Jeśli postępowanie o ustalenie kraju właściwego do wypłaty 500 zł na dziecko przedłuża się, a rodzina jest w trudnej sytuacji materialnej, może zwrócić się do marszałka o tymczasowe przyznanie pomocy finansowej.
O takiej możliwości uzyskania wsparcia przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Są bowiem rodziny, które złożyły wnioski o świadczenie wychowawcze, ale nie otrzymały jeszcze decyzji w tej sprawie. Jest to związane z tym, że jeżeli jedno z rodziców mieszka lub pracuje w jednym z krajów UE , konieczne jest sprawdzenie, które państwo, zgodnie z unijnymi przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, jest właściwe do wypłaty finansowego wsparcia na dzieci (czasem mogą być oba, ale jedno ma pierwszeństwo w jego przyznaniu). Taka procedura dotyczy też rodziców rozwiedzionych lub żyjących w związkach partnerskich. Wniosek jest więc przekazywany przez gminę do marszałka województwa, a jego rozpatrzeniem zajmuje się podległy mu Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.
W niektórych przypadkach, zanim urząd będzie mógł wydać decyzję, konieczne jest zebranie dodatkowych dokumentów i wyjaśnień od instytucji zagranicznej, która w danym kraju UE zajmuje się koordynacyjnymi procedurami. Oczekiwanie na odpowiedź może wydłużyć prowadzone przez ROPS postępowanie, chyba że sami rodzice dostarczą potrzebne informacje, np. o tym, czy pobierają w drugim państwie świadczenia rodzinne.
W szczególnych sytuacjach, kiedy postępowanie ulega znacznemu wydłużeniu, a rodzinie brakuje środków do życia, istnieje możliwość ubiegania się o tymczasowe przyznanie pomocy finansowej w Polsce za okres, w którym ROPS nie ma niezbędnych informacji do wydania decyzji. – W teorii wydaje się to proste, ale w praktyce wymaga dokładnego przeliczenia kwot świadczeń i ustalenie ich miesięcznej wysokości. Szczególnie skomplikowane jest to w przypadku zasiłków brytyjskich, które są wypłacane tygodniowo – stwierdza Anna Pietrasik, kierownik wydziału ds. koordynacji świadczeń rodzinnych Regionalnego Centrum Świadczeń Polityki Społecznej w Łodzi.
Z kolei resort rodziny zwraca uwagę, że jeśli po wydaniu takiej decyzji okaże się, że rodzina ma prawo świadczeń na dzieci za granicą, będzie musiała zwrócić wsparcie tymczasowo wypłacone w Polsce łącznie z odsetkami.