenie pielęgnacyjne powinno być także dla dorosłych ,w takiej samej kwocie jak dzieci,powinno się najwyżej w ostateczności obniżyć dziecią, adorosłym dodać,wszyscy byliby zadowoleni,żeby mieli chociaż nie mniej niż 1000zł., tysiąc złotych dorośli,wielka to niesprawiedliwość,rządy PISU powinny nam ,dorosłym to przyznać od teraz,dziecią bogaczy to poprzyznawali po 500zł.,a biednym opiekunom dorosłych niepełnosprawnych pozabierano jeszcze prawa nabyye tj. świadczenie pielęgnacyjne i ogranicza się ich różnymi warunkami, dorośli mają jeszcze większe wydatki,to jest,wysokie czynsze,mieszkaniowe,opłaty wysokie prądu ,gazu,jakiś grosz na telefon,co jest teraz niezbędne,,w mieście żywność od drobiazgu trzeba kupić,nie tak jak na wsi,która w większości jest w gospodarstwie bez wydawania codziennego pieniędzy,wieś powinna płacić krusy takie same jak zusy są,a nie śmieszne ,niskie kwoty,skoro mają takie same renty ,emerytury i jeszcze narzekają,zrównaćkrusy ze zusami i pieniądze na podwyżki emerytur, rent będą nie głodowe 10zł,awłaściwe do życia,za takie podwyżki państwo ,rząd powinien się wstydzić,w mieście emeryci przecię tni mają z głodu się wykańczać,i psuchicznie z tego gnębienia dalszego,w WOLNEJ POLSCE I ZA PISU PROSIMY O GODNĄ POMOC,OPIEKUNOWIE DOROSŁYCH NIEPEŁNOSPRAWNYCH,IEMERYCI RENCIŚCI MIAST,DZIĘKUJEMY ZA1000ZŁEMERYTURY ALE ZA TO TEŻ NIE MOŻNA WYŻYĆ ZWŁASZCZA W MIEŚCIE,2000TYSIĄCE ŻŁ TO JEST NA PODSTAWOWE SKROMNE PRZEŻYCIE,A GDZIE LEKI DROGIE,KOSZTY GOSPODARSTWA DOMOWEGO,RZĄDZĄCY NIECH SAMI TAK SOBIE ŻYJĄ,TO NIE WINA LUDZI ŻE ZMIENILI USTRÓJ,I JAK TAK MOŻNA GNĘBIĆ DALEJ STARSZYCH LUDZI

    Odpowiedz
  • Ela(2017-02-27 16:48) Zgłoś naruszenie 181

    Jakie to przykre ,że zamiast pomagać osobie opiekującej się bliskim Państwo woli wtapiać kasę w domy opieki..... kto na tym zarabia? skoro na domy opieki są większe pieniądze a nam każą żyć za 520 zł ?Dochodzę do wniosku ,że nadal Rodzina jest na drugim miejscu , kasę czerpią instytucje a słowa Polityków , że liczy się Rodzina to tylko puste słowa,ale kogo to obchodzi ,jeśli nie jest w sytuacji czy kupić chleb czy lekarstwa o rachunkach nie wspomnę......bogaty nigdy nie zrozumie biedaka chociaż nieraz wydaje mu się inaczej....

    Odpowiedz
  • Marian Sadowski(2016-11-17 13:46) Zgłoś naruszenie 170

    Wita państwa moja sytuacja jest bardziej skomplikowana jestem opiekunem dwóch całkowicie ubezwłasnowolnionych sióstr rekompensatę tak nazwali świadczenie z racji opieki dostaje na jedną siostrę na drugą nie żartując może muszę zarejestrować prywatny dom opieki taki jaki był w Zgierzu no ale nie jestem księdzem więc poszedłem do sądu dalej do trybunału o ile będzie no i Strasburg pozdrawiam WALCZMY.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • oaza spokoju(2016-11-16 16:48) Zgłoś naruszenie 160

    Havrankowa Zuzanno, to co jest w ustawie to tylko słowny zapis przepisu, ale który wyrokiem trybunału otrzymał nowa treść normatywną powszechnie obowiązującą. Rząd nie musi zmieniać treści przepisu, ale wszelkie organa w państwie prawa, za jakie chcemy uchodzić powinny respektować sentencję wyroku, a nie za najważniejsze uwaząć zagmatwane uzasadnienie. Bo to co się dzieje, to kojarzy mi sie z sytuacją, ze sąd wydaje wyrok uniewinniajacy, ale w uzasadnieniu pisze, ze mimo niewinnosci nic nie stoi na przeszkodzie , zeby oskarzony przesiedział za kratkami ze dwa lata w ramach prewencji.

    Odpowiedz
  • WODON(2016-11-16 12:45) Zgłoś naruszenie 116

    Bzdury pani redaktor pisze! Skutkiem tego wyroku jest zmiana zakresu zastosowania art. 17 ust. 1b ustawy odnośnie treści w nim ujętej, ponieważ zakwestionowana norma została ostatecznie wyeliminowana z systemu prawnego. Przepis jest NORMATYWNIE PUSTY a wyroki TK są ostateczne i wiążące! TK nie przesunął wejście w życia wyroku, co oznacza, że od dnia 23 października 2014 roku , MOPS-y nie mają prawa powoływac się na wyżej wymieniony zapis!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Jolanta(2016-11-16 20:39) Zgłoś naruszenie 86

    Opiekuje się 41 lat córka niepelnosprawna od urodzenia chwili obecnej jestem na emeryturze mam 64 lat .Emeryturę mam bardzo małą czy mogłam być przejść na świadczenie pielęgnacyjne.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • AS(2016-11-21 12:08) Zgłoś naruszenie 60

    proszę o kontakt z Miejski Centrum Informacji tel. 122677913

    Odpowiedz