Obecnie, po referencum w sprawie Brexitu 14% naszych rodaków rozważa emigrację zarobkową do Zjednoczonego Królestwa, co oznacza spadek o 16 pkt proc. r/r. Tak znacząca zmiana może być efektem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i związaną z nim niepewnością, wynika z raportu Work Service "Migracje zarobkowe Polaków".

"Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii są bardzo cenieni za swoją pracowitość, przedsiębiorczość i zaangażowanie, przez co stanowią silne wsparcie dla brytyjskiej gospodarki. Z najnowszego raportu 'Migracje zarobkowe Polaków', który w całości opublikujemy 21 listopada podczas Konferencji Komitetu Dialogu Społecznego KIG wynika, że obecnie tylko 14% naszych rodaków chce emigrować do Wielkiej Brytanii. To najniższy wynik, jaki osiągnęło Zjednoczone Królestwo w historii naszego badania. Wpływ na taki stan może mieć decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej i związana z tym niepewność co do dalszego losu Polaków pracujących na wyspach" - powiedział pełnomocnik zarządu Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.

Z raportu wynika, że częściej niż co drugi Polak uważa, iż wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej powinno być rozłożone w czasie na wiele lat. Z drugiej strony, co czwarty nasz rodak jest zdania, że rozstanie Wielkiej Brytanii z UE powinno nastąpić tak szybko jak to możliwe. Taki pogląd częściej wyrażają mężczyźni, bo 28% spośród nich jest za szybkim opuszczeniem struktur unijnych. Jedynie 18% kobiet uważa, iż Brexit powinien nastąpić tak szybko, jak to tylko możliwe, podano również.

"Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może mieć poważne konsekwencje dla europejskiego rynku pracy, jednak na tym etapie trudno jest przewidzieć faktyczne skutki gospodarcze i społeczne tego procesu. O swoją przyszłość obecnie nie muszą martwić się jedynie Polacy, które przebywają na wyspach 5 lat lub dłużej, ponieważ będą mogli ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo, które zapewni im pewność zatrudnienia" - dodał Inglot.

Z badań wynika, że Polaków w pracy w Wielkiej Brytanii najbardziej kuszą: łatwość znalezienia zatrudnienia i wielokrotnie wyższe zarobki. Również posiadanie rodziny i znajomych na emigracji (35% wskazań) zachęca naszych rodaków do wyjazdu, podano również.

"Obecni emigranci ściągają za granicę swoją rodzinę i znajomych, powiększając tym samym już i tak liczną Polonię. To z kolei nakręca popyt na tanią i szybką komunikację między miejscem zamieszkania a pochodzenia, co powoduje dużą podaż na rynku. Konsekwencją tego są niższe ceny. Stąd też tania i szybka komunikacja lotnicza stała się piątym najważniejszym powodem, wskazywanym przez respondentów, jako bodziec do wyjazdu na Wyspy" - podsumował Inglot.