statystyki

NSA: Wsparcie dla opiekuna nie tylko wtedy, gdy zdrowie krewnego się pogarsza

autor: Jakub Pawłowski16.11.2016, 16:00
opiekun, opeika, emeryt

Powódka złożyła kasację do NSA, a ten przyznał jej rację.źródło: ShutterStock

Wsparcie państwa należy się nie tylko tym, którzy rezygnują z zatrudnienia z powodu nagłego pogorszenia się stanu zdrowia członka rodziny. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczyła pracownicy opiekującej się matką, która od 1999 r. nie była zdolna do samodzielnej egzystencji. W czerwcu 2012 r. nad zakładem pracy kobiety zawisła groźba masowych zwolnień. I choć jej nazwisko nie znalazło się na liście osób, które stracą pracę, to uznała, że planowana restrukturyzacja jest dobrym momentem, by z niej zrezygnować i poświęcić więcej czasu matce. O swojej decyzji poinformowała pracodawcę, a ten zgodził się na jej dobrowolne odejście. W świadectwie pracy wpisał, że rozwiązanie umowy nastąpiło za porozumieniem stron w ramach zwolnień grupowych i z przyczyn niedotyczących pracownika. Właśnie ten zapis legł u podstaw sporu z wójtem.

Wkrótce po odejściu z pracy kobieta zarejestrowała się bowiem jako bezrobotna i złożyła wniosek o przyznanie zasiłku opiekuńczego, o którym mowa w art. 16a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2016 poz. 1518). Wójt nie wyraził na to zgody. Stwierdził, że taka pomoc przysługuje jedynie osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, by zajmować się chorym członkiem rodziny, a nie tym, którzy zostali z niej zwolnieni. W jego ocenie za tym, że kobieta nie zakończyła aktywności zawodowej z własnej woli, przemawiało m.in. to, iż zarejestrowała się w urzędzie pracy.

Kobieta nie zgadzała się z tym stanowiskiem. Podkreśliła, że zarejestrowała się jako bezrobotna, bo potrzebowała ubezpieczenia zdrowotnego. Przekonywała też, że odeszła z pracy z własnej woli z racji na pogarszający się stan matki. Dodała, że nie była typowana do zwolnienia, co poświadczył sam pracodawca. Dowodem było wystawione przez niego zaświadczenie, które dołączyła do odwołania. Argumentowała, że jej były pracodawca rozwiązał z nią umowę w ramach zwolnień grupowych, uznając, że będzie to dla niej najbardziej korzystne rozwiązanie. Nie mógł przypuszczać, że może to zostać zinterpretowane na jej niekorzyść w przyszłości.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • m(2016-12-30 11:01) Zgłoś naruszenie 10

    Ja otrzymuję świadzenie na mamę ale pani z MOPSu sama mi powiedziałą, ze póki nie złożę wniosku mam się nie wyrejestrowywać potem już się wyrejestrowałam i na decyzji pozytywnej juz opiekunem byłam dzień po wyrejestrowaniu się więc byłam przez cały czas ubezpieczona..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane