statystyki

Osoba na zleceniu, mimo braku pensji, nie jest bezrobotna

autor: Michalina Topolewska14.11.2016, 07:56; Aktualizacja: 14.11.2016, 08:37
Kobieta, która nie zgodziła się z pozbawieniem statusu bezrobotnej, odwołała się do wojewody.

Kobieta, która nie zgodziła się z pozbawieniem statusu bezrobotnej, odwołała się do wojewody.źródło: ShutterStock

Urząd pracy nie musi badać, czy wykonywane nieodpłatnie na podstawie umowy cywilnoprawnej usługi są na tyle absorbujące, że skutkują brakiem gotowości do podjęcia pracy – uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Uwzględnił on skargę kasacyjną złożoną przez wojewodę lubuskiego w sprawie związanej z uznaniem za osobę bezrobotną. Powiatowy urząd pracy postanowił bowiem uchylić ten status kobiecie, kiedy okazało się, że w okresie jego posiadania świadczyła usługi psychologiczne na zlecenie.

PUP uznał, że nie spełnia ona definicji osoby bezrobotnej wynikającej z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.). Zgodnie z jej brzmieniem nie może być zatrudniona ani wykonywać innej pracy zarobkowej, a przez to pojęcie rozumiane jest m.in. świadczenie obowiązków na umowie-zleceniu. Musi być też gotowa do podjęcia pracy.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • chybajakostak(2016-11-21 18:18) Zgłoś naruszenie 00

    Swiadczy uslugi na podstawie umowy cyw.-pr to pracuje czy nie?//;,Chyba ze nie poswiadcza podpisem z pieczatka dokumentacji,tylko zleceniodawca,wtedy jest chyba staz,zeby nie wyjsc z wprawy i utrzymac ciaglosc umiejetnosci zawodowych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane